Aktivita mimo Facebook: nová funkce, která vylepšuje ochranu soukromí

Sdílet:

Jak se zdá, tak Facebook to v poslední době myslí s ochranou osobních údajů uživatelů této sociální sítě, stále více vážně. Firma v poslední době ztrácela důvěru právě díky způsobům, kterými stále více narušuje soukromí uživatelů. Sleduje naší aktivitu prakticky na každém kroku a vůbec se za to nestydí. Je to součást marketingové strategie a uživatelé používáním této sociální sítě sami dávají svůj souhlas. Společnost se již delší čas snaží napravit svou pošramocenou reputaci a nyní přichází s další funkcí, která přinese větší kontrolu nad tím, jak Facebook nakládá s našimi daty a jak využívá data ze sledování našich aktivit. Nová funkce se jmenuje „Aktivita mimo Facebook“. Nalezneme ji v nastavení účtu a je přístupná jak z webového rozhraní, tak i z mobilní aplikace.

Objem dat, která jsou o nás shromažďována jsou stále větší. Málo kdo z nás si uvědomuje, co vše o nás Facebook ví a jak s daty nakládá. Instalací do telefonu získává aplikace přístup k mikrofonu, fotoaparátu, kontaktům a dalšímu obsahu. Tím to ale nekončí. Sledován je i náš pohyb na internetu. Stačí si zakoupit zboží na internetu v nějakém eshopu. Firmy dnes využívají nástroje Facebook pro firmy díky kterým sdílí se sítí informace o lidech, kteří jejich obchod navštěvují. Tyto informace se pak odesílají Facebooku a ten je použije například pro zobrazení relevantního reklamního obsahu. Pokud chcete vědět jaká data sociální síť shromažďuje a jak s nimi nakládá, navštivte tento odkaz.

Jak Facebook sbírá data z navštěvovaných stránek?

Příklad: Uživatel si z internetového obchodu s oblečením a obuví koupí boty. Daný obchod s Facebookem využitím jeho nástrojů pro firmy sdílí informace o aktivitě daného uživatele. Facebook obdrží informace o jeho aktivitě mimo Facebook a uloží si je s jeho Facebook účtem. Aktivita se uloží jako „navštívil web s oblečením a botami“ a „provedl nákup“. Tomuto uživateli se na Facebooku zobrazí reklama na kupón poskytující 10% slevu na jeho příští nákup bot nebo oblečení z daného internetového obchodu. Reklama se ale nezobrazuje jen na Facebooku. Společnost prodává tato hodnotná data třetím stranám a ty pak mohou získat o uživatelích velmi cenné údaje a nabízet jim personalizovaný obsah a zvýšit si tak své zisky. Je to celé jeden velký byznys s uživatelskými daty, který živí nejen Facebook, ale plno dalších firem.

Nová funkce Aktivita mimo Facebook, jak říká CEO společnosti Mark Zuckerberg, přináší velký krok směrem k ochraně uživatelů. Díky této funkci si může uživatel prohlédnout jaké firmy Facebooku zasílají informace o aktivitách na jejich stránkách. Tyto aktivity pak lze ze svého účtu vymazat. Je to ale ex post opatření, nikoliv prevence. Pokud nechceme Facebooku tato data dále poskytovat, jediným způsobem jak se bránit, je na Facebooku nebýt. Ruku na srdce, to ale v dnešní době zvládne málokdo.

Kde funkci Aktivita mimo Facebook naleznu?

Přihlásíme se pod svým účtem na stránky. Klikneme na ikonu trojúhelníčku v pravém horním rohu a následně klikneme na Nastavení.

Aktivita mimo Facebook

V levém menu vybereme „Vaše informace na Facebooku“ a dále vybereme nabídku „Aktivita mimo Facebook“.

V této kartě získáme informace, jak Aktivita mimo Facebook funguje. Najdeme zde volbu jak zjistit, kde všude je naše aktivita sledována. Můžeme zde rovněž budoucí aktivitu upravit, nebo úplně vypnout.

Nyní si ukažme kroky, které můžeme podniknout pro lepší kontrolu nad naším soukromím. Máme k dispozici několik možností. První z nich je náhled na to, kde všude nás Facebook na internetu sleduje.

Spravovat svojí budoucí aktivitu mimo Facebook

Zde nalezneme přehled stránek a aplikací, které využívají informace o nás a odesílají je Facebooku. Kliknutím na konkrétní stránku získáme přehled o tom, jak jsou o nás data sbírána.

 

Správa budoucí aktivity

Zde můžeme zvolit, zdali se má budoucí aktivita mimo Facebook ukládat, či nikoliv. Rovněž zde můžeme zrušit historii uložené aktivity, čímž dojde k odpojení všech stránek a aplikací včetně odhlášení.

Je třeba si uvědomit, že tohle vše jsou pouze opatření, jak mazat něco, co už o nás Facebook ví. Nikde nemáme jistotu, že budou data opravdu smazána. Jak se říká, pokud se cokoliv dostane na internet, již to tam zůstane a i přes to, že se společnosti zavazují k tomu, že budou data bezpečně odstraněna, jistotu mít nebudeme nikdy.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář