Nejpopulárnější aplikace v App Store pro odstranění adware odesílala tajně data do Číny

Pokud si někdo myslí, že je Apple iOS systém bezpečný a uživatelům se nemůže nic stát, pak je na omylu. V bezpečí není nikdo, jak dokazuje případ nejpopulárnější aplikace na App Store – Adware Doctor. Ta totiž, ačkoliv má uživatele chránit, tajně, bez vědomí uživatele odesílala webovou historii o prohlížení na čínské servery.

Paradoxně se jedná o bezpečnostní aplikaci, která je na první příčce co do oblíbenosti a jako čtvrtá placená aplikace. Bezpečnostní analytik @privacyis1st na svém Twitteru zveřejnil příspěvek, kde ve videu demonstruje, jak je historie zneužívána. Ačkoliv byl Apple informován, aplikace byla ještě měsíc v obchodě k dispozici. Ve spolupráci s bývalým pracovníkem NSA – Patrickem Wardlem aplikaci pečlivě prozkoumali a zjistili, že aplikace obchází sandbox, díky čemuž aplikace obchází bezpečnostní opatření, které zamezuje kopírování dat ze zařízení a může tak odesílat informace na pozadí, což je hrubé porušení pravidel pro chování publikovaných aplikací.

VIDEO: Adware Doctor pro Apple iOS sleduje uživatele

Aplikace shromažďuje citlivé údaje o prohlížení, především pak navštívené stránky, co uživatel hledá  a to ze všech webových prohlížečů a následně je posílá na čínský server  http://yelabapp.com/. 

Apple po měsíci nakonec aplikaci stáhnu spolu s další aplikací Adblock Master. Rovněž čínský server je aktuálně offline. Co je ale s podivem, že Apple poměrně dlouhou dobu nereagoval a vystavil tak uživatele jistému riziku.

Z výše uvedeného je patrné, ani Apple nedokáže své uživatele ochránit. Rovněž tvrzení zastánců Apple produktů, že jsou ve srovnání s Androidem, bezpečné již není na místě. Nebezpečí v podobě zneužití dat a internetových hrozeb je v podstatě hrozbou pro všechny platformy bez rozdílu. Takže ano, možná Xiaomi a jiné telefony odesílají data uživatelů, ale Apple se díky své liknavosti mezi ně úspěšně řadí také.

 

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář