Konec neomezeného prostoru pro Google Fotky

Sdílet:

Google fotky jsou platformou, která již více jak pět let poskytuje uživatelům bezplatný neomezený prostor pro ukládání fotografií a videí. Ve fotkách Google je uloženo přes 4 biliony fotek a videí a každý den k nim přibyde 28 miliard nových. Neomezený prostor však není tak úplně neomezený. Podmínkou je, že se fotky a videa nenahrávají v originální kvalitě. Google je při nahrávání komprimuje do nižší, ale i přesto vysoké kvality, která je pro potřebu většiny uživatelů dostatečná. Nyní Google mění podmínky užívání. Neomezený prostor končí.

Tento krok se dal očekávat. Podobnou cestou šel kdysi například Microsoft u své služby OneDrive, kde původně platícím uživatelům nabízel 10 TB prostoru. Ten nakonec oříznul na „pouhý“ 1 TB. Google svůj krok odůvodňuje tím, že chce i nadále zajistit poskytování vysoké kvality služby a poskytnout prostor pro ještě více uložených fotografií a videí.

Co to pro nás znamená?
  • Od 1. června 2021 se všechny nové fotky a videa zálohované ve vysoké kvalitě budou započítávat do 15 GB úložného prostoru, který máte v účtu Google k dispozici bezplatně, případně do úložiště, které jste si zakoupili navíc. Stejně už to funguje u dalších služeb Google, jako je Disk a Gmail.
  • Změna se nedotkne fotek a videí zálohovaných ve vysoké kvalitě do 1. června 2021, které se do úložiště v účtu Google započítávat nebudou. Totéž platí pro stávající obsah, který už jste ve vysoké kvalitě nahráli.

Jak je výše uvedeno, všechny fotky, které do úložiště nahrajeme do 1. června 2021 nebudou započteny do 15GB úložného prostoru. Od tohoto data se ale již započítávat budou. Google ujišťuje, že většina uživatelů nebude, ani po tomto datu, muset podnikat žádné kroky. Většině by měl 15GB prostor stačit na několik let. O tom, zdali se budeme blížit k vyčerpání prostoru, nás bude Google rovněž informovat. Součástí emailu je i odkaz na personalizovaný odhad, kdy dojde k vyčerpání úložiště. Tento odhad vychází z aktuálního trendu, jakým tempem a objemem nyní probíhá záloha vašich fotek a videí. Google rovněž uvádí, že od 1. června 2021 uvede nový nástroj, který pomůže uživatelům najít a vymazat nepovedené fotografie (tmavé, rozmazané atd.) a tím pádem současný objem fotografií výrazně zredukovat.

Mrzí vás tato informace? Je to určitě škoda, nicméně nic není dnes zadarmo a i Google už přestává být tak velkorysý, jako bývával a jde cestou omezení a zpoplatňování. Máme pro vás ale naštěstí jednu kvalitní alternativu, která sice nenabízí tolik funkcí, jako Google Fotky, ale nabízí opravdu neomezený prostor pro fotografie a to v původní – originální velikosti. Tou alternativou je fotogalerie Zonerama.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář