Statistika: Kolik dní musíme pracovat, abychom si mohli koupit nový iPhone XS?

Sdílet:

Nové iPhony jsou tady a ti co se nemohli dočkat a netrpělivě přešlapovali ve frontě před Apple Store již konečně vlastní svůj vysněný telefon. Možná záhy zjistili, že vlastně za ty peníze nestál, ale to je již jiný příběh. My si dnes ukážeme, jak dlouho trvá lidem v celosvětovém měřítku, než si na nový iPhone vydělají.

Web Picodi provedl průzkum, pro který posloužily oficiálně zveřejněné prodejní ceny nových iPhonů a průměrná mzda v uvedených zemích. Celkem jich bylo zahrnuto 42 a to včetně České republiky. Pro statistiku posloužil nový iPhone XS v  64 GB verzi, který se například v e-shopu Alza.cz bude prodávat za 29 990 Kč. Statistika tedy uvádí, kolik dní by trvalo, než by si občan dané země na iPhone vydělal. Samozřejmě za předpokladu, že by si peníze střádal pouze na nový telefon a neměl žádné jiné výdaje. V reálu se tedy doba mnohonásobně prodlouží.

Na nový iPhone XS vydělávají nejkratší dobu Švýcaři, nejdelší pak Filipínci

Ačkoliv pro Apple je majoritním trhem USA, nejsou to Američané, ale obyvatelé vyspělých evropských zemí a Spojených arabských emirátů, kteří by si na nový telefon vydělali nejrychleji. Průměrný obyvatel Švýcarska by si na nový iPhone vydělal za 5,1 dnů čímž se řadí na první příčku celosvětového žebříčku. Průměrný občan USA by si na stejný telefon vydělal za 8,4 dní práce. Průměrný Čech, jehož průměrná čistá mzda, dle České statistického úřadu činí 24 011 Kč, by si na nový iPhone vydělal za 26,2 dní. Nejdéle pak musejí vydělávat na nový iPhone obyvatelé ve Filipínách a to 156,6 dní.

Metodika statistiky

Veškeré zobrazené údaje jsou založeny na oficiálně zveřejněných cenách iPhone XS ve verzi 64GB ve 42 zemích a také veřejně dostupných informacích týkajících se průměrné mzdy v těchto zemích za rok 2017 nebo za poslední dostupné období.

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář