Windows 10 slaví 2 roky své existence – stojí za to slavit?

Sdílet:
Windows 10

Jsou to již přesně 2 roky, co k dnešnímu dni Microsoft vydal Windows 10 pro veřejnost. Přesně dnes 29.7.2015 nastal kolem 19.00 hodiny zlomový okamžik, kdy i běžní uživatelé mohli započít stahování Windows 10 do svých zařízení. Co se za tu dobu změnilo a jaké to bylo? Co nás bude čekat do budoucna?

Od doby, kdy Microsoft vypustil Windows 10 nám přines celkem 3 významné a rozsáhlé aktualizace.
  • November Update – Listopadová aktualizace (Listopad 2015)
  • Anniversary Update – Výroční aktualizace (červenec 2016)
  • Creators Update – Aktualizace pro tvořivé (duben 2017)

Následující aktualizace je naplánována na září/říjen tohoto roku a nese název Fall Creators Update. O té u nás můžete číst několikrát týdně spoustu novinek, jelikož nyní probíhá její testování.

Všechny tyto aktualizace přinesly spoustu inovací. Například Výroční aktualizace přinesla rukopis a psaní perem a subsystém Windows pro Linux. S Creators Update Microsoft představil nové 3D Malování a Windows Mixed reality (rozšířenou realitu).

V podzimní aktualizaci dorazí redesign celého operačního systému, My People, One Drive Demand a spousta dalších funkcí.

Mezitím Microsoft představil novou verzi Windows 10 s přídomkem Windows S, která přinesla spoustu pochyb a prozatím se příliš neuchytila. Hlavní boom by mohl nastal koncem léta, kdy na amerických školách hledají studenti správná zařízení ke studiu, ale na to si musíme ještě počkat.

Osobně si myslím, že jsou za námi skvělé dva roky s Windows 10, kdy jsem i já dokázal spoustu věci zejména díky Windows 10 jsem si vytvořil skvělý ekosystém, dosáhl určitých cílů, započal spolupráce a začal psát i pro tento web.

Je skvělé vidět zpětně jaké pokroky Microsoft Windows 10 udělal a jsem za to upřímně rád. Počáteční obavy ze soukromí snad již opadly a myslím si, že spoustu chyb Microsoft vychytal aktualizacemi a na správném HW běží OS Windows 10 skvěle :).

Bohužel se v Redmondu nenaplnili představy o 1 miliardě zařízení za 2 roky, ale na tom skutečně nezáleží.

Po tomto milníku by mohly firmy již plně nasadit Windows 10 a je tedy jen otázkou času, kdy se Windows 10 stanou nejrozšířenějším OS na světě.

Za tyto 2 roky jsme rozšířili náš web a nezbývá nám, než vám poděkovat za vaši přízeň a pravidelnou návštěvnost. Doufáme, že vaše přízeň bude i nadále pokračovat. 

Tak a co si vy myslíte o pokroku Windows 10? Pojďte s námi diskutovat pod článkem.

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Komentářů

  1. Osobně považuji Windows 10 za velký krok vedle a to hlavně do firem. Pominu li, že neustále WIN 10 sbírají různá telemetrická data a není možnost to vypnout, tak druhý zásadní problém vidím v šíření a instalaci aktualizací. U Windows 7 Microsoft přistoupil ke kontroversnímu kroku, když jednotlivé aktualizace spojil do kumulativního jednoho balíku, tedy se výrazně snížila možnost kontroly nad jednotlivými aktualizacemi a jejich funkcionalitou. Již jsme se setkali s aktualizací, která lidem vnucovala nevyžádaný upgrade na WIN 10, stejně jako bez upozornění se přidala funkcionalita pro sběr telemetrických dat.
    U WIN 10 se pro jistotu nemáte možnost rozhodnout, a rovnou se Vám do systému nainstaluje aktualizace a to i bez ohledu, že dochází ke kolizi s jinou aplikací a pro obnovení do předchozího stavu se opět aktualizace stáhne chvilku poté, co se počítač po obnově připojí k internetu.
    Je škoda, že se Microsoft nepoučil a místo rozumné evoluce, která měla vycházet z Windows 7 se s každou novou verzí pouštějí do nepovedené revoluce. Uživatel by si sám měl rozhodnout kdy a jaké aktualizace nainstaluje a které se rozhodne z jakýchkoliv důvodů přeskočit.

  2. Windows 10 je jeden z nejhorších systému, jaký v MS vyvinuli. Hlavní, co mě sere na MS ohledně Windows, je jejich neschopnost vyvinout systém, který by měl všechny moderní srandičky. Vývoj je pomalý a když už někdo čeká nějakou senzaci, jak už My People nebo Timeline, tak to zruší. Proč jako? Mají jedny z nejlepších vývojářů na světě, ale ok. Dále Windows na mobilech. Nejprve ne všichni dostanou update, pak to pomalu odpadá a nakonec je to tak, že Fall Creators update ani na mobily možná nedorazí. Nehledě pak na to, že ten systém je hnusný a nedodělaný. Stačilo by přidat pár srandiček a zas by byl použitelný. A nakonec se podpora otočí na konkurenční platformy až do také míry, kdy po mě Windows chce, abych si koupil Droida nebo shitPhone. Další problém je design, který je nepěkný, ale co je horší, tak je nekonzistentní. Co nějaká Win appka přímo od MS, to jiný design I ovládání. Sice to vypadá stejně, ale pod drobnohledem je vidět jasný rozdíl. Ale podívejme se dopředu. Fluent design. Prezentováno jako revoluce, ale zatím jen velký humus. Oproti videu, vidím jen marné pokusy, nic víc. Ale ok. A pak jsou tu appky. Store? Vypadá hrozně, ale oproti konkurenci je opravdu hezký, to ano, ale pořád hnusný. Mail? I shitPhone Outlook je lepší. Maps? Pěkné, ale slíbené novinky s Windows Ink nejsou, slabá podpora a málo POI bodů. OneDrive app? Design jak pro low-end PC. Translator? Slabá podpora offline balíčků. Cortana? shitPhone verze je mnohem hezčí. A tak bych mohl pokračovat. Z článku je vidět, že autor je nadšenec do Windows 10 a něco takového to odmítne, ale bohužel, pravda je jiná. Škoda, že to nevidí.

Nový komentář