Samsung ukázal první použitelný smartphone s ohebným displejem

Sdílet:

Posledních několik let se neustále spekulovalo o telefonech s ohebnou konstrukcí. Mezi nejviditelnější značku v tomto ohledu řadíme Samsung. Abychom byli přesní, tak až do dnešního dne jsme mohli na konferencích a eventech vidět pouze ohebné displeje, nebo prototypy, které nebyli nijak použitelné.

O telefonu s flexibilní konstrukcí se mluvilo již několik let a byli to dlouhé roky očekávání. Spekulací bylo v oběhu několik stovek a často také nasvědčovaly tomu, že je zařízení již blízko uvedení na trh.

Je zřejmé, že samotná technologie byla již vyrobena dávno, avšak myslíme si, že Samsung si vždy představení na poslední chvíli rozmyslel. Můžeme jen předpokládat co jej k tomu vedlo – produkt nemusel dosahovat určité kvality, nebo zkrátka nebyl v takovém stádiu, aby byl připravený pro představení veřejnosti a oficiální komerční uvedení na trh.

Ohebné displeje už tu nějaký ten pátek s námi jsou, ale integrace do samotného zařízení s dalšími komponenty rozhodně nebyla triviální záležitostí. Celý vývoj jak systému, tak hardwaru samotného zabral několik let vývoje.

Ani dnes jsme se však nedočkali finálního produktu pro širokou veřejnost, ale pouze ukázky prototypu se skládací konstrukcí. Zástupce společnosti Samsung zařízení, za minimálního osvětlení pódia, ukázal na několik vteřin a pak jej zase rychle schoval.

Pojem budoucnosti – Infinity Flex displej

Samsung v rámci konference ukázal  smartphone, který byl osazen právě panelem, který se nazývá Infinity Flex displej, který je možné kompletně přeložit. V budoucnu by mělo být možné nejen telefon přehnout, ale také srolovat, avšak na to si budeme muset počkat.

Z krátké ukázky jsme toho moc nepostřehli, což byl zajisté záměr. Prozatím pouze víme, že v zavřeném stavu by telefon měl disponovat samotným panelem na přední straně. Vnitřní strana by měla být tvořena a konstruována právě větším Infinity Flex displejem s větší úhlopříčkou. V rozevřeném stavu by měl vzniknout menší tablet.

 

Na zařízení běží speciálně upravená nadstavba Samsungu na které spolupracovala společnost společně s Googlem.


Finální produkt nejdříve v roce 2019

Samsung tedy neotálel a oficiálně představil zařízení nad kterým visí mnoho otazníků. aJak již bylo řečeno, jedná se pouze o ukázku prototypu, který naznačuje, jakým směrem se budou telefony budoucnosti ubírat. Myšlenka je poměrně jednoduchá – v zavřeném stavu mít telefon a v rozevřeném mít k dispozici tablet.

Již z dnešní konference je jasné, že Samsung čeká ještě spousta práce. Otázka je, zdali je některý z výrobců dále? Finálního zařízení bychom se mohli dočkat až někdy v příštím roce.

 

Zajisté Samsung není jediným výrobcem, který se touto cestou vydává. Proslýchá se, že v lednu na veletrhu CES chce i společnost LG představit ohebný telefon. Velmi zajímavý koncept ukázal nedávno patent společnosti Microsoft. Pochopitelně další výrobci nebudou chtít být pozadu, ale pouze jeden bude průkopníkem. Bude to právě Samsung?  Zdá se, že budoucnost bude velmi ohebná. Těšíte se?

 

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář