Recenze DJI Phantom 4 Pro +

Sdílet:

 

Drony jsou stále populárnějšími „hračkami“ po kterých se poohlízí mnoho potencionálních zákazníků. V základním rozdělení se můžeme bavit o dronech amatérských a profesionálních. Nám se do redakce dostal jeden z těch amatérských, konkrétně se jedná o model DJI Phantom 4 Pro+. Vyplatí se o něm uvažovat a co nám za nemalé peníze nabídne? Jaké jsou naše zkušenosti a dojmy? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Začněme nejprve balením. Dron DJI Phanotm 4 Pro+ nám dorazil ve velmi elegantním balením a celkem obří krabici. Po rozbalení nalezneme několik manuálů a také polyesterový obal(kufřík).

Po prozkoumání nalezneme nabíjecí adaptér, vrtule včetně těch náhradních, akumulátor, Micro SD kartu (16 GB) a samozřejmě také ovládání. U naší verze Pro + je na dálkové ovládání přimontován také zobrazovací panel. Konkrétně se jedná o 5,5″ IPS displej s 2x vyšší svítivostí, který zajistí perfektní zobrazovací vlastnosti i na přímém slunci. Operační systém zde byl instalován Android ve verzi 6.0 s integrovanou aplikací DJI GO 4.

Balení tedy není vůbec nijak ochuzené. Čekali bychom možná více akumulátorů, ale zkrátka za ty si budeme muset připlatit. Balení je vcelku malé a váží zhruba 1,5 kg. Rozměry činí 40 x 45 x 25 cm, takže opravdu nic velikého, i když v porovnání s mladším DJI Mavic Pro se jedná o pořádně veliký kousek.

I když je dron DJI Phantom určený primárně pro neprofesionály, nebudeme vám zde popisovat jakékoliv návody a tipy k tomu jak s ním začít létat a to zejména proto, jelikož se domníváme, že každý začátečník by si měl prostudovat platnou legislativu a návod k používání od výrobce samotného dronu.

 

Přepravní kufr

Ten je oproti předchozím generacím na mnohem vyšší úrovni, ale stále se nám zdá, že by mohl být komplexnější. Je totiž vyroben z tvrzeného a do šedé barvy barvy laděného polystyrenu a s ničím luxusním se tedy počítat nedá. Nechybí zde madlo pro pohodlný úchop při přenášení a zajišťovací zámek proti samovolnému otevření, což mnohokrát oceníme.

Uvnitř je prostor pro dva náhradní akumulátory a dokonce i menší tablet. Kufr je použitelný i pro následný transport, ale víme, že by to šlo i lépe.  Pokud budeme chtít brát dron na cesty častěji, již při koupi je dobré se poohlédnout po nějakém větším batohu, který bude určený právě pro DJI Phantom 4 Pro+.

 
Ovladač

Ovladač se nám zde oproti předchozí generaci příliš nezměnil. Stále se jedná o vcelku obrovský kus zařízení s bílou a lesklou povrchovou úpravou. Uvnitř se nachází akumulátor, který nabíjí také přidaný displej a vydrží až na čtyři výměny baterie v dronu. Znamená to, že i s maximálním počtem baterií nám ovladač vystačí se svoji energií s naprostým přehledem.

Na čelní straně jsou kromě základních ovládacích páček také dvě tlačítka. Levé slouží pro jeho zapnutí a vypnutí a pravé slouží pro návrat „domů“. Pod nimi je pak ještě indikace zapnutí a stavu akumulátoru.

V zadní části ovladače je vpravo tlačítko pro pozastavení běžícího programu, pro vyfocení snímané scény a kolečko pro nastavení expozice. Vlevo je poté tlačítko pro zahájení či ukončení videozáznamu, přepínání letových režimů a naklánění kamery na gimbalu.

Uprostřed zadní strany nalezneme již pouze dvě ploché antény, které mají neoptimální délku a při složení přesahují samotný ovladač. Pod těmito anténami jsou umístěny porty. Jeden je klasické USB pro propojení se zařízením a druhý je microUSB pro aktualizaci firmwaru. Nechybí ani HDMI port a port pro Micro SD kartu.

Uprostřed horní plochy nalezneme obrazovku o velikosti 5,5 palce s 2x vyšší svítivostí, díky které je na displej vidět i na přímém slunci. Díky tomuto zobrazovači se DJI Phantom 4 Pro+ o tolik liší oproti klasické variantě.

Zespodu jsou umístěna dvě programovatelná tlačítka, na které si můžete namapovat často používané funkce. Také je zde umístěn držák pro snadnější přenášení v jedné ruce. Ve spodní části je gumová plocha a gumové „špalíčky“ pro jistější úchop. A totéž se nachází i na bočních stranách ovladače. Na tom pravém je navíc ještě umístěna gumová krytka pro nabíjecí konektor.

Pokud budeme chtít létat delší dobu, doporučíme přikoupit popruh na krk, jelikož třeba hodinové držení nemusí být již úplně pohodlné.

 

Nabíječka

Dodávaná nabíječka má při napětí 17,4 V výkon 100 W, což je opět stejný výkon jako u vyšších modelů předchozí generace. Konektor pro připojení akumulátoru je však jiný a nemůžeme tedy kombinovat akumulátory ze starších modelů  a to ani z Phantoma 4.

Dá se díky tomu nabíjet zároveň trakční akumulátor i ten, jenž je integrovaný v ovladači. Doba nabíjení chytrého akumulátoru je samozřejmě závislá na úrovni jeho vybití, ale pokud nabíjíme jen ten, budeme se v průměru pohybovat opravdu jen lehce přes jednu hodinu. Pokud budeme napájet i ovladač, tak počítejme s třemi hodinami do plného nabití.

 

Akumulátor

Je výměnný a Li-Polymerový  s kapacitou 5 350 mAh při hmotnosti pouhých 462 gramů. Na straně která vyčnívá z dronu ven, je umístěno tlačítko pro zapnutí a vypnutí celé koptéry a vedle něj jsou LEDky pro rychlé zjištění přibližného stavu nabití akumulátoru.  Její pozice je jasně dána a to širší stranou nahoru nebo, pokud se díváme na dron zezadu, pak tlačítkem vpravo. Vše je zde velice intuitivní a nelze nic pokazit. Konektor pro nabíjení je poté oboustranný, takže ani zde žádné poškození nehrozí.

 
Dron – konstrukce

Jako ovladač, je i samotná kvadrokoptéra vyrobena z bílého a lesklého plastu, čímž ji snadno rozpoznáme od předchozích modelů. Nová konstrukce má také pozitivní vliv na aerodynamiku. Oproti předchozím generacím zde chybí označení barevnými nálepkami. Skelet opět prošel několika málo inovacemi, jako je třeba hořčíková slitina uvnitř, která má na vliv na pevnější stavbu těla při zachování přijatelné hmotnosti.

Ta se oproti předchozím modelům zvýšila na celkových 1 380 gramů. Díky hořčíkovému skeletu se například podařilo přiblížit těžiště k úrovni vrtulí, což má pozitivní vliv na letové schopnosti jako je třeba hbitost nebo rychlost odezvy na řídící povely, které jsou v případě Phantomu 4 Pro + perfektní. 

Diagonální vzdálenost mezi středy střídavých motorů 2312S je již klasických 350 mm. Unašeče na motorech jsou plastové a na jejich vrchu mohou být černé tečky. Podle nich pak na první pohled poznáme, na který rotor patří která vrtule a oproti předchozím variantám se vrtule pouze zacvakávají. Nohy podvozku jsou nyní vyšší i širší, což zajistí vyšší stabilitu při přistání na nerovném povrchu.

Vlevo je slot pro paměťovou kartu a port micro USB. V nohách podvozku jsou umístěny komunikační antény. Pod motory je umístěno kvalitní osvětlení, díky němuž je Phantom lépe vidět v dálce, za snížené viditelnosti nebo díky nim s námi koptéra komunikuje vyblikáváním nejrůznějších kombinací. Veškeré informace jsou k nalezení v manuálu. 

Výbava dronu

Pokud se budeme bavit o vnitřní výbavě, tak v ní nesmíme opomenout ani reproduktor díky kterému nás dron uvítá a rozloučí se s námi.  Uvnitř také přibyly například zdvojené bezpečnostní systémy. Jsou zde zdvojené kompasy nebo inerciální jednotky, které napomáhají bezpečnějšímu letu. Uvnitř je také umístěn systém aktivního chlazení pomocí vestavěného větráčku.

Poziční systémy jsou zde zastoupeny technologiemi GPS a Glonass. Dron má oproti klasické verzi čtvrté generace přidělané laserové senzory na bocích zařízení. Dron je tedy ve standardním módu hlídán ze všech stran. Je tedy prakticky nemožné s ním někam narazit.

Kamera a gimbal

Samotný Gimbal se nijak neliší od klasické verze 4, avšak proměnou prošla samotná kamera. Ta má nyní rozlišení 21 Mpx a celkově lepší snímač. Avšak stále zůstává pevně uchycena s gimbalem k dronu a nelze ji tedy použít k jiným účelům.

Její asférický objektiv má světelnost f2.8 a se zorným úhlem 94° snižuje zkreslení o 36% oproti DJI Phantom 3. Minimální ostřící vzdálenost je poté 1 metr. Tato kamera zvládá záznam videa v rozlišení 4K při 60 fps v rozlišení 4 096 x 2 160 pixelů.

Na čočku kamery je možné nasadit filtry, které je možné dokoupit. Není zde přítomen žádný mikrofon, takže pokud chceme pořídit videozáznam se zvukem, je k tomuto účelu použit mikrofon v ovladači. Kamera je fyzicky aretována pomocí snímatelného plastového přípravku ke spodní části podvozku, na kterou se nesmí před vzletem zapomenout.

Další příslušenství

Součástí balení je také sada náhradních vrtulí, které opět nejsou stejné jako u předchozích modelů. Jsou to vrtule 9450s. Ty se již nešroubují pomocí samo-dotahovacích závitů, ale pomocí bajonetových úchytů. Stačí tedy přidržet motor, shora lehce zatlačit a pootočit. Tyto vrtule jsou ve střední části označeny kroužkem stříbrným nebo černým a dle teček na rotoru se poté dle barev rozlišují.

Všechny vrtule jsou zabaleny v dodávaném látkovém pytlíku a lze s ním například otřít čočku kamery, pokud by bylo potřeba. V balení nalezneme také kabely micro USB a redukci na USB – A.  Ta je ale dost dlouhá a při létání prostě překáží.

Paměťová karta je typu MicroSD, dodal jí Panasonic a má kapacitu 16 GB. Lze nahradit jinou až do velikosti 64 GB, ale přitom musíme mít na mysli nejen rychlost zápisu, ale také rychlost čtení. Doporučujeme zakoupit tuto, kterou jsme ozkoušeli my: Micro SDHC karta 64GB.

 
Fotogalerie

 

Video pořízené dronem

DJI Phantom 4 Pro+ za letu

DJI Phantom 4 Pro+ – automatické přistání

 

Technické specifikace

 

Ovládání Ovladač
Typ Kvadrokoptéra
Maximální rozlišení videa 4K (4 096 x 2 160 pixelů)
Funkce GPS, Detekce překážek, Stabilizace obrazu, Otáčecí kamera
Baterie Li-Pol, 5 870 mAh,
Operační frekvence 2.400 – 2.483 GHz a 5.725 – 5.825 GHz
Ovladač OS Android 6, 5,5″ FHD Displej ( 1 920 x  1 080 pixelů), 4 GB RAM, 16 GB interní pamět, baterie 6 000 mAh
Kamera 20 MPx, f/2.8 – f/11.

Režimy fotografie:

4096×2160(4096×2160 24/25/30/48/50p)
3840×2160(3840×2160 24/25/30/48/50/60p)
2720×1530(2720×1530 24/25/30/48/50/60p)
1920×1080(1920×1080 24/25/30/48/50/60/120p)
1280×720(1280×720 24/25/30/48/50/60/120p)

Režimy videa:

H.265
C4K:4096×2160 24/25/30p @100Mbps
4K:3840×2160 24/25/30p @100Mbps
2.7K:2720×1530 24/25/30p @65Mbps
2.7K:2720×1530 48/50/60p @80Mbps
FHD:1920×1080 24/25/30p @50Mbps
FHD:1920×1080 48/50/60p @65Mbps
FHD:1920×1080 120p @100Mbps
HD:1280×720 24/25/30p @25Mbps
HD:1280×720 48/50/60p @35Mbps
HD:1280×720 120p @60Mbps

H.264
C4K:4096×2160 24/25/30/48/50/60p @100Mbps
4K:3840×2160 24/25/30/48/50/60p @100Mbps
2.7K:2720×1530 24/25/30p @80Mbps
2.7K:2720×1530 48/50/60p @100Mbps
FHD:1920×1080 24/25/30p @60Mbps
FHD:1920×1080 48/50/60 @80Mbps
FHD:1920×1080 120p @100Mbps
HD:1280×720 24/25/30p @30Mbps
HD:1280×720 48/50/60p @45Mbps
HD:1280×720 120p @80Mbps

Max. video bitrate: 100 Mbps

Poporované foto formáty: JPEG, DNG (RAW), JPEG + DNG

Podporované video formáty: MP4/MOV (AVC/H.264; HEVC/H.265)

 

Váha (včetně baterie), rozměry 1 388 g, 350 x 198 mm (Š x V)
Provozní parametry doba provozu: až 30 minut, max. rychlost 72 km/h, maximální dosah dálkového ovládání: 7 km,
Závěr

Musíme uznat, že dron DJI Phantom 4 Pro +  si nás opravdu dokázal získat. Pořídili jsme s ním spoustu záběrů v tom nejvyšším rozlišení. Prostředí aplikaci DJI GO 4 je opravdu skvěle propracované a aplikaci si může každý vyzkoušet na svém mobilním telefonu (Android, iOS). Prostředí je intuitivní a nic nebrání rychlému startu.

Při koupi a užívání drona je však stále nutné myslet na to, že se jedná o poměrně veliké zařízení, ke kterému se váže jistá legislativa a tu je nutno dodržovat, proto i dron Phantom 4 Pro+ je nutné brát jako do jisté míry nebezpečný nástroj a zbraň a chovat se a létat s ním s rozvahou a pouze na místech, kde nebudeme ohrožovat své okolí.

S dronem může být při použití speciálních režimů zábava. Dron vás může sledovat, nebo trackovat povrch a okolí. Stačí si jen vybrat. Za naší redakci tedy tento produkt můžeme rozhodně doporučit i přes jeho poměrně vysokou pořizovací cenu, která je však s ohledem na technické parametry adekvátní.

Za zapůjčení produktů děkujeme e-shopu Alza.cz, kde si dron DJI Phantom 4 Pro + můžete zakoupit.

Výsledek obrázku pro alza

 

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář