Tipy: Jak pořizovat dobré fotky mobilním telefonem?

Mobilní telefon je naší každodenní součástí. Dnešní telefony mají fotoaparáty, které svou kvalitou nahradí běžné kompakty a tak mnozí z nás používají k pořizování fotografií výhradně telefon. Aby ale pořizované fotky byly v co nejlepší kvalitě a ideálně i zálohované, pžinášíme vám pár tipů ja na to.

Níže uvedené tipy jsou obecné a je dobré se jimi řídit pro dosažení co nejlepších výsledků. Samozřejmě mobilní telefon nikdy nedokáže plnohodnotně nahradit kvalitní zrcadlovku, která pořizuje snímky o level výše. I tak jsou ale telefony, obzvlášť ty špičkové, vybaveny velmi kvalitními fotoaparáty, které dokáží pořizovat až překvapivě špičkové fotky.

Stále však narážíme na limity, které jsou především dané omezením optiky. Ta samozřejmě musí být přizpůsobena velikosti zařízení, ale i tak již dnes technologie natolik pokročila, že i přes malé rozměry jsou výsledky skvělé. Největším problémem bývá světlo. Mobilní optika většinou nemá tak dobrou světelnost a proto bývá největším nepřítelem tma, kdy jsou snímky bez použití blesku zašuměné. Dost ale bylo polemiky a teorie a přejděme k praxi.

 

1. Čistá optika

Čistá čočka fotoaparátu je základní předpoklad kvalitní fotografie. Tak často vídávám, jak lidé fotí mobilním telefonem a vůbec neřeší zapatlanou čočku. Snímky jsou pak často zamlžené a neostré.

Na telefon neustále saháme a proto se čočka lehce ušpiní. Proto je dobré si vždy před pořízení fotografie zkontrolovat, zdali máme čočku čistou a pokud je umazaná, jemným hadříkem, či jemnou částí oděvu čočku otřít. Vždy bychom měli dávat pozor, abychom čočku nepoškrábali.

 

2. Kompozice a orientace snímku

Když už fotografii pořizujeme, je dobré trochu přemýšlet nad výsledkem, tedy nad tím, jak bude fotografie a focený objekt ve výsledku vypadat. Mnoho lidí fotí tak, že tento aspekt vůbec neřeší. Výsledky jsou pak mnohdy otřesné a fotky nic neříkající. K tomu, aby byl objekt dobře na snímku vycentrován a fotografie nepůsobila křivým dojmem je dobré používat vodící linky.

Rovněž je důležité přemýšlet nad tím, zdali snímek  pořídit na šířku, nebo na výšku. Mnoho lidí fotí na výšku, ale naprosto nevhodné objěkty. Pokud chceme fotit krajinu, fotíme obvykle na šířku. Pokud naopak chceme vyfotit například portrét, použijeme orientaci na výšku.

Samostatnou kapitolou je pak natáčení videa. Natáčení videa na výšku je obrovský nešvar a pokud možno se mu vyhněte. Pokud totiž video nahrajete například na Youtube, video na výšku má kolem sebe zbytečné místo po stranách a prostor v přehrávači je tak nevyužitý a video je malé.

 

 

3. Focení snímků v noci – použijte mini stativ

Pokud rádi pořizujete noční snímky, narazíte na jistá omezení, které spočívají v nedostatku světla. Pokud je focený objekt dostatečně osvětlen, výsledek ještě nemusí být tak špatný. Špičkové telefony již dokážou pořizovat opravdu perfektní snímky. Pokud chceme ale fotiti za šera, či tmy bez dostatku světelné intenzity, pak jsou již výsledky horší. Můžeme sice použít blesk, ale snímky s bleskem jsou opravdu nouzovka, když si neumíme poradit jinak.

Za nás můžeme doporučit pohrát si s parametry fotoaparátu, pakliže umožňuje manuální nastavení. Pro ještě lepší výsledky pak vřele doporučujeme ministativ. Obvykle se prodávají za pár stovek a jsou ideálním pomocníkem nejen noční snímky. Z nabídky ministativů můžete vybírat například ZDE.

 

4. Zálohujte pořízené fotografie

Fotografie se ukládají do mobilního telefonu, takže je máme kdykoliv k dispozici. Spoléhat se ale jen na toto umístění v sobě nese nejen jisté nevýhody po praktické stránce, ale i riziko ztráty. Pokud vaše zařízení nedisponuje zrovna extrémně velikou interní pamětí, pak po nějakém čase focení a natáčení videí začne docházet místo v telefonu. Pak se musíme rozhodnout, kam fotky přenést.

Ukládání fotek pouze do telefonu v sobě kromě výše popsané nepraktičnosti nese i riziko ztráty. Pokud totiž o telefon přijdeme, nebo dojde k vymazání interního úložiště o všechny fotky příjdeme a to by byla veliká škoda. Naštěstí zde existuje mnoho elegantních řešení a ta nejlepší nabízejí přímo Android, Apple, nebo Microsoft.

Každá z těchto společností nabízí řešení, díky kterému můžeme velmi jednoduše a automaticky pořízené fotografie zálohovat. Google nabízí své Google Fotky, Apple má svůj iCloud a Microsoft pak nabízí One Drive.

 

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář