Jak zjistit, zdali bylo naše heslo ukradeno? [NÁVOD]

Sdílet:

Krádeže hesel jsou stále častějším jevem. Na internetu jsme se stali svědky mnoha velikých úniků dat z databází velkých společností jako například Sony, nebo webových stránek Disqus, Bitly, nebo Kikstarteru. Únik dat postihl dokonce i náš tuzemský e-shop Mall.cz.

Krádež hesel je velmi nepříjemná především pro ty, kteří používají jeden typ přihlašovacích údajů pro všechny účty. Proto doporučujeme používat více variant. V případě krádeže se pak nevystavujete riziku, že budou všechny vaše účty v nebezpečí. Na internetu existuje nástroj – webová stránka na které si můžeme zjistit, zdali byl nějaký z našich účtů kompromitován. Po zadání přihlašovacího emailu, nebo přihlašovacího jména dostaneme informaci, zdali je náš účet figuruje v databázi napadených účtů.

Jak zjistím, že byly moje údaje zneužity?

Stačí navštívit stránky Have i been pwned? Do pole pro vyhledávání zadáme emailovou adresu, nebo přihlašovací jméno (nickname) a klikneme na tlačítko pwned? Pokud se naše údaje nachází v databázi pod vyhledávacím oknem se nám objeví zpráva: Oh no — pwned!.

Mohli bychom samozřejmě jít ještě dále a ověřit si možnost krádeže konkrétního hesla. K tomu slouží sekce „Passwords“ na stejném webu. Do pole pro hledání zadáme heslo, které chceme ověřit. Pokud vaše heslo v databázi nefiguruje, obdržíme zprávu: Good news — no pwnage found! 

Tato databáze obsahuje více jak půl miliardy ukradených hesel, která není vhodné dále používat, protože se stala předmětem krádeže a mohou tak být zneužity kybernetickými zločinci. Pokud chcete zjistit, jak je databáze kontroly uniklých hesel navržena a jak funguje, zjistíte to na tomto odkazu (v anglickém jazyce). POZOR: důrazně doporučujeme nezadávat hesla na weby třetích stran a ani v tomto případě, ačkoliv se jedná o důvěryhodný zdroj, heslo nezadávejte pokud nemáte důvodné podezření, že bylo zneužito. 

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář