Jak vyřešit problém se synchronizací a ukončováním aplikací u zařízení Huawei a Honor

Sdílet:

Dnešní mobilní telefony, resp. jejich systém, disponují optimalizací baterie. To je skvělá funkce, protože štří nemalé množství energie, kterou dnešní nenažrané aplikace konzumují. Občas je ale tahle funkce i na obtíž a to tehdy, potřebujeme-li, aby určitá aplikace pracovala na pozadí.

Na našem zařízení Huawei P20 Pro máme nainstalováno nespočet aplikací. Díky optimalizaci telefon vydrží tak dlouho na jedno nabití, protože systém vyhodnocuje chování aplikací a pokud rozpozná potenciálně zbytečně běžící aplikace na pozadí, ukončuje je a zabraňuje jim se spouštět automaticky. U mnoha aplikací je tento stav žádoucí, ale přeci jen je zde pár aplikací, které jsme potřebovali dát do vyjímek.

Jednou z nich je například aplikace OneDrive. U ní totiž máme nastavenou automatickou synchronizaci fotek do cloudového úložiště. Bohužel je tato aplikace ve výchozím stavu optimalizována jako všechny ostatní a tím pádem se fotky automaticky nesynchronizují.

Podobný problém jsme měli u aplikace Silence Premium. Aplikace má za úkol vždy v osm hodin večer telefon ztišit a nastavit oznámení pouze pro specifické kanály jako telefon, nebo SMS. I tato aplikace musí běžet logicky na pozadí, aby mohla fungovat tak, jak má. Bohužel byla ale optimalizována, tudíž automaticky nefungovala.

Funkce Ignorovat optimalizace baterie

Rozhodli jsme se pátrat a řešení je skryté v hlouběji v systému EMUI, takže jej běžný uživatel jen tak neobjeví a bohužel si ani mnohdy nespojí to, že musí podobný problém hledat v nastavení systému. U zařízení Huawei a Honor je nutné se zaměřit na dvě systémové položky. Jednak se jedná o nastavení „Ignorovat optimalizace baterie“. Ve výczím stavu jsou všechny aplikace zakázány, takže probíhá u všech optimalizace pro lepší výdrž baterie.

Fotogalerie – postup krok za krokem

Pokud chceme pro určitou aplikaci udělat vyjímku, musíme jít do: Nastavení -> Aplikace a oznámení -> Aplikace -> v seznamu klepneme dole na ozubené kolečko  -> Speciální přístup -> Ignorovat optimalizace baterie. Zde klepneme na příslušnou aplikaci a přepneme ze stavu „Zakázat“ na „Povolit“. Tímto nebude aplikace optimalizována z hlediska konzumace energie baterie. Toto ale není jediný krok, který musíme provést. Někdy to nepomůže a budeme muset provést ještě další nastavení a tím je „Spouštění aplikace“.

Funkce Spouštění aplikace

Tato funkce má za úkol management spouštění a běhu aplikací na pozadí. Konkrétně tato funkce ovlivňuje: Automatické spuštění (spuštění po startu systému), Sekundární spuštění (spouštění jinými aplikacemi) a Spouštění na pozadí.

Fotogalerie – postup krok za krokem

Pokud potřebujeme aplikaci, která bude fungovat automaticky a na pozadí, je nutné provést zásah ještě v této sekci. Všechny aplikace, které jsou automaticky spravovány systémem mají přepínač zapnutý, vidíme modré zvýraznění. Aplikace, které jsme pravili ručně mají přepínač zašedlý a nalezneme je pod položkou „Spravovat dávku ručně“.

Po zásahu do těchto nastavení nám konečně aplikace začaly fungovat tak, jak jsme potřebovali. Důrazně ale doporučujeme, aby jste všechny ostatní aplikace ponechali ve výchozím stav. Výrazně tím tak prodloužíte výdrž baterie. Tyto zásahy provádějte jen tehdy, pokud aplikace nepracuje korektně.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář