Windows 10 Fall Creators Update – vše co o něm víme

Sdílet:

Každý půl rok přijde nová verze Windows 10. S těmito slovy přišel Microsoft po vydání nové větve Creators Update, neboli Redstone 2. Ještě před oficiálním vypuštěním do testovacích vod,  zavítaly náhledy nového sestavení Redstone 3, které bylo následně pojmenováno Fall Creators Update. Stalo se tak na Microsoft Event 2017. Novinek bylo slíbeno spoustu, ale již nyní víme, že některé zkrátka nedorazí. Pojďme si tedy představit podzimní aktualizaci pro tvořivé z té realistické stránky.

Nový design

Pamatujete si projekt Neon? I my jsme vás o něm informovali. Nyní je oficiální a má nové jméno Microsoft Fluent Design System. Díky systému Microsoft Fluent Design Microsoft přináší do systému Windows nový vzhled. Jedná se o obrovskou aktualizaci, která bude trvat velice dlouho dokud všechny prvky systému dosáhnou nového vzhledu. Nyní jsou části dostupné například v aplikaci kalkulačka a testeři ve Fast ringu si užívají ještě větších inovací. Nový design se silně zaměřuje na tzv. akrylát (rozostření) a kombinuje se zároveň se světlem, hloubkou a pohybem, materiálem a měřítkem, které jsou dalšími částmi nového designu.
 

My People

 

 
 

 
Tato funkce se měla nacházet již v dubnové aktualizaci Creators Update, ale byla odložena. Nyní přichází do systému a funguje velice přesně a korektně. Tato funkce může být vypnuta a nemusíte ji používat. Integruje však pouze Skype/SMS, pro uživatele WM a jinak pouze emailového klienta. Vhod by přišel Messenger, Viber, Whatsapp a další.

Komunikace funguje skvěle, například sdílení obrázku je možné pouhým přetažením na kontakt. Vývojáři výše zmíněných aplikací však prý na integraci pracují, ale musíme počkat.
 

OneDrive zástupce je zpět

 

 
 

 
Opět po několika létech slibování konečně tato funkce přichází zpět do Windows. Microsoft ji nazývá OneDrive Files on Demand a umožní nám ušetřit místo na disku v zařízení tím, že nám ukáže soubory jen tehdy pokud je budeme potřebovat. Bude stahovat data pouze podle potřeby z One Drive a tím ušetří nejen čas, ale také spotřebu dat. OneDrive Files on Demand fungují i s universálními aplikacemi a již nyní je funkce dostupná ve Windows Insider (Fast a Slow).
 

Začněte, kde jste na telefonu přestali

 

Společnost také vyvíjí funkci Pick Up Where You Left Off. V současné době probíhají úpravy ve funkcionalitách a s podzimní aktualizací by mělo být možné díky Cortaně ve Windows, ale i v rámci Android a iOS, začít na PC pracovat tam kde jsme na telefonu skončili. To znamená, že uživatelé budou moci pokračovat na rozpracovaném dokumentu na telefonu, nebo počítači.
 

Nové vyprávění příběhů

 

Nový koncept vylepšování videí a fotografií v Microsoft Fotky je na cestě do Windows 10. Nová funkce Microsoft graph umožní uživateli transformovat své fotografie. Díky novince lze sdílet jak své útržky příběhů tak i celé filmy. K dispozici bude možnost fotografie upravit různými animacemi, přechody, efekty, nebo zvukovou stopou. Do příběhu bude možné přidávat také 3D objekty, což posune pořízené vzpomínky na novou úroveň.
 

Nové akční centrum

 

 
 

 
Microsoft nadále přepracoval akční centrum ve Windows 10. Využívá Fluent designu a je nyní mnohem hezčí. Nový vzhled obsahuje jen nějaké klíčové změny. Podstata akčního centra, ale nadále přetrvává.  Microsoft přidává nová vylepšení pro funkčnost s dotykovou obrazovkou.  Nevýhodou je, že nyní oznámení zabírají spoustu místa a je nutné se mezi nimi posouvat. Doufejme, že se to ještě změní.

Stejně jako akční centrum i ovládací prvky „toast menu“ využívá Fluent designu a také vypadá mnohem lépe než stávající akční centrum. Přislíbena je možnost různých akční center na více monitorech, ale to, zdali se této novinky dočkáme již na podzim, není v tuto chvíli jasné.
 

Nová klávesnice a emoji

 

Podzimní aktualizace Microsoft také přináse podporu Emoji v samostatném okně. Nebude již nutné otevírat klávesnici, nebo je zbytečně hledat na Bingu/Google.  Bude stačit pouze zadat zkratku WIN/ Win a + .

Společnost Microsoft také přidává zcela novou dotykovou klávesnici do systému Windows 10 s aktualizací Fall Creators Update. Dotykový displej nyní podporuje swipování a pokud jste již dříve používali klávesnici na Windows Phone, bude se vám líbit i ta nová pro PC. Microsoft přidal funkce jako předpověď emodži, dotykový režim  jednou rukou a zdokonalený panel rukopisu.
 

Ostatní

 

Windows 10 Fall Creators Update je poměrně obsáhlá aktualizace z hlediska funkcí. Společnost přidává spoustu malých vylepšení, která budou pro všechny k dispozici později v tomto roce:

  • Vylepšení Startu
  • Celo-obrazovkový Edge
  • Windows Defender
  • Modernizované nastavení
  • další

Novinek je zajisté spoustu a máme se na co těšit, avšak slibovaných novinek bylo původně mnohem více. Ano píši zde o časové ose, která bylo bohužel zrušena. Nezbývá než tento fakt přijmout a těšit se na jiné novinky. Je jich opravdu hodně a je možné, že nějaké se ještě objeví.

Co na novou aktualizaci říkáte vy?

 

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Komentářů

Nový komentář