Jak nastavit rodičovský zámek ve službě Youtube

Sdílet:

Pokud jste rodič a vaše děti již odrůstají a dostávají se do let, kdy stále více touží pátrat po všem, co se nachází na internetu, vy, jako rodič trnete hrůzou. Na internetu nejsou jen ty užitečné a dobré informace. Obsah, který by měl zůstat skryt před zraky dětí číhá na každém kroku. V dnešním článku si ukážeme, jak schovat nevhodný obsah před zraky našich mladistvých.

Služba Youtube nabízí obrovské množství video obsahu. Nalezneme zde prakticky cokoliv. Bohužel se zde nachází rovněž mnoho obsahu, který obsahuje násilí, vulgarismy, pornografii a další. Na Youtube sice fungují zásady komunity, které určují, co se lze v rámci této služby zveřejnit, či nikoliv, ale občas prostě cenzura nezafunguje vždy na 100 %. Nevhodný obsah, který porušuje zásady lze nahlásit a společnost Youtube pak individuálně posuzuje její závadnost. Jednu variantou je označení obsahu jako přístupný osobám starším 18ti let, nebo, pakliže obsah opravdu porušuje zásady komunity, video může smazat.

V rámci ČR může Youtube, který je vázán na Google účet, používat osoba starší 13ti let. Co se týče obsahu, který je označen omezením věkové hranice, je přístupný od 18ti let a takové video je vždy opatřeno upozorněním. Toto opatření se ale zobrazí pouze tehdy, pokud na službě Youtube zapneme omezený režim. Pokud tento režim nezapneme, žádné varování se nezobrazí a přehraje se veškerý video obsah.

Nastavení rodičovského zámku (omezený režim) na službě Youtube pro počítač

Nastavení omezení nevhodného obsahu je u verze Youtube pro počítače mnohem efektivnější. Předpokladem je, že bychom měli (rodič) mít aktivní účet Google. Pokud bychom totiž neměli aktivní účet, omezení by nebylo tak silné, protože bychom nastavení nemohli uzamknout a pokud by bylo dítě jen trochu zvídavé a šikovné, dříve, nebo později by si omezení vypnulo.

Níže si ukážeme krok za krokem, jak omezení nastavit a uzamknout.

  1. Jako první se přihlásíme k účtu Google. Následně klepneme v pravém horním rohu na ikonu našeho profilu a v menu klepneme na položku „Omezený režim vypnutý“. 
  2. V dalším okénku klepneme na přepínač „Aktivovat omezený režim“
  3. V tuto chvíli sice máme omezený režim aktivován, ale každé, alespoň trochu šikovné a zručné dítě, velmi rychle zjistí, jak omezený režim vypnout. V dalším kroku tedy nastavení omezeného režimu ještě uzamkneme. Musíme k tomu být přihlášení ke svému účtu. V okně stránky Youtube klepneme na ikonku našeho účtu a v menu vybereme položku „Nastavení“. 
  4. Poté se budeme nacházet na stránce nastavení našeho účtu ve službě Youtube. Nyní klepneme ve spodní části na položku „Uzamknout omezený režim pro tento prohlížeč“. Následně klepneme na tlačítko „Uložit“ a v poslední fázi bychom měli mít přepínač nastaven na „Zapnout“.
  5. Nyní bychom se měli v tomto prohlížeči od Google účtu odhlásit. Omezený režim je tímto uzamčen a vypnout jej bude možné jen tehdy, pokud se přihlásíme k našemu účtu. Naše díte v tuto chvíli nemá šanci nastavení obejít. POZOR: měli bychom toto provést na všech prohlížečích, které se v PC nacházejí.
  6. Video, které je skryto omezeným režimem se pak nenačte a zobrazí se pouze toto oznámení:

Samozřejmě pokud chceme být opravdu důslední, měli bychom dítěti rovněž zamezit instalovat jakékoliv nové programy, aby tak nedocházelo k oslabení zabezpečení.

Nastavení rodičovského zámku (omezený režim) na službě Youtube pro mobilní telefon/tablet

Nastavení v mobilním zařízení funguje podobně. V aplikaci Youtube, nebo v Youtube pro webový prohlížeč nastavíme omezený režim. Vzhledem k tomu, že však nemáme takové možnosti uzamknout přístup do nastavení aplikace, budeme si muset pomoci externími aplikacemi.

Je velmi důležité, abychom naše ratolesti chránili od nevhodného obsahu na internetu jak to jen jde. Toto je jen zlomek toho, jak bychom měli počítač, na které přistupuje naše dítě, zabezpečit. V dalších článcích si příště popíšeme další postupy zabezpečení. Sledujte náš web a dozvíte se více!

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář