Instalujeme python na Windows, aneb jak si udělat jednoduchý webscrapper - 2. část

V předchozím dílu jsme si ukázali, jak python nainstalovat na macOS. Ve 2. dílu seriálu si ukážeme, jak si nainstalovat python na systém Windows.

Instalujeme python na Windows, aneb jak si udělat jednoduchý webscrapper - 2. část

V předchozím dílu jsme si ukázali, jak python nainstalovat na macOS. Ve 2. dílu seriálu si ukážeme, jak si nainstalovat python na systém Windows. Oproti macOS, kde jsme si hráli hodně s příkazovou řádkou a python instalovali přes balíčkovací systém Homebrew, si pro Windows ukážeme tu nejjednodušší variantu a to je starý dobrý klasický GUI instalátor.

Podobně jako pro je pro macOS Homebrew, i pro Windows existuje balíčkovací software - ten nese název Chocolatey, ale tím se dnes nebudeme zabývat. Pojďme si ukázat, jak python do "widlí" dostat tou nejjednodušší cestou. Na stránkách python.org si stáhneme instalační soubor pro verzi našeho systému. Jakmile máme staženo, můžeme instalátor spustit.

Co je hned na začátku důležité udělat, je zaškrtnout políčko "Add Pyton 3.x to PATH"

Tím docíláme toho, že nám python bude fungovat nejen v termínálu, ale i v dalších aplikacích, jako je například IDE a podobně. Pokud tak neuděláme, museli bychom pak pracně systémové proměnné nastavovat. Následně klikneme na "Instalovat" a instalace proběhne automaticky.

Po dokončení instalace si ověříme, že máme python v systému nainstalovaný. Spustíme si konzoli CMD a do ní zadáme příkaz:

Box pro kód
python --version

případně příkaz:

Box pro kód
python3 --version

pokud instalace proběhla v pořádku, dostaneme podobný výstup

Box pro kód
Python 3.8.0

Dále si potřebujeme ověřit, že máme nainstalovaný i správně balíčkovací systém pro instalaci závislostí a knihoven PIP. Ten je součástí pythonu, měl by se tedy korektně nainstalovat také

Box pro kód
pip --version

Měli bychom dostat podobný výstup

Box pro kód
pip 23.2.1 from C:\Users\Uzivatel\AppData\Local\Programs\Python\Python312\Lib\site-packages\pip (python 3.8.0)

V případě, že budeme chtít mít nejnovější verzi PIP, provedeme příkazem

Box pro kód
python -m pip install --upgrade pip

Tímto máme python na Windows nainstalovaný a připravený k použití. V dalším díle si ukážeme, jak zprovoznit virtuální prostředí pro běh python skriptu v IDE Visual Code a možná si rovnou i ukážeme, jak si zprovoznit Git a pro IDE vytvořit branche.