Používáte klávesnice třetích stran? Pak buďte na pozoru!

Sdílet:

Nativní klávesnice, která je součástí systému Android, nebo iOS nemusí vyhovovat každému. Proto existuje celá řada klávesnic třetích stran, které jsou uživatelsky mnohem přívětivěšjí a nabízejí mnoho možností, jak si klávesnici přizpůsobit, vylepšit, nebo změnit její vzhled. To vše je ale vykoupenou poměrně velikým bezpečnostním rizikem.

Mezi jedny z nejpopulárnější klávesnic třetích stran patří napříkla Swiftkey, nebo Ai.type. Obě dvě klávesnice jsou dostupné pro operáční systémy Android a iOS. Jak jsme se již zmínili, klávesnice slouží ke psaní zpráv, zadávání hesel a proto může být používání těchto alternativních produktů velikým rizikem. Klávesnice totiž požadují poměrně mnoho oprávnění, což je logické a také je naprostým standardem, že jsou za účelem zlepšování kvality produktu odesílaná poskytovateli data přes internet.

Používáním klávesnice třetích stran přijímáme jistou míru rizika zneužití citlivých údajů

Bohužel se nejedná pouze o teorii či hypotézy. Letos v dubnu došlo k úniku osobních údajů více jak 31 milionů uživatelů, kteří používali klávesnici Ai.type. Společnost, která stojí za jejím vývojem tvrdí, že jejich produkt používá více než 40 milionů uživatelů. K úniku údajů došlo díky nezabezpečenému databázovému serveru společnosti. Mezi daty, která unikla byla telefonní čísla, emaily i samotné texty. Ai.type sice sdělila, že nikdy nezaznamenává zadáváná hesla, ale mezi uniklými daty byla i hesla k emailovým účtům. V době kdy na svém telefonu používáme běžně bankovní aplikace si tak říkáme, že se jedná o poměrně veliký hazard. Ani společnost Swiftkey nemá čistý štít a to díky kauze, kdy se v návrzích textu začaly uživatelům objevovat emailové adresy jiných uživatelů.

Klávesnice třetích stran jsou nebezpečné z jednoho prostého důvodu. Jsou inteligentní, snaží se nám maximálně ulehčit používání a psaní. Aby tomu tak bylo, je nutné za účelem perzonalizace odesílat data na servery v internetu, abychom měli nastavení chování kdykoliv dostupné. Uživatelé Androidu jsou vystavěni vyšší míře rizika než uživatelé iOS. Je to dané bezpečnostní politikou, kterou má Apple mnohem striktnější. Zatímco klávesnice pro Android získává bez problémů plný přístup, u iOS je nutné v nastavení systému plný přístup dodatečně povolit. Pokud se rozhodneme klávesnici třetí strany používat, akceptujeme i jistou míru rizika. Naše data mohou být zneužita, poskytovatel těžko může stoprocentně zajistit jejich plnou bezpečnost. Důkazem toho jsou časté úniky citlivých dat velkých společností po velém světě.

A jak to máte vy? Používáte nativní systémovou klávesnici, nebo používáte klávesnici třetích stran? Dejte nám vědět v komentářích.

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář