Direct Echo – nová služba, která ochrání vaší domácnost [RECENZE]

Sdílet:

Do redakce se nám dostaly k otestování čidla Direct echo, která by měla chránit domácnost. Jedná se o novou službu pojišťovny  Direct, která byla spuštěna v polovině letošního května a nabízí zabezpečení domácnosti před neoprávněným vniknutím, nebo vytopením. Čidla komunikují s mobilní aplikací přes síť IoT (internet věcí.)

Součástí balíčku jsou dvě čidla – jedno pro zabezpečení dveří, oken a dalšího majetku s detekcí pohybu. Druhé čidlo chrání před vyplavením místnosti. Čidla sama o sobě po instalaci resp. vybalení a umístění neumí nic. Je nutné si nainstalovat mobilní aplikaci Direct echo a čidla v této aplikaci zaregistrovat.

Čidla po aktivaci pak s mobilní aplikací komunikují prostřednictvím IoT sítě Sigfox, která poskytuje komunikační síť pro nízkoenergetická zařízení. Pro Českou republiku je deklarováno 96% pokrytí.

Instalace Direct echo čidel

Instalace je velmi jednoduchá a intuitivní jak uvádí i poskytovatel služby. Součástí balení je návod, ze kterého je dobře pochopitelné, jak čidla aktivovat a začít provozovat. Prvním krokem je instalace mobilní aplikace. V této aplikaci provedeme registraci čidel. Každé čidlo má jedineční identifikátor v podobě ID kódu. Tento kód zadáme do aplikace a pakliže je čidlo dostupné pro síť Sigfox, během chvíle jej v aplikaci uvidíme a obdržíme informaci, že bylo čidlo aktivované a hlídá.

V aplikaci čidlo pojmenujeme, definujeme kde a co čidlo hlídá a vše je od té chvíle připravené. Pohybové čidlo můžeme umístit například na okno, dveře, či jiný hlídaný objekt.

 

Jak čidla Direct echo fungují v praxi

Jakmile jsou čidla aktivována, je možné otestovat jejich funkčnost. Testovali jsme obě čidla v bytových podmínkách. Jedno čidlo jsme umístili na vstupní dveře do bytu, druhé pak do technické místnosti, kde je umístěna pračka a kde je vysoká pravděpodobnost vytopení.

Čidla fungují velice spolehlivě a okamžitě informují v případě zaznamenaného pohybu, či detekce vody. Místnost jsme samozřejmě pro testovací účely nevytopili, ale provedli jsme malý test v podobě položení čidla do vody. Vždy přišla ihned notifikace do mobilní aplikace. Vodní čidlo v případě zaznamenání vody nejprve 15 sekund pípá, v případě že nereagujeme, odešle notifikaci do aplikace.

V aplikaci můžeme vidět v sekci „Čidla“ přehled čidel, která máme aktuálně zaregistrovaná. Vidíme u nich status zdali hlídá, či nikoliv. Přímo v aplikaci můžeme volit, zdali má čidlo hlídat, nebo ne. Další sekcí jsou „Upozornění“, kde vidíme přehled všech událostí, které čidla hlásila. V aplikaci si rovněž můžeme nastavit rychlé kontakty, na které bude voláno v případě, že čidlo zaznamená pohyb, nebo vodu.

Pokud chceme prodloužit životnost pohybového čidla, můžeme jej krátkým stiskem tlačítka vypnout, čidlo v aplikaci zešedne. To je dobré v případě, že se v objektu nacházíme a není nutné, aby čidlo sledovalo stav. Pokud chceme vypnout vodní čidlo, stačí je otočit na bok, čidlo bude 15 sekund pípat a poté se vypne. Obě čidla jsou vodotěsná, pohybové čidlo je odolné proti vodě dle certifikace IP68, vodní čidlo pak dle certifikace IP67.

Závěrem

Služba Direct echo je zajímavým produktem, který ochrání naší domácnost bez nutnosti vysokých investicí. Internet věcí je stále častější součástí našich domácností a Direct echo staví právě na této platformě. Za dobu testování jsme nenarazili na zásadní problém. Čidla fungovala a komunikovala bez problémů. Jediný problém může nastat ve chvíli, kdy nebude čidlo v dosahu sítě. O tom jsme se přesvědčili například ve sklepních prostorách, kde čidlo na síť „nevidělo“ a tím pádem ani nekomunikovalo. Stejný problém by ale nastal v případě, že by čidlo komunikovalo například přes GSM síť.

Jednotlivá čidla můžeme pořídit za cenu 999 Kč včetně DPH. Aby čidla komunikovala, je nutné si zajistit předplatné pro registraci do sítě Sigfox. To nás vyjde na 25 Kč na měsíc, což ročně činí 300 Kč včetně DPH a to je více než příznivá cena. Pokud vás služba Direct echo zaujala, neváhejte a navštivte webové stránky, kde se dozvíte víc.

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář