Recenze Microsoft Surface Pro 2017: revoluce se nekoná?

Sdílet:

Hodnocení

Design9
Displej8
Výkon8
Výdrž na baterii10
Zpracování10
Poměr cena/výkon9

Celkové hodnocení

9
Na našem trhu je oficiálně stále nedostupný, přesto by jej spousta uživatelů právě na našem trhu ráda viděla. Pro nás těžko dostupný Surface Pro  přináší výkon počítače zabalený do těla tabletu s jemným dvanáctipalcovým displejem podporujícím digitální pero Surface Pen. Vše poté podtrhuje exkluzivita a kvalita zpracování. Je opravdu o tolik lepší než předchozí generace?
Ano, opravdu jsem zastánce těchto konvertibilních zařízení a nemohu ani zastírat, že řada Surface se mi opravdu zamlouvá. Nedávno jsem kupoval Surface Pro 4 a nebyl jsem si zcela jist, zdali nová generace dokáže přesvědčit zákazníky ke koupi a upgradu.

 

 

Jak jsme psali pár dní zpět, Surface Pro to nemá vůbec jednoduché. Mnoho výrobců se inspirovalo a představilo podobné modely s konstrukčním řešením vycházejícího ze Surface Pro. Posledním je Lenovo Miix 720 uvedené na veletrhu IFA 2017. Microsoft Surface už tak není jediným, přesto se s každou generací snaží Microsoft inovovat. Stalo se tak, ale i u poslední generace? Pojďme se na to podívat.

 

 

 

Český trh a jeho dostupnost. Asi největší kámen úrazu. V kamenném obchodě jej nenajdeme vůbec a pokud zavítáme na internet zjistíme, že oficiální dostupnost je opět jen pro několik vybraných států. V tomto výčtu se bohužel naše země nenachází. Samozřejmě je zde možnost, jak si tento skvělý kousek HW zakoupit. Nejjednodušší cestou je český Microsoft a také internetové obchody jako například Alza.cz, kde můžeme tato zařízen zakoupit. Nejedná se však o oficiální prodej. Tato zařízení společnosti překupují ze zahraničí a prodávají je zde. Reklamace je však řešena velmi pohodlně a hlavně rychle. My jsme využili zapůjčení z eshopu Alza.cz a nakombinovali si Microsoft Surface Pro (2017) s Intel Core i5 a 256 GB SSD. K tomu jsme přibalili Microsoft Surface Pen Gold a Microsoft Surface dock.

 

 

Myslíte si, že by vám tato výbava v těle nestačila, nebo je pro váš až příliš? Microsoft nabízí možnost nakonfigurovat si svůj vlastní model. Dostat se tak můžeme až na Intel Core i7, obřích 16 GB RAM a 1TB SSD. Za ten si ale řádně připlatíme. Jeho cena s DPH bude totiž atakovat hranici zhruba 80 tisíc korun.

 

 

Jen málo výrobců přidává ke svým zařízením nadstandardní příslušenství, jako tomu bylo například u nedávno testovaného Asus Zenbook Flip. Vzhledem ke skromné portové výbavě tabletu bychom byli rádi třeba i za redukci z USB 3.0 na LAN port. Ta se bohužel nekoná, ale více zamrzí absence klávesnice. Tu většina výrobců k odnímatelným zařízením 2v1 přidává. U Microsoftu si jí ale musíme samostatně dokupovat. Klávesnice nás navíc nevyjde vůbec levně. Tu základní prodává společnost za 130 dolarů, tedy v přepočtu více než 4 tisíce Kč s DPH, což je značně přemrštěná cenovka. V případě, že byste ocenili i čtečku otisků prstů, dostáváme se k 5 tisícům, což je částka pro nás nepochopitelná a až směšná.

 

 

Dobrou zprávou však zstává, že typ klávesnice pro Surface Pro 4 se dá použít i u novějšího Surface Pro a není ji tedy nutné kupovat znovu. Co se však již v balení nově nenachází je Surface Pen. Bohužel na českém trhu se neprodává nová generace a musíme se smířit s generací starší, jako v našem případě.
Klávesnice je jako polovina zařízení a bez ní ztrácí Surface celou řadu výhod. My jsme ji k zařízení dostali a mohli jsme tedy vyzkoušet celou řadu vylepšení právě na zařízeních Surface

 
 

 

Fotogalerie

 

Design a zpracování

Oficiální snímky často svým vzhledem matou a dělají ze zařízení to, co není. To samé platí o Microsoft Surface Pro 4, který na renderech vypadá skvostně a velmi elegantně.  Ve skutečnosti úplně nezklame, jen oproti té nablýskané krásce na obrázcích působí o něco obyčejněji. Na první pohled nás zaujmou velmi tenké rámečky okolo displeje, takže místem se naštěstí nemrhalo a tablet je opravdu velmi kompaktní.
 

 

Díky dvanáctipalcovému displeji, který je kryt odolným sklem a orámovaného těla ze slitiny hořčíku, se celková hmotnost dostala na 766 gramů, což není vůbec špatná hodnota. Celkové rozměry 292,1 × 201,42 × 8,45 mm jsou pak velmi rozumné. V případě, že si vybereme jednu z variant s procesorem Intel Core i5 nebo i7, stoupne hmotnost tabletu o 20 gramů. I přes papírově přijatelnou hmotnost tablet v ruce působí poměrně těžkým, za to ale na druhou stranu bytelným dojmem. Na horní hraně vlevo nalezneme tlačítko zapnutí, které je poměrně tuhé a chvíli s ním budete bojovat. To samé platí i u kolébky pro regulaci hlasitosti hned vedle.

 

 

 

Rozložení prvků
Na zadní straně najdeme už jen dva sekundární mikrofony a čočku 8megapixelového fotoaparátu, bohužel bez přisvětlovací diody. Kromě fotoaparátu zdobí zadní stranu také logo Microsoftu, jež je vyraženo ve stojánku, který začíná vzadu již přibližně v polovině zařízení. Vyklopit jej můžme z každé strany pomocí zářezů, a to i jednou rukou, přitom ale kloub stojánku disponuje dostatečnou pevností, aby držel tablet na místě a s nějakým kroucením jsme se nesetkali. Ani klouby nevypadají na brzké unavení a podle prozatímních zkušeností po delším používání, které máme k dispozici, na nich není každodenní manipulace vůbec znát. Vyklopením stojánku narazíme na čtečku microSD karet. Výrobce se snažil o čistý design a schoval jí do hůře dostupného místa, takže při vkládání karty musíme stojánek odklopit, avšak alespoň z těla zařízení nic nevyčnívá a vše je krásně schováno.

 

 

Pravá hrana pak už byla určena portové výbavě. Najdeme zde plnohodnotné USB 3.0, Mini DisplayPort a konektor pro nabíjení. Na LAN port vzhledem k tloušťce můžeme zapomenout, ale například i další plnohodnotné USB by se neztratilo a při recenzování byly situace, kdy jsem nevěděl, zda mít připojen USB kabel, nebo flash disk. Na spodní hraně jsou už jen piny pro připojení klávesnice.  K celkové pevnosti tabletu nemáme sebemenších výhrad. Je velmi pevný a vrzání či skřípání nepřipadá vůbec v úvahu. Ani při snaze ohnout zařízení jsme nebyli úspěšní Tablet je prostě bytelný a pevný. Díky zkoseným hranám tablet v rukou držíte velmi jistě.
Srovnání se starší generací
Microsoft nás v tomto ohledu spíše zklamal. Pokud čekáte na novou generaci několik měsíců, skoro až rok a nakonec dojde pouze na redukci tloušťky tabletu a eliminaci mřížkovaného prostoru pro odvod tepla, nejedná se o žádnou revoluci, ale spíše o evoluci. Ano, je nutné pochválit Microsoft za tzv. Surface mod, kterého se docílilo výměnou kloubů. Jaké jsou rozdíly mezi oběma generacemi vidíte sami. Podle nás se nejedná i nic revolučního a spíše jsou to jen mírná vylepšení.

 

 

Zároven musíme říci, že pokud chceme mít k Surface připojeno více periferií, rozhodně musíme doporučit zakoupit Microsoft Surface dock, který nás velmi mile překvapil. Obsahuje všechny porty, které budeme potřebovat a zajisté nezklame. Výhodou je, že přes něj lze i Surface Pro nabíjet.
Finální verdikt
Zařízení Microsoft Surface Pro  je velmi povedeným a luxusním kusem hardawru za který si ale nechá společnost Microsoft náležitě zaplatit. Za tuto cenovku zákazník nedostane standardně klávesnici, ale musí si ji dokoupit. Surface Pro je velmi atraktivní zařízení s mnoha vylepšeními. Ztrácí ale body v konektivitě a také za přidanou hodnotu rovnající se prakticky nule oproti předchozí verzi. Většina zákazníků by ale rozhodně ocenila přibalení klávesnice a Surface Pen, který již u nového Surface Pro nenaleznete.

 

 
Myslíme si, že s několika vylepšeními a po vyhnutí se kompromisům a ořezání výbavy se může Microsoft Surface stát bezkonkurenčním zařízením, od kterého se budou ostatní inspirovat a budou vytvářet podobně skvělá zařízení. My se již těšíme na novou generaci a doufejme, že se nám opět dostane do redakce.

Za zapůjčení děkujeme obchodu Alza.cz, kdesi jej můžete rovněž zakoupit.

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář