ALLO, DUO, Hangouts, aneb když Google tropí hlouposti [KOMENTÁŘ]

Sdílet:

Pokud jste uživateli platformy Android, možná jste si oblíbili komunikační službu Hangouts. Ta nabízí pěkné rozhraní a zajímavé funkce. Přes Hangouts můžeme zasílat zprávy, můžeme volat, uskutečnit videohovory a jako třešínka na dortu je zde pak například zobrazení na jakém zařízení se nyní nacházíme (PC, telefon), a nebo zdali zrovna voláme.

Loni ale Google přišel s novou službou. Resp. z nepochopitelných důvodů se rozhodl to, co Hangouts obsahuje, rozdělit do dvou aplikací. Tou první je aplikace Allo, která je určená k zasílání zpráv a tou druhou je Duo, která je určena pro videohovory. Do toho odebrala mnoho funkčních výhod, které obsahují Hangouts a přidala několik funkcí, které v podstatě moc nedávají smysl.

Zálohování chatů

Pokud se tedy nad tímto krokem zamyslíme, říkáme si, že se jedná o jeden z největších vývojářských přešlapů, které Google udělal. Do ani jedné z aplikací se již není možné přihlásit prostřednictvím účtu Google. Registrace probíhá prostřednictvím telefonního čísla. Google se tedy nechal inspirovat službu WhatsApp. Bohužel zde ale nastává jeden zásadní problém. Jak Allo, tak i Duo umožňují fungování pouze na jednom registrovaném zařízení. Pokud se je pokusíte zaregistrovat na jiném, na původním zařízení dojde k odhlášení.

WhatsApp to má podobně, ale s tím rozdílem, že si můžeme provést zálohu chatu a obnovit ji na nově registrovaném zařízení. Tohle Allo bohužel neumožňuje. Pokud tedy jedno zařízení odhlásíme, ztrácíme tak přístup k historii zpráv na daném zařízení do doby, než jej zase zaregistrujeme. Zprávy sice můžeme zálohovat, ale nelze je obnovit. Tohle je dle našeho názoru zásadní nelogika, která službu předurčuje k záhubě, pokud Google nevyřeší zálohování.

Proč dvě aplikace?

Hangouts umí chat i videohovory. Proč se Google rozhodl toto rozdělit do dvou aplikací je nám záhadou. Nehledě na to, že propojení nefunguje automaticky. Když jednu aplikaci zaregistrujeme, musíme skrze telefonní číslo zaregistrovat i tu druhou, aby mohly fungovat vedle sebe na stejném zařízení. Zdá se tedy, že jedna nelogičnost stíhá druhou, že?

UI a funkce

Google se rozhodl překopat kompletně vše a z aplikací odebrat vše, co u Hangouts funguje skvěle a dělá z této aplikace/služby to, čím je. Potvrzení zprávy již není signalizováno ikonou kontaktu pod zprávou, jako u Hangouts, nebo jak to má i služba Messenger. Nyní se pod zprávou objeví jedna malinkatá fajfka, že byla zpráva odeslána a druhý fajfka, že byla zpráva přijata. Stejné to má ale i WhatsApp. Ano, ale potvrzení o přečtení je ještě zvýrazněno modrou barvou. Bohužel Allo ale vůbec neukazuje, zdali je kontakt aktuálně online. V dnešní době, kdy je toto u komunikačních služeb samozřejmostí, jde Google opět proti proudu.

Grafické prostředí aplikace není špatné, ale opět zde narážíme na strohost, která je Googlu vlastní a nadchne tak maximálně ortodoxní nadšence materiálního designu. Možnosti nastavení jsou oproti Hangouts opravdu spartánské. Hangouts nabízejí možnost zasílat SMS a být tak SMS klientem. Opět Allo tuto funkci již nenabízí.

Pokud se podíváme na aplikaci Duo, tak ta je opravdu velmi jednoduchá. Je určena opravdu pouze pro videohovory a bez propojení s Allo je prakticky k ničemu. Oceňujeme funkci Ťuk Ťuk, kdy nás může volaný kontakt vidět ještě před tím, než hovor zvedne, ale ani tím Google nemůže ohromit.

Závěr

Vypuštěním aplikací Allo a Duo jsme se stali svědky jedněch z nejvíce zbytečných aplikací z nabídky Googlu. Ten se rozhodl Hangouts pomalu upozadit a převést je spíš do korporátní sféry, nicméně stále fungují beze změny. Navíc nabízejí vše potřebné v jednom. Pokud se již rozhodnete Allo, nebo Duo vyzkoušet ze zvědavosti, pak zjistíte, že si stejně nemáme s kým psát, protože tyto aplikace nikdo nepoužívá. A uživatelská základna je prvním předpokladem úspěchu. Snad jen pár nadšenců, kteří musí mít vše nové, co Google vydává. Efekt je tedy takový, že aplikace po velmi krátké době odinstalujeme a vrátíme se ke svým oblíbeným Abychom ale pouze nehanili, chválíme integrovaného Google asistenta, se kterým si můžeme docela dobře pokecat, když už si s nikým jiným nepokecáme.

Co se tedy Google snažil tímto krokem docílit? Vůbec netušíme, ale jedno víme jistě, tenhle krok byl totální šlápnutí vedle a pokud nebudou aplikace vylepšeny a doplněny o funkcionality, které mají minimálně Hangouts a ideálně nedojde ke sloučení, nemůže Google počítat s úspěchem a brzy skončí v propadlišti dějin, jako mnoho podobných služeb tohoto giganta.

Hangouts
Hangouts
Developer: Google LLC
Price: Free
Google Allo
Google Allo
Developer: Google LLC
Price: Free
Google Meet
Google Meet
Developer: Google LLC
Price: Free

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentářů

Nový komentář