Je soukromé surfování na internetu nemožné? Ne tak docela díky DuckDuckGo!

Sdílet:

Soukromí a internet by se mohly zdát jako dva světy, které nelze sloučit dohromady. Ve své podstatě to tak je, protože internet je svět, kde n každém kroku zanecháváme svůj digitální otisk a ani si to neuvědomujeme. Je tedy vlastně možné jít na internet a přitom nebýt sledován a nevystavovat se riziku ztráty soukromí? My říkáme ano, ale přináší to sebou velkou míru ztráty pohodlí.

Rovnou na začátek bychom chtěli upozornit všechny ty, kteří jsou na internetu a jeho obsahu závislými, aby zde nehledali zaručené návody, jak využívat internet naplno a přitom být inkognito. Pokud se neobejdete bez Facebooku, Googlu, Youtube a dalších služeb, které dělají internet zábavnějším, pak asi nemá cenu ani číst dál. Pokud i přes se nenecháte odradit, pak věříme, že se díky článku dozvíte i něco nového.

Jak již bylo zmíněno výše, na internetu nebudeme nikdy neviditelní a nevystopovatelní. Lze toho sice dosáhnout, ale nástroje k tomu určené nenabízí takovou míru komfortu a pokud opravdu nepotřebujeme svou identitu skrývat, pak je lepší se jim vyhnout. Ano, máme na mysli různé anonymizéry, které dokáží díky proxy serverům maskovat informace o nás, tedy informace o IP adrese, verzi prohlížeče, zemi atd, nicméně tyto proxy servery nabídnou velmi pomalou rychlost surfování a co se týče naší anonymity to nemusí být vždy tak jednoznačné. Rovněž podobné způsoby jsou určené spíše pro zkušené uživatele.

Proč být na internetu vlastně anonymní?

Možná si říkáte, proč vlastně na internetu skrývat svou identitu a hlídat si své soukromí? Pojďme se podívat na světoznámou společnost Google, která internetu v podstatě vládne. Z internetového vyhledávače se stal gigant, bez kterého by internet nebyl tam, kde je. Už se nejedná jen o vyhledávač, ale Google nabízí kompletní portfolio služeb široké veřejnosti a většinu těchto služeb nabízí zdarma. Proč?

Dobrá otázka. Kde bere Google peníze na provoz tak obřího byznysu? Ano, samozřejmě z reklamy a také z uživatelských dat, která každý z nás dobrovolně poskytujeme. Díky tomu pak Google umí servírovat personalizovanou reklamu, umí nám říct jaká zajímavá místa se kolem nás nachází, kolik je tam momentálně lidí, jak hustý je v ulicích provoz a mnoho dalšího. Zní to skoro až děsivě, ale je to tak. Každý z nás je ale naštěstí schopen ovlivnit to, zdali budeme data poskytovat, či nikoliv.

Lze vlastně žít bez Googlu?

Život bez Googlu si jistě mnozí z nás nedokáží představit. Google natolik náš život ovlivnil a infiltroval, že je jen opravdu těžké fungovat ve světě internetu bez něj. Když nyní pomineme ekosystém Apple iOS a Microsoftu, kteří sice nabízejí své vlastní produkty a vyhledávací nástroje, i na těchto platformách má ale Google své nezastupitelné místo. Lze ale používat například telefon s Androidem bez Googlu? Nelze, Google účet je prostě nutností. Lze na internetu vyhledávat bez Google vyhledávače? Lze, ale nikdy to nebude tak komfortní.

Google nám prostě usnadňuje každodenní život a ani si to pořádně neuvědomujeme. Daní za to ale jsou data, která si díky tomu Google o nás shromažďuje. Tato skutečnost je pro mnohé uživatele trnem v oku. Je to ale tvrdá realita. I přesto jsou zde možnosti, jak na internetu své soukromí alespoň trochu chránit.

Alternativa pro Google vyhledávač? DuckDuckGo.

Alternativní vyhledávač DuckDuckGo nabízí zajímavou alternativu k vyhledávači Google. Jeho hlavními benefity je to, že data o vyhledávání uživatelů neprodává třetím stranám, čili z nich neprofituje tak, jak to  dělá Google. To, že se jedná o uznávaný vyhledávač svědčí i to, že v roce 2014 společnost Apple umožnila tento vyhledávač přidat do systému iOS 8 a OS X jako výchozí vyhledávač. V tom samém roce Mozilla Firefox DuckDuckGo zařadila do svého prohlížeče jako jeden z výchozích vyhledávačů.

DuckDuckGo byl vytvořen z důvodu ochrany soukromí uživatelů při vyhledávání na internetu. Postupně se začal vyvíjet a nyní již nabízí pokročilé výsledky hledání v podobě odkazů, obrázků, videí a dalšího obsahu. Vyhledávač umí získávat informace z více než 50ti služeb jako je Wikipedie, nebo databáze ISBN. Výhodou je, že vyhledávač neukládá výsledky hledání a naše data jako je IP adresa atd. Co se cookies týče, tak ty používá pouze tam, kde je to opravdu nutné.  Samotný Google označil DuckDuckGo za svého nejnebezpečnějšího konkurenta na poli vyhledávání na internetu.

Jak se tedy z výše uvedeného zdá, Google nemusí být tak nutně jediný vyhledávač pro naše toulky internetu. Jak je to ale s kvalitou hledání u DuckDuckGo? No… Google to samozřejmě není a to je potřeba si říci na rovinu. To je ale právě to, kde se dělí dva pomyslné světy pohodlí versus soukromí. Daní za pohodlí je ztráta soukromí. Každý to ale tak vnímat nemusí a je to zase jen o určitých preferencích. My jsme DuckDuckGo vyzkoušeli a výsledky nejsou vůbec špatné. Vše, co jsme hledali, jsme také našli. Navíc pokud si hledání nastavíme na region České republiky, výsledky pak budou mnohem relevantnější.

Pokud budete chtít své soukromí ochránit ještě lépe, pak si můžete do prohlížeče Chrome, nebo Firefox. Pro mobilní telefony je DuckDuckGo k dispozici také jako mobilní internetový prohlížeč. Níže naleznete odkazy na jednotlivá rozšíření.

Mobilní aplikace

DuckDuckGo Private Browser
DuckDuckGo Private Browser
Developer: DuckDuckGo
Price: Free

Rozšíření pro prohlížeč

DuckDuckGo Privacy Essentials
DuckDuckGo Privacy Essentials
DuckDuckGo Privacy Essentials
DuckDuckGo Privacy Essentials
Developer: DuckDuckGo
Price: Free

Co říci závěrem? Nabídli jsme vám zajímavou alternativu, jak surfovat na internetu s větším pocitem soukromí. Samozřejmě ve chvíli, kdy opustíte prostředí vyhledávače DuckDuckGo již vaše soukromí chráněné není. Web, na který přejdete obvykle využívá různé sledovací nástroje pro návštěvnost, čímž je vaše soukromí opět narušeno. Pokud i nadále chcete své soukromí chránit, nezbývá, než použít právě například rozšíření pro prohlížeč. Na druhou stranu je nutné poukázat na to, že každý web, aby mohl fungovat, potřebuje nějaké zisky. Ty dnes nejčastěji získává z reklamy, která se na webu zobrazuje. Dobře zvažujte, které weby blokujete a myslete také na to, že abyste si mohli například přečíst zajímavý článek, není tak úplně zadarmo. Buďte proto fér a weby, kde je reklama v rozumné míře, prosíme neblokujte.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář