Nový iOS 14: to nejlepší z nových funkcí

Sdílet:

Apple nedávno vypustil novou verzi systému – iOS 14. Ta přináší mnoho novinek, jedná se o více jak 250 nových funkcí. Některé sice v mobilním světě, obecně, nepřekvapí, ale pro Apple uživatele jsou „revoluční“. V tomto článku přinášíme ty nejzajímavější a nejužitečnější.

Apple v novém iOS 14 přináší podporu widgetů, kompaktnější zobrazení příchozích hovoru a rozhraní volání, knihovnu aplikací, nebo možnost nastavení aplikací třetích stran jako výchozích. Některé funkce jsou dostupné pouze pro vyšší modely iPhonů. Například zásadní vylepšení fotoaparátu mohou využít pouze majitelé iPhonů 11, 11 Pro, XS a XR.

Widgety na domovské obrazovce

Jedna z nejvýraznějších funkcí nového iOS 14. To, co uživatelé platformy Android znají již dlouhá léta, se nyní stává skutečností i v prostředí iOS. Widgety si můžete jednoduše přetáhnou z postranní nabídky, nebo vytvořit nový na ploše. Dlouhým stisknutím prstu na ploše (ve spodní části, kde jsou tečky pro rychlé procházení ploch)  vyvoláme možnost editace plochy.

Vpravo nahoře se pak objeví „+“ kterým aktivujeme menu s widgety. Objeví se zde všechny aplikace, které widgety v iOS podporují. Pokud zvolíte widget „Chytrá sada“ umístí se na plochu scrollovací panel, který obsahuje 7 systémových aplikací, mezi kterými můžeme přepínat.

Podpora Picture in Picture (Obraz v obraze)

Obraz v obraze již funguje nějakou dobu na iPadech. Na iPhony přichází nově. Díky multitaskingu tak budeme mít možnost například procházet web a přitom sledovat obrazovku s video hovorem přes Face Time. Funkce v jednotlivých aplikacích bude závislá na tom, zdali ji zpřístupní vývojáři. Youtube naopak tuto funkci pro iOS vypnul.

Vyvolání zkratky poklepáním na záda iPhonu

Užitečnou funkcí může být vyvolání zkratky poklepáním prstem na zadní stranu telefonu. Na výběr máme dvojité a trojité poklepání. Každému můžeme přiřadit jednu zkratku. Vyvolání zkratky funguje i při uzamčené ploše.

Funkci nalezneme v Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk -> Klepnutí na zadní stranu.

Oranžové a zelené indikátory na stavovém řádku

Jedná se o jednu z bezpečnostních funkcí informující o míře soukromí uživatele. Oranžová, nebo zelená tečka nás informuje, že nějaká aplikace má přístup ke kameře a mikrofonu. Pokud se na stavovém řádku zobrazuje oranžová tečka, znamená to, že aplikace má přístup k mikrofonu a může skrze něj poslouchat, nebo nahrávat. Pokud se tedy oranžová tečka zobrazuje u aplikací, kde není zřejmé, že by aplikace měla mít k mikrofonu přístup, měli bychom zpozornět a aplikaci prověřit.

Pokud se ve stavovém řádku zobrazuje zelená tečka, znamená to, že aktivní aplikace používá kameru. Pokud má aplikace přístup ke kameře, má automaticky také přístup k mikrofonu. Opět platí, že pokud nějaké aplikace využívá kameru a přitom přístup ke kameře nepotřebuje, může se jednat o narušení soukromí. V obou případech iOS ví, že daná aplikace má přístup k mikrofonu, nebo kameře, ale již neví, zdali aplikace kanál využívá a co dělá s daty.

Pokud krátce poté, co nějaká aplikace měla přístup k mikrofonu, nebo kameře,  vyvoláte Ovládací centrum, v horní části se objeví informace, že v poslední době byly tyto kanály danou aplikací využívány.

Knihovna aplikací

Knihovna aplikací nabízí nový způsob organizace instalovaných aplikací. Ty nejpoužívanější jsou dostupné na jedno kliknutí, ostatní jsou přístupné po otevření nového okna. V nastavení telefonu je možné zvolit, jakým způsobem se budou nově instalované aplikace umísťovat na plochu. Provedeme takto: Nastavení -> Plocha -> zde vybereme, kam se mají nově nainstalované aplikace umístit.

Na výběr je buď standardní umístění na plochu, nebo umístění do knihovny, kde je systém sám zařadí do složky, kterou zvolí jako vhodnou. Nevýhodou je, že danou knihovnu nemůžeme přejmenovat a ani jakkoliv editovat. To lze řešit jedině vytvořením vlastní složky s vlastním pojmenováním a uspořádáním.

Nové rozhraní pro přijmutí/odmítnutí hovorů a další funkce volání

Vylepšené rozhraní při příchozích hovorech nabízí nový banner, který se objeví při příchozím hovoru. Pomocí tlačítek můžeme hovor přijmout, nebo odmítnout. Přejetím prstu po banneru směrem nahoru, můžeme hovor ztišit, aniž bychom hovor odmítli – ikona se umístí do levé horní části obrazovky. Pokud na banner klepneme prstem, nebo ho potáhneme dolů, vyvoláme celoobrazovkový režim volání a nabídku, kde můžeme ovládat výstup hovoru, číselník atd.

Vylepšené funkce aplikace Zprávy

Jednou z nejzajímavějších novinek u aplikace Zprávy je možnost připnutí oblíbených konverzací. Připnout do horní části aplikace lze až devět konverzací. Připnutí konverzace provedeme tak, že na danou konverzaci dlouze tiskneme prst, vyvoláme nabídku a zvolíme „Přišpendlit“. Tato konverzace se pak objeví v horní oblasti nad všemi konverzacemi. Pokud chceme konverzaci odepnout, opět dlouhým stiskem na připnutou konverzaci v nabídce zvolíme „Odšpendlit“.

Mimo tuto hlavní novinku pak zprávy obdržely ve skupinových konverzacích možnost přidávat skupinové fotky, memoji, nebo emotikony. Dále je možné ve skupinových zprávách nově využívat „Zmínky“, navazující reakce a do zpráv byly také přidány nové styly a nálepky Memoji.

Klipy aplikací

Další novinkou jsou tzv. Klipy aplikací. Jedná se o malé soubory, části hlavní aplikace, které poslouží pro konkrétní účel bez nutnosti si stahovat celou aplikaci. Uveďme příklad. Společnost pro rozvoz jídla má svou mobilní aplikaci. Pokud v mapách nalezneme tento podnik a budeme si chtít přes tento podnik objednat jídlo, postačí pouze odkaz v mapách, přes který si stáhneme jen tu část aplikace, přes kterou si objednáme a zaplatíme bez nutnosti si stahovat celou aplikaci. Ušetříme tak místo v úložišti a aplikace se bude spouštět mnohem rychleji.

Dostupnost klipů aplikací bude opět závislá na podpoře ze strany vývojářů v daném regionu.

V dalších článcích si popíšeme jednotlivé novinky podrobněji.

 

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář