iPhone X a Face ID: co o něm víme a nakolik je bezpečné?

Sdílet:

Mezi hlavní funkce u nového iPhonu X patří nová funkce Face ID. Ta totiž nahrazuje dosavadní funkci ověřování přes čtečku otisku prstu nazývanou Touch ID. Nakolik je metoda ověření snímaného obličeje bezpečná a jak vlastně funguje? To se dozvíme v následujících řádcích.

Ověření uživatele a povolení přístup nejen do telefonu, ale i ověření plateb a dalších bezpečnostních operací, je u nového iPhonu X prováděno přes novou funkci Face ID. V mobilním světě se nejedná o žádnou novinku a Apple v podstatě přichází s tím, co je u konkurence již nějaký čas standardem. Jen pro srovnání, Samsung u svých modelů Galaxy S8 a S8 + rovněž funkci rozpoznání obličeje implementoval.

Nový iPhone X pro snímání obličeje používá systém složený ze senzorů, který nese název True Depth. Tento snímací systém je složen z infra kamery, speciálního bodového prostorového projektoru a dalších senzorů a snímačů. Tento senzorový systém dokáže zaznamenat a uložit do telefonu dokonalý 3D model naší tváře.

Infra kamera zajišťuje snímání obličeje ve zhoršených světelných podmínkách, nebo za tmy.  Bodový projektor na obličej promítá 30 000 neviditelných infra bodů, díky kterým je možné zachytit 3D model tváře. Speciální iluminační senzor pak díky tónování ještě lépe vykreslí tvář, čímž vznikne kompletní 3D mapa naší tváře. Při snímání je nutné lehce pootáčet tváří, aby bylo možné tvář zachytit ze všech úhlů.

Jakmile je obličej naskenován, pokaždé, když se pokusíme telefon odemknout, bude porovnán skenovaný obličej s uloženým scanem v telefonu. Apple rozpoznávání obličeje dovedl k dokonalosti tím, že nový iPhone X vybavila speciálním dedikovaným procesorem, který má na starosti strojové učení snímače Face ID. Dík tomu by se telefon měl učit a umět osobu rozpoznat i tehdy, kdy se její tvář změní. Například začneme-li pěstovat plnovous, nebo nosit pokrývku hlavy a podobně. Ani v takovém případě by díky strojovému učení, neměl mít telefon rozpoznat svého majitele.

Jak je Face ID bezpečné?

Apple se snažil myslet i na bezpečnost. Na rozdíl od Samsungu a jeho funkce rozpoznání obličeje Face Unlock je Face ID mnohem bezpečnější. Díky scanu obličeje ve 3D ji prakticky nelze oklamat. Rozpoznání obličeje u Samsungu lze obejít kvalitním 2D obrázkem obličeje. U iPhonu X je toto nemožné.

Apple tvrdí, že Face ID testoval a zabezpečil i proti 3D modelům masky obličeje, která byla věrnou kopií reálné tváře uložené v telefonu. Ani zde nebyla funkce Face ID oklamána. Apple uvádí, že šance prolomit odemčení telefonu přes Face ID je 1:1 000 000. Jen pro srovnání u čtečky otisku prstu Touch ID je šance na prolomení 1:50 000. To je docela veliký rozdíl. Apple rovněž tvrdí, že ověření podle obličeje je možné pouze s otevřenýma očima. Pokud bychom se dívali jinam, nebo měli oči zavřené, pak by ověření nefungovalo.

Aby byla kopie naší tváře v telefonu bezpečně uložena a nebylo ji možné ukrást a zneužít, Apple používá silné šifrování, které zajišťuje opět další speciální procesor Secure Enclave. Informace o tváři jsou zpracovávány pouze v telefonu a nikdy nejsou odesílány na servery společnosti Apple, či někam jinam. K informacím rovněž nemohou získat přístup jiné aplikace přítomné v telefonu.

Face ID se tedy jeví v podání Applu jako dokonalý způsob zabezpečení zařízení. Přesvědčí vás tato funkce ke koupi tak drahého přístroje?

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentář

Nový komentář