Jak funguje starší telefon s Androidem? Je to zkouška nervů.

Sdílet:

Mobilní telefony se vyvíjejí a to nejen po hardwarové stránce, ale také po softwarové stránce. Aby telefony obstály u nových a stále se vyvíjejících aplikací, je nutné, aby se zlepšoval i jejich výkon. Dne  je již nutné minimum výkonný čtyřjádrový procesor, alespoň 3 GB operační paměti a 32 GB interního úložiště. Jak je to ale s telefony, které již hardwarově zaostávají: Je s nimi vůbec možné používat nejnovější operační systém Android a moderní aplikace? Odpověď nezní příliš pozitivně.

Často jsem slýchával, že zárukou perfektně fungujícího telefonu je čistý Android od Googlu. Tomuto “mýtu” již dnes nelze věřit. Čistý Android je sice zbaven zbytečných aplikací a nadstavby, ale pokud vlastníte starší zařízení, novější verze Androidu na něm nebudou fungovat dobře. My jsme si na test vzali telefon Nexus 5X, který na trh přišel v roce 2015. To není zas tak dlouhá doba. Nexus 5X je telefon, který obdržel aktualizaci na poslední verzi Androidu 8 Oreo. Pokud telefon začneme používat s čerstvě nainstalovaným systémem, funguje dobře a svižně. Rozhodně doporučujeme telefon po aktualizaci restartovat do továrního nastavení, čímž zajistím optimální chod.

Čistý Android není záchrana

Kamenem úrazu je hardware, především pak chip Snapdragon 808, který je již na dnešní dobu zastaralý a nenabízí potřebný výkon pro aplikace a multitasking. Operační paměť 3 GB sice představuje potřebné minimum, ale v kombinaci se slabým procesorem to prostě nestačí. Výsledkem, je pak frustrující zkušenost uživatele, především pak uživatele, který má na telefon vyšší nároky. Nexus 5X fungoval relativně dobře do doby, než jsme nainstalovali aplikace jako například Facebook, Instagram a podobně. Tyto aplikace telefony zatěžují nejen po stránce výkonu, ale také obsazením interního úložiště. Naprostým zabijákem pak byla aplikace Facebook Messenger, která dokázala telefon dokonale umrtvit, že bylo jediným řešením telefon natvrdo restartovat.


 

Facebook aplikace telefon zabíjí, přitom jsou nejpoužívanější

Dalo by se říci, že samotný telefon za podobné problémy v podstatě nemůže – v případě Messengeru se jedná o nenasytnou a špatně napsanou aplikaci. Právě proto je ale dnes nutností myslet na výkon telefonu, pokud chceme aplikace používat bez podobných problémů. Ve srovnání náš další telefon Huawei Mate 9, dokáže obsloužit hromadu aplikací naprosto hravě a stále má výkonu na rozdávání. Je to paradox, ale telefon nezachránil ani downgrade na nižší verzi – Android 6 Marshmallow, se kterou přišel na trh. Málo platné, čistý Android není všemocný. Vývoj je neúprosný a aplikace jsou stále více náročnější především na výkon telefonu.


 

Je řešením root a custom ROM?

Pokud přemýšlíte, jak svůj telefon vzkřísit a dodat mu trochu výkonu navíc, samozřejmě je zde možnost rootu a instalace custom ROM. Aktuálně je jednou z nejlepších Lineage OS, dříve Cyanogen Mod. Jedná se o romku založenou na čistém Androidu, která nabízí díky optimalizaci lepší výkon a další možnosti, jak si systém upravit a ladit dle vlastních potřeb. Ani v tomto případě se ale nejednalo o dramatický nárůst výkonu, rychlosti a výdrže baterie. Zastaralý hardware, špatná optimalizace aplikací a systému prostě jen tak nelze obejít.

Instalace custom ROM je relativně jednoduchá, nicméně předpokladem je určitá znalost celého procesu a možných rizik. Na našem webu jsme vám přinesli poměrně hodně článků na toto téma.
 

Závěr

Je smutné, že tři roky starý telefon, referenční zařízení Googlu – Nexus 5X je z pohledu dnešní doby, “zastaralý”. Nechceme říci, že je přímo nepoužitelný, ale pokud na telefonu budeme provozovat aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram a další, pak budeme bojovat s výraznou ztrátou výkonu, v případě 16GB verze také s nedostatkem interního úložiště a výsledkem tak bude pouze frustrace. Pokud vám někdo řekne, že jediným možným Androidem, je pouze ten čistý, neberte ho vážně. Není to tak úplně pravda a jedná se dnes spíše už jen o úsměvnou geekovskou mantru. Čistý Android přináší řešení pro ty, kteří chtějí holý systém bez další aplikací a nadstavby. Nepřináší ale vždy očekávaný výkon. Ten dnes určuje především hardware. Nexus 5X je toho důkazem. Pokud byl Nexus 5X v roce 2015 s Androidem 6 výkonným telefonem, který patřil k těm výkonnějším, dnes s tou samou verzí Androidu již ve výkonu výrazně pokulhává.

Vždy je dobré si u telefonu říci, co na něm budeme chtít provozovat za aplikace a k čemu jej budeme používat. Jiné nároky má teenager, jiné uživatel, který jej bude používat nejen pro zábavu, ale i k práci a atd. Je potřeba dnes především počítat s náročností aplikací, které si alokují nejen velký výpočetní výkon, ale také místo v telefonu.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentář

Nový komentář