Telegram messenger: je lepší než Whatsapp?

Sdílet:

Telegram je skvělou a bezpečnou alternativou ke stávajícím komunikačním službám jako Whatsapp, nebo Facebook Messenger. Svým designem vychází ze služby Whatsapp a k tomu nabízí mnoho pokročilých funkcí a největší důraz pak klade na bezpečnost a vysokou dostupnost napříč všemi platformami. Příjemným bonusem je pak to, že je zcela zdarma a bez reklam.

Telegram byl uveden v roce 2013 americkou společností Digital Fortress, jejíž vlastníkem je Pavel Durov – zakladatel sociální sítě VKontakte, která je v podstatě ruským Facebookem. Od této sítě byl však Durov nakonec ruskými úřady odříznut, protože odmítl vydat data o uživatelích, kteří se měli údajně podílet na demonstracích na ruském Majdanu.

Přenos zpráv zajišťuje proprietární protokol MTProto 2.0, který vyvinul Durovův bratr Nikolaj Durov. Vývoj Telegramu započal v roce 2012 jako výzkumný projekt. Obliba Telegramu však prudce rostla a díky možnostem zabezpečení, které Telegram nabízel, ho začaly využívat i teroristické skupiny jako například Islámský stát. Díky tomu byl Telegram blokován ruskými a íránskými úřady. Vývojáři na to okamžitě zareagovali a začali blokovat kanály, které teroristé používali.

Mezi výhody Telegramu patří možnost službu používat na všech aktivních zařízeních najednou a to bez ohledu na to, zdali používáte Android, Apple, Windows, mobil, nebo počítač. Je to dané tím, že služba funguje v cloudu a je tím pádem multiplatformní. Whatsapp umožňuje službu používat pouze na jednou aktivním zařízení. Telegram umožňuje odesílat soubory jakéhokoliv typu. Mimo jiné podporuje soubory typu doc, zip, mp3 a další. Uživatelé mohou odesílat soubory až do velikosti 1,5 GB.

Jak se liší Telegram od služby Whatsapp?

Jak již bylo řečeno, na rozdíl od Whatsapp, je Telegram cloudová služba. Data a chaty nejsou ukládány přímo do zařízení, ale jsou uloženy v cloudu a tím pádem jsou dostupná z jakéhokoliv zařízení čímž odpadá nutnost se starat o jejich zálohu. Whatsapp před časem koupila společnost Facebook a už tento fakt nevěstí nic dobrého. Facebook se nikterak netají svým obchodním modelem, který je založena na sběru uživatelských dat, která dále prodává svým partnerům a třetím stranám. Díky tomu může Facebook a další společnosti cílit personalizovanou reklamu a jiný spam. Navíc společnost Facebook již před časem oznámila, že v roce 2020 chce do služby Whatsapp vpustit reklamu. Vývojáři Telegramu se zavázali k tomu, že jejich služba bude navždy zdarma a bez reklam.

Jak je na tom Telegram s bezpečností?

Důvodem, proč Pavel Durov založil Telegram, byl vytvořit bezpečný komunikátor, k jehož obsahu se nedostanou ani NSA, ani FSB (dříve KGB). Vzhledem k tomu, že ruskou vládu znepokojovalo to, že se přes tuto síť pomocí kanálů, doručoval obsah, který se vládě nelíbil, došlo k rozhodnutí, že musí Durov předat FSB šifrovací klíče pro zabezpečenou komunikaci. Důvodem byla potřeba přístupu vlády ke komunikaci v případě podezření na teroristické a protivládní aktivity. Vzhledem k tomu, jak ale ruská vláda funguje a jak chce mít moc nad vším, co se v zemi děje, kontrolu, byl důvod naprosto průhledný. Ruská vláda v Telegramu viděla hrozbu a proto byl Durov nucen z Ruska odejít, aby mohl službu dál vyvíjet. Společnost svého času fungovala v německém Berlíně a nyní působí v Dubai, kde není ze strany místních úřadů nijak neomezována.

Telegram

Vývojáři často poukazují na praktiky velkých společností, jako jsou Facebook a Google, které sice nabízejí své služby zdarma, ale berou si za to daň v podobě narušování soukromí uživatelů. Samozřejmě se jedná o „legální“ jednání, které každý uživatel používáním služeb odsouhlasí. Co se ale děje s daty uživatelů už nikdo netuší. Telegram jde jinou cestou. Nabízí komunikační službu zcela zdarma, bez reklam a šmírování. V roce 2016 chtěla společnost Google Telegram odkoupit, ale Durov odmítl. Durov se také nechal slyšet, že společnost není závislá na výdělku a reklamě a Telegram nebude nikdy prodán. Sdělil, že na financování služby má zatím prostředků dost a pokud by někdy měla být služba/monetizována, bude to v podobě nízkých plateb na financování infrastruktury a zaplacení vývojářů.

Jaké šifrování Telegram používá?

Jsou používány dvě metody? Server – klient (Server-client) a klient – klient (End-to-end) šifrování.

 

Server – klient (Server-client)

Defaultně je používáno server-client šifrování pro cloudovou komunikaci. Zprávy jsou ukládány na servery v cloudu v šifrované podobě. Šifrovací klíče jsou uloženy na straně odesílatele/příjemce a serveru. Šifrované spojení se vytvoří vždy mezi uživatelem  a serverem. Celé to funguje tak, že uživatel odešle zprávu a ta je uložena na server. Ve chvíli, kdy si příjemce zprávy spustí Telegram klienta, zprávu si ze serveru stáhne. Tato forma komunikace umožňuje přístup k chatům na jakémkoliv zařízení odkudkoliv.

Telegram

 

Klient (End-to-end)

Pokud patříte mezi opravdu paranoidní uživatele, nebo chcete mít jistotu, že komunikace poskytuje tu nejvyšší míru zabezpečení, pak můžete využít tajný chat. Ten využívá end-to-end šifrování. Šifrovací klíče vlastní pouze komunikující strany. Tajný chat kromě end-to-end komunikace nabízí i tzv. self destruction funkci, kdy se zpráva po nastaveném čase sama zničí (stejně jako v Mission Impossible 🙂 ). Tato forma komunikace bude dostupná pouze na zařízení, na kterém byl tajný chat spuštěn.

Telegram

Telegram za redakci Techbrain můžeme rozhodně doporučit. Jedná se zřejmě o v současné době nejlepšího klienta pro chat, který v sobě spojuje všechny oblíbené funkce dalších populárních komunikačních služeb a navíc klade důraz na vysokou míru zabezpečení. Pokud se chcete o Telegramu dozvědět ještě více, můžete navštívit webové stránky, kde se dozvíte mnohem více.

Telegram pro Android

Telegram X
Telegram X
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free

Telegram pro iOS

‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free+

Telegram pro Windows

Telegram Desktop
Telegram Desktop
Price: Free

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář