Nový Android O klepe na dveře. Jaké novinky přinese?

Platforma Android se stále vyvíjí. Je to nedávno, co se nám představil Android Nougát a už nám na dveře klepe další verze. Ta prozatím nesla označení “O”, nicméně již delší dobu je znám oficiální název. Tím je Android Oreo.

Ano, Google i další verzi pojmenoval po další oblíbené pochoutce, jakou jsou sušenky Oreo. Termín, kdy bude systém oficiálně představen je naplánován na 21. srpna. Poté bude systém distribuován na zařízení Pixel a Nexus. Kdo chtěl mohl si systém vyzkoušet v jeho otevřené beta verzi. Ta však je přístupná pouze pro zařízení Google Pixel, Pixel XL, Nexus 6P, Nexus 5X a Pixel C.

Jaké novinky bude nový systém obsahovat? Pojďme se na ně podívat.
 
 

Režim obraz v obraze PiP (Picture in Picture)

Podobně jako například u iPadu a některých aplikací třetích stran pro Android, by nový systém mohl umožnit zobrazit aplikaci v okně na aktuálně jinou běžící aplikací. Pro představu toho, jako by to mohlo vypadat, si představme přehrávané video v aplikaci Youtube, které minimalizujeme do samostatného okna.


 
 

Rychlejší start systému

Google se podařilo vyvinout systém tak, aby systém startoval rychleji bez ohledu na to, jak silný hardware telefon, či tablet má. Tato optimalizace jde obvykle ruku v ruce s výkonnějším hardwarem, ale Google se podařilo optimalizovat samotný systém tak, aby si na své přišli i uživatelé se slabšími zařízeními. Kromě rychlejšího startu systému by mělo dojít i na celkově rychlejší start aplikací a běh systému.


 
 

Efektivnější šetření baterie

Android od své verze 6 obsahuje funkci Doze, která šetří energii díky snížení priority aplikací běžících na pozadí při vypnutí displeje. V nové verzi Google dále vylepšuje šetření energie a to díky funkci, která pozadí aplikace bežící na pozadí i při používaní zařízení.

Díky tomu by mělo dojít k dalšímu nárůstu výdrže zařízení na nabití. V dnešní době, kdy jsou aplikace stále více náročné na výkon, je výdrž baterie klíčová. Proto tuto novinku rozhodně vítáme.
 
 

Notifikace

Notifikace procházejí změnami v každém systému a jinak tomu nebude ani u nové verze, která by měla přinést další možnosti práce s notifikacemi s oznamovacího panelu, které přinesl již předchozí systém Android Nougát.
 
 

Kontextové menu při přidržení a označení textu

Android O by měl odstranit nepohodlné kopírování označením textu a překopírovávání do jiných aplikací. Systém by se měl sám učit a zvolit optimální aplikaci pro zaznamenání řetězce znaků. Další funkcí by například měla být schopnost zvýraznění telefonního čísla v textu a zobrazení přímo v menu pro vytáčení čísla.
 
 

Adaptivní ikony aplikací

Google chce celkově sjednotit a vylepšit design a vzhled svého systému. Proto vydal velmi přísné a jasně dané pokyny pro vývojáře, kteří se těmito pokyny musí řídit. Jedním z prvků nového designu jsou i interaktivní animované ikony aplikací.


 
 

Vylepšení zvuku

Android O přinese vylepšení zvuku díky podpoře kodeku LDAC. Jedná se o zvukový kodek přenášení technologií Bluetooth a který je vyvíjen společností Sony. Samsung Galaxy S8 byl prvním telefonem, který se na trh dodává s poslední verzí Bluetooth 5. Díky tomu je bezdrátový přenos například do sluchátek, či reproduktorů mnohem kvalitnější. Bluetooth 5 totiž lepší přenos díky větší šířce pásma a vyšší datové propustnosti.
 
 

Notifikační bubliny

Podobně jako je tomu  u systému iOS, nebo u některých alternativních launcherů, Android O nás bude umět informovat skrze bublinu nad ikonou o novém komentáři, či jiné akci. Na rozdíl od iOS nás sice bublina nebude umět informovat například o počtu nepřečtených emailů, ale třeba se vylepšení dočkáme v budoucnu. Celkově se rozhodně jedná o příjemné vylepšení.


 
 

Nové emoji

Android O přinese nové emoji, které přinesou více zaoblené tvary. Kromě re-designu se dočkáme i několika zbrusu nových smajlíků a dalších funkcí.

 

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentář

Nový komentář