Apple vydal, tak jo již tradičně každý rok, nový systém iOS s pořadovým číslem 18 a vedle toho došlo na aktualizace dalších produktů, mezi které patří například macOS ve verzi Sequoia. Proč zmiňuji hlavně tyto dva produkty? Ve svých nových verzích totiž přináší jednu novou funkci a tou je zrcadlení iPhonu na MacBooku - Continuity.
Apple Continuity je nová funkce pro zrcadlení iPhonu na MacBooku
Tato funkce je asi, ruku v ruce s AI Apple Inteligence, tím nejatraktivnějším, co Apple letos představil.Vše ale má zásadní vadu na kráse. Umělá inteligence spolu s Continuity není dostupná v EU. Apple se totiž obává vysokých pokut ze strany EU, jelikož je zde mnoho právních otázek, které jsou v rozporu s evropskými zákony. Apple Intelligence, spolu s některými dalšími funkcemi jako Apple Continuity, v současné době nejsou dostupné v Evropské unii kvůli regulacím souvisejícím s Digital Markets Act (DMA).
Apple uvedl, že má obavy týkající se požadavků DMA, které by mohly vyžadovat interoperabilitu a otevření systémů, což by mohlo ohrozit bezpečnost dat a soukromí uživatelů. Apple se zároveň obává, že by musel kompromitovat integritu svých produktů, což by mohlo ovlivnit soukromí uživatelů a bezpečnost dat. Evropská unie, prostřednictvím své představitelky Margrethe Vestager, označila rozhodnutí společnosti Apple za příklad protikonkurenčního chování, což naznačuje, že tato rozhodnutí jsou spíše více o strategických obchodních rozhodnutích a regulaci, než o technických omezeních.
I když Apple Intelligence zatím není v EU dostupná, existují indikace o tom, že Apple pracuje na řešení těchto problémů. Například, s uvedením iOS 18.1 beta 2, se zdá, že Apple otevřel přístup k Apple Intelligence pro anglicky mluvící země, což by mohlo naznačovat budoucí dostupnost, pokud budou regulace upraveny nebo, pokud Apple najde způsob, jak se jim přizpůsobit bez kompromitace svých standardů bezpečnosti a soukromí.
Na použitelné zrcadlení (nejen) v Česku prozatím zapomeňte
Uživatelé jsou tímto rozhodnutím samozřejmě velmi frustrovaní a jak už to tak bývá snaží se najít způsoby, jak snad dočasná omezení již nyní obejít. Na internetu a v různých diskusních fórech jako je například Reddit, je možné najít hned několik způsobů, jak se uživatel může pokusit obejít tato omezení. Osobně jsem vyzkoušel dva způsoby, které se mi zdály použitelné, ale neúspěšně. V tuto chvíli neexistuje spolehlivý způsob, jak omezení prolomit, aniž byste nepřišli o dosavadní fungování Apple ekosystému. Na internetu je k dispozici několik "zaručených" způsobů, kterými je údajně možné funkci zrcadlení iPhonu odemknout, ale z mého pohledu se buď jedná o nebezpečný zásah do nastavení systému na vašem MacBooku, nebo musíte složitě měnit svůj Apple ID účet na jiný, než evropský, čímž ztrácíte možnost instalace a aktualizace aplikací pro váš region.
V současné době tedy neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak zprovoznit funkci Continuity pro zrcadlení vašeho iphonu aniž byste neriskovali buď ztrátu zabezpečení systému, nebo nepřišli o všechny komfortní funkce na vašem iPhonu. I když je zrcadlení iPhonu na MacBooku velmi atraktivní záležitost, prozatím nestojí za to riskovat tak zásadní změny a zásahy do systémových nastavení. Samozřejmě se jedná o zásahy, kterými můžete potenciálně ztrácet záruku na své zařízení v případě jakýchkoliv nastalých problémů. Pokud máte "zaručený" způsob na to, jak zrcadlení iPhonu zprovoznit, neváhejte se podělit v komentářích pod článkem.
Komentáře: