Garmin spustil prémiovou verzi Connect+, platit si ji ale zatím nedává smysl

V poslední době na svém webu píšu poměrně hodně o AI, ale dnes přicházím s článkem z trochu jiného ranku. Jakožto majitel hodinek Garmin jsem, stejně jako mnoho dalších, zaznamenal novinku. Tou novinkou je prémiová verze aplikace - Connect+. Označení "Plus" již napovídá, že se bude jednat o placené funkce.
Garmin Connect+, (zatím?) málo muziky za hodně peněz
Osobně jsem zatím tak trochu zklamaný. Rozumím tomu, že Garmin se snaží hledat další zdroje příjmů s ohledem na to, že jeho obchodní model je primárně postavený na prodeji hodinek a příslušenství a že velká část uživatelů zůstává po dlouhá léta u jednoho modelu hodinek a nejsou tedy úplně ideálním zákazníkem jakého by si Garmin přál. Na druhou stranu, pokud se již rozhodnu zákazníkům přinést něco navíc a ještě za měsíční cenu přesahující 200 Kč, očekával bych za tu cenu mnohem víc, než co Connect+ přináší. Pojďme se trochu blíže podívat na to, co v rámci prémiové verze dostaneme.
Jaké jsou klíčové funkce služby Connect+?
Active Intelligence (Beta) a Performance dashboard
Základem aktualizace Connect+ je Active Intelligence, ta se prozatím nachází ve fázi beta a využívá AI k tomu, aby analyzovala zdravotní a výkonnostní data, a poskytovala doporučení šitá na míru. Čím více službu budete používat, tím přesnější a užitečnější se stává. Na míru přizpůsobený Performance dashboard přináší možnost vizualizace dlouhodobých trendů v tréninku i zdravotních metrikách prostřednictvím přehledných grafů, které si uživatel může sám konfigurovat podle svých cílů.

Zobrazení živé aktivity (Live Activity View)
Jednou z dalších nových funkcí je Live Activity View, jež zobrazuje v reálném čase údaje jako srdeční tep, tempo nebo počet opakování přímo na obrazovce telefonu. Je veliká škoda, že se tato funkce omezuje pouze na indoorové aktivity a ty outdoorové jsou mimo hru. Nejeden z nás by rád realtime sledoval své metriky při jízdě na kole, podobně jako to nabízí například aplikace Zdraví od Apple na uzamčené obrazovce.

Outdoorové sportovce alespoň potěší vylepšená funkce LiveTrack, díky které mohou automaticky sdílet průběh své aktivity s přáteli a rodinou prostřednictvím personalizované profilové stránky. Garmin pro sledování živé aktivity - LiveTrack má URL adresu https://live.garmin.com/vase_url a namísto "vase_url" si můžete zvolit tu svou. Moje je například: https://live.garmin.com/sobotosso .
Vylepšené tréninkové vedení
V rámci Connect+ má uživatel také přístup k rozšířenému tréninkovému vedení. Videoobsah, rady trenérů a detailnější vedení v plánech Garmin Run Coach nebo Cycling Coach slibují hlubší zapojení a větší motivaci. Nechybí ani nové výzvy s odměnami, jako jsou tematické oznáčky a personalizované rámečky do profilu, které přinášejí další herní prvek do tréninkového režimu.
Sociální a odznakové výzvy
Pokud budete aktivními předplatiteli služby Connect+, budu mít také k dispozici nové "premium" odznáčky. Ty nabídnou extra body například za zdolání 1 000 výškových metrů v rámci vašich aktivit, nebo za aktivity v rámci kterých se budete například pohybovat v určité výkonnostní zóně. Na druhou stranu odznáček typu "získejte v dubnu alespoň 25 lajků" mi připadá poněkud úsměvný.
Kolik nás to bude stát měsíčně?
Garmin Connect+ je k dispozici s třicetidenní zkušební verzí zdarma, po které je možné pokračovat za měsíční poplatek 6,99 dolaru nebo roční sazbu 69,99 dolaru. Tyto ceny jsou ale určeny pro americký trh. My v Evropě si samozřejmě, jak už to bývá zvykem, připlatíme. Měsíční předplatné vyjde na 8,99 EUR, tedy zhruba na 224 Kč a roční předplatné pak vychází na 89,99 EUR, tedy v přepočtu zhruba na 2 224 Kč. Důležité je, že Garmin ponechává všechny dosavadní funkce Garmin Connect zdarma – nové předplatné pouze přináší funkce navíc.

Ve srovnání s konkurenční službou Strava Premium, která vyjde v rámci měsíčního předplatného levněji a více se opírá o data z jednotlivých aktivit, má Garmin díky vlastnímu hardwaru značnou výhodu. Jeho ekosystém zahrnuje širší spektrum zdravotních dat, jako je spánek, variabilita srdečního tepu, okysličení krve, stres, tělesná kompozice nebo menstruační cyklus. Právě kombinace těchto dat dává umělé inteligenci Garminu možnost generovat komplexnější a jemněji laděná doporučení, která se nevztahují jen ke konkrétnímu tréninku, ale k celkovému stavu organismu.
Další klíčovou oblastí, kde může Garmin s Connect+ zazářit, je adaptivní koučink. Zatímco Strava poskytuje spíše zpětnou vazbu po dokončení aktivity, Garmin má potenciál nabídnout dynamický tréninkový plán, který se mění v reálném čase – podle aktuální regenerace, míry zatížení i celkové připravenosti uživatele. Pokud se podaří tyto AI doporučení organicky propojit s již existujícími tréninkovými bloky, může Garmin vytvořit jednu z nejpokročilejších tréninkových platforem současnosti.
Závěr
Pokud si chcete, tak jako já, službu Connect+ vyzkoušet, můžete si v aplikaci aktivovat 30denní zkušební období. Pozor, nese to ale sebou nutnost vložit údaje o platební kartě a po uplynutí zkušebního období se automaticky strhne měsíční částka. Pokud si nové funkce chcete pouze vyzkoušet, ale nechcete nic platit, budete si muset pohlídat jeho konec a předplatné zrušit.
Z mého pohledu zatím nejde o nic převratného, ale je to dané tím, že jsem teprve na začátku. Jsem zvědav, jak se začnou plnit doporučení v rámci Active Intelligence až bude mít AI dostatečné množství dat. V tuto chvíli je to tedy spíš jen taková frajeřinka v podobě hvězdičky na vašem profilovém obrázku. A ještě jedna věc na závěr. Když už se Garmin rozhodl plnit už takhle nabitou firemní kasu, doufejme, že alespoň zainvestuje do nových UX/UI designérů, protože po této stránce má opravdu co dohánět. I ta hvězdička označující prémiového uživatele spíš připomíná dobu, kdy se v televizi vysílal film pro dospělé a ne to, že si za službu připlácíte 😉. Sportu zdar!
Zdroje: Garmin, Garmin rumors