Kolik paměti RAM opravdu potřebují dnešní telefony Android?

Sdílet:

Současné chytré telefony svou hardwarovou výbavou jsou v podstatě mnohdy výkonnější, než stolní PC a notebooky. Vždyť aktuální laťka co se týče množství RAM se pohybuje na hranici 10 GB. Takové množství RAM nemá kdejaké počítač. Logicky zde vyvstává otázka. Opravdu současné telefony potřebují tolik RAM, nebo se jedná pouze o marketing?

Hardwarové nároky se stále zvyšují. Je jasné, že dříve běžně používaných 1 GB RAM již dnes nestačí. Pokud takové množství operační paměti výrobce použije, zařízení pak funguje na hraně použitelnosti. Samozřejmě se bavíme o telefonech s operačním systémem Android, kde je přeci jen potřeba více operační paměti, než například u iPhonů.

Jak vlastně funguje RAM v telefonech s Androidem?

U stolních PC a notebooků je RAM využívána poněkud odlišným způsobem, než u telefonů se systémem Android. U počítačů obecně platí, že čím více paměti, tím lépe. Nevyužitá paměť je totiž využívána například pro cachování obsahu a další operace. Obecně platí to, že volná paměť je nezbytná pro dobře fungující systém.

Android funguje trochu jinak a to už z toho titulu, že se jedná o systém založený na linuxovém jádru. Android funguje s úspornými opatřeními, která pro uvolnění prostředků uzavírá na pozadí běžící aplikace čímž si uvolňuje paměť automaticky. Pokud ale dosáhneme určité prahové hodnoty, stane se telefon pomalý, protože již nebude mít kde prostředky uvolňovat. Pokud ale budeme mít zbytečně veliké množství paměti RAM, systém Android ji nijak nevyužije.

Proč potřebují Android telefony více paměti RAM, než iPhony?

Operační systém Android ve své čisté podobě nepotřebuje tolik RAM, jako například systémy upravené dalšími výrobci. Je to dané tím, že výrobci jako Samsung, Huawei a další systém Android opatřují svou nadstavbou a přidávají další funkce. Tím dochází k větším systémovým nárokům, které v kombinaci s možnou špatnou optimalizací a odladěním, mohou zvyšovat systémové nároky. Naproti tomu Apple vyvíjí svůj systém na předem známý a pečlivě vybraný hardware. Systém pak na tomto hardwaru ladí tak, aby pracoval co nejlépe a s optimálními nároky na výkon. Právě proto si bohatě vystačí u svého posledního modelu iPhone 8 s 2 GB operační paměti a i tak telefon disponuje dostatečným výkonem a systém běží plynule.

Jen pro názornost. Náš redakční telefon Huawei P20 Pro je vybaven 6 GB RAM. Reálně je obvykle využita zhruba polovina, tedy +/- 3 GB RAM.

 Huawei P20 Pro RAM 

Je však nutné podotknout, že máme v telefonu nainstalováno více jak 100 aplikací a u mnoha z nich je zrušena optimalizace baterie tak, aby nebyly ukončovány na pozadí. Ve finále bychom se tak dostali na ještě nižší spotřebu RAM.

Chyba je v samotných výrobcích a designu aplikací

I přes výše uvedené si však obvykle Android vystačí v průměru s 2 – 3 GB paměti RAM v závislosti na počtu běžících aplikací. Pokud tedy vezmeme v potaz tuto skutečnost, pak je otázka, zdali telefony dokáží využít 8, nebo i 10 GB RAM? Aktuální standard je někde kolem 4 GB RAM, případně 6 GB RAM. Cokoliv vyššího již nedává smysl a nejspíš se tak jedná pouze o marketingový tah a snaha o to, být nejlepší.

Zvyšující se nároky na systémové prostředky mají na vině mnohdy samotní výrobci a to především tím, jak nafukují své systémové nadstavby. Ty se pa stávají hlavními žrouty výkonu. Ruku v ruce pak s nimi jdou samotné aplikace. Ne každý vývojář dnes vyvíjí aplikace tak, aby byly optimalizované i pro méně výkonné telefony.

Pokud bychom měli tento elaborát nějak rozumně shrnout, pak by stálo na závěr říci, nedávejte zas až tak moc na marketing. Není nutné mít hned telefon s 10 GB RAM, protože takové množství je z dnešního pohledu naprosto zbytečné. Aktuálně byste si měli bohatě vystačit s telefony se 4 GB RAM. Cokoli na víc je bonus, který ale nejspíš reálně nevyužijete, pakliže nejste specifická skupina uživatelů.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář