Autorovo zamyšlení nad tím, zdali je Facebook opravdový zabiják dnešní doby?

Sdílet:

Facebook, fenomén, bez kterého si dnes málo kdo dokáže představit běžný život. Sociální síť, která stále roste a prakticky nemá konkurenci. Obrovská továrna na peníze, která svému duchovnímu otci, Marku Zuckerbergovi vydělává pohádkové jmění. Na druhou stranu je to ale také nový zabiják mezilidských vztahů, zloděj volného času a do určité míry závislost, bez které čím dál více lidí nedokáže existovat.

Sociální síť Facebook byla založena v roce 2004 v Cambridgi, v americkém státě Massachusetts. U zrodu stála dohoda mezi Markem Zuckerbergem a Eduardem Saverinem. Tato síť měla původně sloužit pouze pro studenty Harvardské univerzity. Později se síť otevřela i pro další univerzity a to nejen ty americké. V rámci České republiky patřila k prvním například Masarykova univerzita. O roku 2006 se pak k síti mohl připojit kdokoliv starší 13 let.

Toliko krátce k stručné historii této sítě. Otázkou je, jako moc je Facebook přínosný a jak moc negativně, či pozitivně zasahuje do našich životů. Je bezesporu jasné, že míra negativního vlivu na jeho uživatele je významná. Původní myšlenka vytvořit pro lidi sociální síť, která bude její uživatele sbližovat, se časem ukázala jako mylná. Paradoxně totiž lidé tráví na sociální síti mnohem více času, než společně a tím pádem dochází spíše k opačnému efektu nehledě na další negativní aspekty.

Rizika sociální sítě Facebook
  • odtržení jedince od reality – taková osoba tráví převážný čas na sociální síti, sociální síť se stává závislostí
  • kyberšikana – nebezpečí hlavně pro mladistvé, jedinci mohou být šikanováni ostatními – toto chování mlže vést až k sebevraždě
  • šíření hoaxu – poplašných zpráv, které svým obsahem mohou mít negativní vliv na ostatní,ačkoliv tyto zprávy obvykle nejsou založeny na pravdě
  • phishing – podvodné získávání citlivých dat a informací  od důvěřivých jedinců, které mohou vést až ke krádeži identity, informací k bankovním aplikací a účtům
  • bezpečnost dětí – je zde veliké riziko možného ohrožení dětí, sociální síť je častým místem, kde se pohybují nebezpečné osoby právě za účelem navazování kontaktů s dětmi a mladistvými.
  • nebezpečný obsah – Facebook je místem, kde je možné získat přístup i obsahu, který může být ,zejména pro mladistvé, obsahem velmi nebezpečným. Rovněž je na Facebooku vysoké riziko nákazy různými softwarovými viry v podobě různých odkazů atd.

Bylo provedeno mnoho výzkumů, které jasně prokázaly to, jako negativní měrou ovlivňují návštěvy sítě její uživatele. Mnoho respondentů průzkumů potvrdilo, že po shlédnutí nových příspěvků od svých přátel na Facebooku mělo spíš negativní pocity. Lidé byli totiž mnohdy konfrontováni se skutečností, že jejich přátelé žijí mnohdy „zajímavější“ a „bohatší“ život než oni. Skutečnost je ale mnohdy jiná. Lidé sem často totiž sdílejí jen to, co chtějí, aby druzí viděli. Obvykle je to příležitost, jak se pochlubit něčím novým, nebo se podělit, kde zrovna tráví dovolenou, jaký si dopřávají luxus a podobně. To samozřejmě v ostatních může vzbuzovat závist, frustraci a negativní pocity.

Facebook je závislost

Mnoho lidí si však i přesto nedokáží svou pravidelnou dávku emocí odepřít. Facebook se tak pro ně stává závislostí, které může mít na určité jedince až destruktivní účinky. Facebook také mnoha lidem dává určitý prostor pro seberealizaci. Mnoho lidí však zachází za hranice a to jen pro to, aby získali co nejvíce lajků a pro tyto modré palce nahoru, jsou ochotní zajít opravdu až příliš daleko. Pokud je někdo ochoten pro popularitu a lajk zajít až tak daleko, že spáchá sebevraždu v přímém přenosu, pak je něco opravdu špatně.

Je tohle vše ještě sociální síť? Síť, která má sbližovat? Síť na které Mark Zuckerberg a jeho akcionáři vydělávají? Kdo z vás na Facebook chodí pro to, aby byl blíž svým přátelům? Kolik příspěvků je opravdu od vašich přátel a kolik je jen balast, který každý den útočí na naše smysly a křiví nám zdravý pohled na svět kolem nás? Odborníci varují a bijí na poplach. Facebook opravdu může negativně ovlivňovat společenské cítění a nálady, ačkoliv si klade za cíl opak. Možná je na čase zkusit se odpojit a zkusit vnímat svět kolem sebe jinak. Pozitivně a reálně.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář