Jak zjistit, zdali byly naše informace na Facebooku sdíleny se společností Cambridge Analytica?

Sdílet:

Jistě mnoho z vás zaznamenalo nedávnou kauzu týkajících se společnosti Cambridge Analytica. Ta se dopustila zneužití resp. využití dat z více jak 87 milionů facebookových profilů pro vývoj softwarových nástrojů a aplikace This Is Your Digital Life. Ty měly mimo jiné být i jedním z nástrojů pro podporu prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

Společnost Facebook je v souvislostí s touto kauzou vyšetřována a její představitel Mark Zuckerberg se zúčastnil dvoudenního „grilování“ před americkým kongresem, kde musel vysvětlovat mnoho věcí kolem jeho sociální sítě. Převážně se jednalo o otázky bezpečnosti a ochrany soukromí uživatelů. Sama společnost se k této záležitosti vyjádřila na svých stránkách.

Společnost Cambridge Analytica měla přístup k prakticky ke kompletním datům uživatelů, k jejich časové ose, fotografiím, videím a zprávám. Přístup měli k datům uživatelů včetně všech jejich přátel. Mark Zuckerberg sdělil, že bohužel toto nebyla jediný případ, kdy docházelo k úniku dat uživatelů. Prakticky ještě do nedávna byly data uživatelů lehce zneužitelná a to už jen proto, že je bylo možné na této síti lehce dohledat podle telefonního čísla, nebo emailu. Nyní se společnost začala intenzivně věnovat lepší ochraně a zabezpečení.

Nic z toho, co je zde napsáno není kdovíjak překvapivého. Facebook v podstatě jen potvrdil to, že bere data svých uživatelů jako obchodní artikl na kterém vydělává. Ani změna přístupu, který nyní společnost vyvíjí nevzbudí důvěru. Kdo si dokázal již dávno spočítat kolik je jedna a jedna věděl, že od Facebooku nelze očekávat ochranu soukromí, když společnost naopak vydělává na tom, že soukromí uživatelů odhaluje a pobízí samotné uživatele k tomu, aby nabídli maximum ze svého života.

Pokud chcete sami zjistit, zdali byla data vás a vašich přátel zneužita, stačí přejít na tento odkaz. Pokud se objeví toto oznámení, pak se nemusíte ničeho být, vaše data zůstala v relativním bezpečí.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář