Samsung chladí svůj Galaxy Note 9 kapalinou a karbonem

Sdílet:

Dnešní chytré telefony již disponují mnohem větším výpočetním výkonem, než ještě před nedávnem ty nejvýkonnější stolní počítače. Jen pro představu, dnešní chytré telefony a to už ve střední třídě disponují výkonnými čtyřmi až šesti jádrovými procesory. Běžně pak mají pod kapotou 4 GB RAM. S rostoucím výkonem je potřeba procesory a chladit.

Nevýhodou oproti stolním počítačům je to, že musí výrobci procesor a grafický čip vměstnat do velmi malého prostoru, který nenabízí příliš možností, jak tyto čipy chladit. Na druhou stranu to ale byla pro výrobce výzva a začali přemýšlet nad tím, jak čipy efektivně chladit a dovolit si tak jejich výkon dále navyšovat.

Vodní chlazení. Ačkoliv to zní divně, tak prvním efektivním řešením bylo vodní chlazení které u svých telefonů představili Samsung (model Galaxy S7) a Xiaomi (model Pocophone). V útrobách telefonu se nachází měděný systém, něco podobného, jako jsou například heatpipes u počítačů. V tomto systému se nachází malé množství speciální kapaliny, která se v případě zahřívání procesoru zahřívá a v části kolem procesoru se začne odpařovat, čímž dojde k ochlazování. Odpařená kapalina se pak přesouvá do částí, která je chladnější a zde kapalina opět chladne a kondenzuje. Jedná se tedy o neustále se opakující cyklus.

Samsung u svého modelu Note 9 posunul chlazení na vyšší level

Společnost Samsung tento způsob chlazení posunula ještě dál a  přišla se systémem chlazení pomocí karbonových vláken, kterým je v tenké vrstvě měděná heatpipe potažena. Dle průzkumu totiž karbon odvádí mnohem lépe teplo. Chladící systém pracuje v několika úrovních/vrstvách. První použitou vrstvou je právě karbon, který perfektně odvádí teplo do další vrstvy. Druhou vrstvou je speciální typ silikonu a nakonec následuje třetí vrstva, kterou je měděná heatpipe.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář