Spotify: proč bych měl platit, když je to zdarma?

Sdílet:

Hudební službu Spotify asi nemusíme představovat. Jedná se jednu z nejoblíbenějších služeb pro streamování hudby na internetu, která je k dispozici jak pro počítač, tak pro mobilní telefony. Nabízí více jak 25 milionů skladeb snad od všech interpretů, které si jen můžeme vybavit. K dispozic je ve verzi zdarma a v placené verzi. V tomto článku bychom si rozebrali výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Spotify zdarma

Verze zdarma je oproti jiným službám skvělá v tom, že nám nabízí přehrávání hudby zdarma. Tedy skoro zdarma. To, že za službu nemusíme platit je samozřejmě vykoupeno tím, že jsou mezi skladby vkládány audio reklamy. Reklama je vkládána vždy náhodně po odehrání několika skladeb. Samozřejmě toto není jediná nevýhoda neplacené verze. Kromě reklamy je uživatel omezen na to, jakým způsobem si hudbu může přehrávat. Libovolně (myšleno výběrem příslušné skladby samotným uživatelem) si lze přehrávat pouze skladby z playlistů, které nám nabízí Spotify. Playlisty jsou obvykle založeny na žánrovém okruhu hudby (rock, pop, jazz atd.) a jejich počet je omezen. Patří sem také algoritmus strojového učení, který na základě našeho hudebního vkusu sestavuje playlist na míru. V neposlední řadě sem pak také patří playlisty Discovery weekly, Daily mix atd. Celkově se jedná asi o počet 15 playlistů, kde má uživatel volnou ruku.

Spotify Premium nabízí víc, ale musíme si připlatit

Pokud si chce uživatel přehrávat samotná alba umělců, tak zde již Spytify uplatňuje, v rámci bezplatného přístupu, omezení. Není možné si skladby z alba přehrávat dle svého výběru – Spotify nám je bude servírovat náhodně. Možný je výběr maximálně šesti skladeb do hodiny.

Dále se nám skladby v případě bezplatné verze budou přehrávat pouze v nejnižší kvalitě. Jsou lidé, kteří kvalitu neřeší, ale ti z nás, kteří vyznávají vysokou kvalitu si budou muset připlatit. Rovněž si budeme muset připlatit v případě, že si budeme chtít stáhnout hudbu do zařízení pro poslech offline, nebo pro případ, že budeme chtít šetřit mobilní data.

Jak se tedy rozhodnout?

Pokud neřešíme volnost výběru, co chceme v dané chvíli poslouchat, bude nám stačit zhruba 700 – 800 skladeb v rámci playlistů, pak není co řešit – Spotify ve verzi zdarma nabízí jedinečnou možnost přístupu k široké nabídce hudby, kterou konkurence nenabízí.

Pokud jste ale náročnější posluchač, který chce volnou ruku výběru, chce si přehrát celé album, chce poslouchat hudbu ve vysoké kvalitě s možností ukládání offline, pak nám nezbývá nic jiného, než zaplatit.

Je to drahé? Není!

Mnoho lidí odrazuje to, že musí za něco platit. Pokud neřešíte výše uvedená omezení, pak je to asi v pořádku. Pokud ale chcete víc, ale pouze se vám nechce platit peníze, pak se zamyslete. Kromě výše uvedených je ta, kdykoliv dostanete chuť si cokoliv poslechnout, máte to na dosah ruky. Kdo by si dnes kupoval cédéčka, které si párkrát přehrajete a pak jej máte založené ve stojánku? Dobře, abychom nepřeháněli, je stále hodně hudby, kterou si přehráváme opakovaně, protože je prostě kvalitní. Hudba v digitální formě má ale nesporně mnohem více kladů. Vyjde nás levněji, nezabírá nám nikde místo a můžeme si ji přehrát kdekoliv a na jakémkoliv zařízení. Při ceně 5,99 EUR (zhruba 153 Kč) měsíčně je to pakatel, nebo chcete li, hodně muziky za málo peněz.

 

Spotify nabízí i rodinný plán. Pokud chcete poslouchat celá rodina, není nutné platit za každého člena zvlášť. Pod svůj účet můžeme navázat až pět dalších rodinných příslušníků. Každý získá svůj jedinečný účet, takže si každý bude moct poslouchat svou hudbu, vytvářet své playlisty atd. Navíc všichni budou využívat výhod Spotify Premium. Za cenu 8,99 EUR (zhruba 228 Kč), je to opravdu pecka.

Nyní ještě oba tarify přehledně v porovnání:

Spotify naleznete jak na webu, tak v podobě aplikace pro počítač. Rovněž si jí můžete stáhnout do svého mobilního zařízení s Androidem, iOS, nebo Windows Phone.

‎Spotify New Music and Podcasts
‎Spotify New Music and Podcasts
Developer: Spotify
Price: Free+
Spotify – hudba a podcasty
Spotify – hudba a podcasty
Developer: Spotify AB
Price: Free
Spotify
Spotify
Developer: ‪Spotify AB‬
Price: Kostenlos
 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář