Jak pečovat o baterii v telefonu, tabletu, či notebooku?

Dnešní typy baterií jsou již o něco dále, než baterie pár let nazpět. I přesto je však nutné baterii věnovat pozornost a starat se o ni, abychom nezkracovali její životnost. Doby NiMH a NiCd baterií (nikl-metal hydridová a nikl-kadmiová baterie) jsou již pryč. Tyto typy nahradila Li-ion (Lithium-iontová baterie), která již netrpí paměťovým efektem a umožňuje výrobu vyšších kapacit a lepšího výkonu.

V následujících řádcích si ukážeme jak se o baterii starat, aby nám vydržela co nejdéle. Dnešní mobilní telefony se totiž již standardně vyrábějí s neodnímatelnou baterií a tudíž její výměna není tak triviální, jak je tomu u telefonů s odnímatelnou baterií. Takový telefon pak většina majitelů musí vzít, odnést do servisu a zaplatit nejen baterii ale také servisní poplatek.

Nabíjení a vybíjení baterie

Jak již bylo zmíněno výše, moderní baterie netrpí paměťovým efektem a tudíž není nutné baterii nechávat vybít úplně na 0%. Naopak, doporučujeme baterii připojit k nabíječce ideálně ještě před vybitím, někde kolem 20%. Moderním bateriím úplné vybíjení neprospívá.

Pokud se chystáte uložit své zařízení do šuplíku a nepoužívat ho, doporučujeme baterii ponechat ve stavu kolem 50% nabití. Je to optimální stav, který doporučují i výrobci. Rozhodně dlouhodobě neukládejte zařízení úplně vybité a rovněž ani úplně nabité. Ani jeden stav baterii neprospívá. Všimněte si, že například mobilní telefony z výroby jsou nabiti zhruba kolem poloviny kapacity baterie.

Teplo a chlad – zabijáci baterií

Velké teplo, ani chlad bateriím také nesvědčí. Dal by se říci, že větším zabijákem baterií je teplo. Proto je dobré nevystavovat zařízení vysokým teplotám, například v automobilu v letních měsících. Velký problém může být právě telefon v držáku za sklem na palubní desce. Při zapnuté navigaci a pražícím slunci se nám telefon po podobném opakovaném použití moc neodvděčí. Minimálně baterie se brzy odporoučí do křemíkového nebe.

Extrémní chlad pro baterii také není dobrý, ale dalo by se říci, že není tak smrtelný, jako teplo. Dlouhodobě mráz baterii rozhodně nesvědčí, ale krátkodobě spíš pocítíme náhlý pokles kapacity vlivem chladu. Možná jste již zažili situaci, kdy jste šli v zimě ven s plně nabitým telefonem a po krátké době používání vám najednou telefon umřel. Ano, chlad kapacitu baterie výrazně snižuje, obzvlášť pokud již baterie není v dobré kondici.

Ponechávání zařízení zapojeného v nabíječce

Mnoho lidí dělá to, že typicky notebook, pokud jej má pouze doma, ponechávají stále připojeny přes adaptér do sítě. V zásadě se nic neděje, pokud ale není baterie zároveň vystavena vyšším teplotám. Zde záleží, jak moc se náš notebook zahřívá. Pokud je notebook dobře chlazen a nepřehřívá se, nemělo by soustavné připojení do sítě, představovat větší problém. Pokud se ale naše zařízení hodně hřeje, což dělají především starší notebooku, pak bychom měli baterii vyndavat.

Baterie v notebooku je určena především pro mobilitu, pokud cestujeme atd. a tím pádem můžeme pracovat i tam, kde momentálně není zdroj elektrické energie. Pokud ale notebook používáme pouze doma a máme jej staticky někde na stole, nebo v dokovací stanici, je dobré v takovém případě baterii vyjmout.

Životnost baterii

Životnost baterie je v podstatě kapacity, kterou si baterie dokáže uchovat během opakujících se nabíjecích cyklů. Společnost Apple uvádí, že si jejich baterie i po 1 000 nabíjecích cyklech dokáží zachovat stále 80 % své kapacity. Jiní výrobci obvykle uvádějí zhruba 300 – 500 cyklů, než se kapacita baterie začne snižovat. Důležité je vědět, že kapacita a životnost baterie se jejím používáním snižuje. To je fakt. Pokud se o baterii budeme náležitě starat, její životnost prodloužíme. Pokud ji ale naopak budeme vystavovat škodlivým vlivům a nesprávnému používání, pak budeme muste baterii brzy měnit.

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář