Google brzy zpoplatní balíček svých aplikací v rámci EU

Sdílet:

V červenci se na povrch dostaly informace týkající se tažení EU proti Googlu za údajné zneužití postavení operačního systému Android na trhu.

V návaznosti na tato obvinění musela společnost zaplatit tučnou pokutu 4,43 miliard EUR (cca 110 miliard Kč). Stalo se tak nedlouho poté, co Googlu byla udělena pokuta za zneužití monopolu se svým prohlížečem Chrome.

Můžeme tedy říci, že Google v poslední době platí pokutu za pokutou a samotná myšlenka bezplatného OS Android jej vychází opravdu draze.

Americký softwarový gigant si však vybere peníze zpět na samotných výrobcích telefonů, kteří si samozřejmě o to víc nechají za svá zařízení zaplatit od zákazníků.


Aplikace Google a EU. Jak to bude fungovat?

Pokud bude chtít nabízet výrobce telefonu v OS Android také služby jako je obchod Google Play a další balíčky aplikací, bude si muset zakoupit licenci za určitý poplatek, který prozatím bohužel neznáme.

  • k licenci balíčku bude možné přidat také bezplatně Chrome s vyhledávacím aplikací Google Search.

Google takto formálně splní požadavky EU.


Android tak v rámci států EU změní svoji původní myšlenku o tom, že se jedná o bezplatný – open source software. Až do dnešní doby byl balíček Google Chrome a další aplikace neodmyslitelnou součástí operačního systému a výrobci si mohli přidávat svoje vlastní řešení.

Do budoucna se ale počítá s tím, že si zakoupíte svůj nový telefon s OS Android, kde může výrobce implementovat svoje aplikace, např.: u Samsungu by to byl portál Galaxy Apps a prohlížeč od stejnojmenné společnosti. Nikdo již ale nebude garantovat, že v telefonu bude současně balíček od Googlu.

Samotný operační systém nadále zůstává bezplatný avšak nyní vyvstává otázka, kdo bude kupovat telefony se systémem, který v sobě nebude mít možnost stáhnout si nějakou další aplikaci.

Integrace těchto novinek se zajisté promítne právě do cen samotných zařízení popřípadě předplatných služeb.

Prozatím neznáme přesné ceny poplatků, avšak je téměř jisté, že za tento krok, ke kterému byl Google přinucen, zaplatí zejména koncoví zákazníci.

A co si o těchto novinkách myslíte vy? Podělte se s námi o Vaše názory.

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář