Nejpopulárnější aplikace v App Store pro odstranění adware odesílala tajně data do Číny

Sdílet:

Pokud si někdo myslí, že je Apple iOS systém bezpečný a uživatelům se nemůže nic stát, pak je na omylu. V bezpečí není nikdo, jak dokazuje případ nejpopulárnější aplikace na App Store – Adware Doctor. Ta totiž, ačkoliv má uživatele chránit, tajně, bez vědomí uživatele odesílala webovou historii o prohlížení na čínské servery.

Paradoxně se jedná o bezpečnostní aplikaci, která je na první příčce co do oblíbenosti a jako čtvrtá placená aplikace. Bezpečnostní analytik @privacyis1st na svém Twitteru zveřejnil příspěvek, kde ve videu demonstruje, jak je historie zneužívána. Ačkoliv byl Apple informován, aplikace byla ještě měsíc v obchodě k dispozici. Ve spolupráci s bývalým pracovníkem NSA – Patrickem Wardlem aplikaci pečlivě prozkoumali a zjistili, že aplikace obchází sandbox, díky čemuž aplikace obchází bezpečnostní opatření, které zamezuje kopírování dat ze zařízení a může tak odesílat informace na pozadí, což je hrubé porušení pravidel pro chování publikovaných aplikací.

VIDEO: Adware Doctor pro Apple iOS sleduje uživatele

Aplikace shromažďuje citlivé údaje o prohlížení, především pak navštívené stránky, co uživatel hledá  a to ze všech webových prohlížečů a následně je posílá na čínský server  http://yelabapp.com/. 

Apple po měsíci nakonec aplikaci stáhnu spolu s další aplikací Adblock Master. Rovněž čínský server je aktuálně offline. Co je ale s podivem, že Apple poměrně dlouhou dobu nereagoval a vystavil tak uživatele jistému riziku.

Z výše uvedeného je patrné, ani Apple nedokáže své uživatele ochránit. Rovněž tvrzení zastánců Apple produktů, že jsou ve srovnání s Androidem, bezpečné již není na místě. Nebezpečí v podobě zneužití dat a internetových hrozeb je v podstatě hrozbou pro všechny platformy bez rozdílu. Takže ano, možná Xiaomi a jiné telefony odesílají data uživatelů, ale Apple se díky své liknavosti mezi ně úspěšně řadí také.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář