Macbook Pro 13 Retina s Touchbarem – RECENZE

Sdílet:

Hodnocení

Design10
Displej9
Výkon9
Baterie7
Klávesnice8
Poměr cena/výkon8

Celkové hodnocení

8.5

V poslední době se snažíme věnovat více testům zajímavých produktů z oblasti IT a mobilních technologií. Tentokrát jsme se rozhodli otestovat „hliníkový“ skvost s nakousnutým jablkem. Ano, řeč je o Macbooku Pro 13 s Retina displejem a Touchbarem. Stojí za to?  Je to zařízení pro Vás, nebo spíše pro běžného člověka? Na tyhle otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, zdali Macbook vůbec testovat. Trvalo to opravdu dlouho a já si stále nebyl jistý, zdali se s  novým prostředím dokážu na několik dní sžít a pracovat na jiném systému než Windows. I přes veliké obavy jsem se rozhodl, že takový stroj, jakým MacBook  Pro 13, prostě vyzkoušet musím.

Ihned po vybalení z krabice je na vrchu k nalezení samotný Macbook. Pod zařízením se následně nalézá napájecí adaptér a také USB kabel (pouze pro nabíjení)… To je však z balení již kompletně vše. Balení je tedy velice chudé, ale na Apple zcela standardní. V balení je sice kabel USB C, ale nelze s ním přenášet žádná data pro tuto potřebu bude nutné zakoupit jiný.

Displej

První, s čím přijdeme v případě otevření nového Macbooku do kontaktu, je displej. Jedná se o 13″ IPS panel s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů s jemností 270 ppi, podporou gamutu P3 a světelností 500 nitů. Mnoho z váš čtenářů již Macbook v obchodech vidělo a víte, že displej je na Macu opravdu skvělý, neřkuli fantastický.  Toto rozlišení na 13″ panelu vypadá naprosto skvěle.

Uživatelské rozhraní si umí s vyšším rozlišením poradit a práce v systému je tak zcela bezproblémová. Za displej Apple moc a moc chválíme. Na úpravy fotek, sledování multimediálního obsahu či obecně konzumaci obsahu nemá chybu a v takovém případě by se dalo říci, že až příliš velkým luxusem. Ne nadarmo proto po MacBooku rádi sáhnou profesionálové, kteří potřebují perfektní podání barev a výsledného obrazu.

 

Klávesnice

Tento typ klávesnice známe již z Macbooku 12″ 2015 . Druhá generace této klávesnice je naprosto výborná. Osobně jsem zvyklý na klávesnice v laptopech, nebo hybridních zařízeních, ale ta v MacBooku mě dostala a to po všech stránkách.  Jakmile si na klávesnici po chvilce zvykneme, psaní na ní je prostě parádní. Klávesy mají velmi krátký chod, který je ovšem doprovázen dosti znatelnou odezvou a to jak citovou, tak zvukovou.

U počítače mám mechanickou klávesnici a tudíž jsem na zpětnou vazbu při psaní zvyklý a vyhledávám ji. Klávesnice v MacBooku Pro mi tuto zpětnou vazbu nabídla. Oproti Windows počítačům je ale nezvyklé psát na takovéto klávesnici a několik dní si budete zvykat, ale zpět se vám od ní chtít rozhodně nebude.

 

 

Portová výbava

Novinka vedle novinky, ale kde je ten standardní USB A port? Nikde. Škoda. Pouze 4x USB typu C  a k němu kombinovaný 3,5mm jack konektor a to je vše. Ohledně konektivity toho bylo také napsáno tuny. Uživatelé podobných notebooků si prostě musí zvyknout na to, že společně s počítačem budou muset nosit sebou nějakou tu redukci navíc. Opět se zde dostáváme k tomu, že každý má jiné potřeby a  pro někoho je to otázka života a smti, pro někoho jiného je již USB C je standardem a vystačí si pouze s ním.  Samotný Thunderbolt 3 konektor je skvělý a čeká jej velmi nadějná budoucnost.

V tomto případě Applu není příliš co vytknout. Kombinovaný audio jack je v takovýchto noteboocích také normou. S absencí USB typ A bych se smířil (redukce stojí zatím stále nějakých 250 korun). Jediné, co mi v MacBooku chybí, je čtečka na SD karty. Nechce se mi věřit, že by se uvnitř nenašla trocha místa alespoň pro čtečku microSD karet. Z hlediska konektivity je to pro mě jediný zásadní nedostatek, který mi vadí a vždy mi vadit bude. Chybějící konektory lze nahradit dockem, který jsme k našemu Macbooku dostali a musíme říci, že se možná jedná o nejlepší řešení „problému“.

 

Touch Bar – v budoucnu bude super

To, proč by měl být Macbook tak revoluční a inovativní má být údajně TouchBar. My musíme říci, že o nic revolučního se ale nejedná. Každému totiž sedne tak trochu jinak. Pokud totiž fungujete jako například já s prohlížečem a několika aplikacemi pak vám Touchbar moc možností a vylepšení nepřinese. Ano, při psaní zpráv se dobře vybírají smajlíci, označování mailů je poměrně pohodlné a některé vestavěné funkce v MS Office jsou také příjemné. TouchBar jako takový ovšem využije každý jinak a po svém.

Můžeme jen spekulovat jak k tomuto dotykovému panelu přistupují profesionálové a jak oni využívají těchto vylepšení a zda je vyměnili za naučené klávesové zkratky. Hodnocení TouchBaru je tedy značně individuální. Pokud jej využijete a umíte si ho přizpůsobit, budete z něj nadšeni avšak pokud si na podobné „vychytávky“ nepotrpíte, není to nic kvůli čemu bychom museli přecházet ze staršího Macbooku. Příjemnou novinkou hodnotíme integraci TouchID do TouchBaru.

 

 

Trackpad – bruslení prsty

Notebooky od Applu mají tradičně skvělé trackpady a nejnovější MacBook Pro se nijak nevyjímá. Trackpad je tentokrát roztažený od okraje až ke klávesnici. Odezva je na skvělé úrovni, přesnost je výborná. Jako uživatel počítačů s Windows pro mne byl trackpad skvělý a nejpozitivnější aspekt notebooku.

 

Výdrž baterie

O bateriích  a výdrži toho bylo napsáno mnoho. Někteří uživatelé si stěžovali na výdrž kolem 5 hodin. S tím nelze jinak, než souhlasit. Výdrž Macbooku je opravdu první dny po zapnutí na strašné úrovni a realita je opravdu zmiňovaná 5 ti hodinová výdrž. Vše je však závislé na způsobu využívání notebooku. Na pozadí systému běží veškerá synchronizace, stahování dat z cloudu a zálohy, takže se Mac vytěžuje na vysoké úrovni a výdrž je pak velmi nízká. Po 2 – 3 dnech se vše srovná a výdrž se začne přibližovat normálu, tedy výrobcem avizovaným 10 – 12 hodinám.

Reproduktory

Dostáváme se k reproduktorům. Musíme Apple v této oblasti velice chválit. Do takto kompaktního těla se podařilo Applu umístit reproduktory, které nepostrádají na čistotě, basy jsou silné a nezastírají zbytek produkce. Oproti některým notebookům se zde pohybujeme opravdu na špičce.

Výkon

Nový MacBook je dostatečně výkonný na vše, co se týká běžného používání počítače. S náročnějším střihem videa a renderem  nebude mít problém, chlazení je dobře dimenzované a při běžném používání tak nějaké přehřátí nehrozí.

U našeho modelu jsme se občas setkali se spuštěním větráčků a to zejména při práci v náročnějších programech. Takže při běžné práci jako internet,  Office, Mail o větráčku ani nevíte, ale občas, když jej pořádně zatížíme, se může stát, že se větráky pořádně roztočí.

Redukce i – TEC USB C Flat

K testovacímu Macbooku jsme dostali zapůjčenou redukci, přesněji řečeno dock od firmy iTec. Zařízení působí na první pohled levně, ale plní svůj účel. Postavíte si jej doma na svůj pracovní stůl.

Neklouže díky měkkým přísavkám ve spodku produktu. Nadále plní funkci nabíječky, kde originální nabíjecí kabel zapojíme do docku a do Macbooku zapojujeme pokaždé již jen jedno USB  C. V docku nalezneme porty: USB A 3x; HDMI; LAN; čtečku SD karet.

MacOS

Klíčem k úspěšnému zařízení je operační systém. Povětšinou se o něm nezmiňujeme, jelikož běží zařízení na OS Windows 10. Dnes tomu je ale jinak. Je obecně známo, že společnost Apple si pro svá zařízení připravuje vlastní operační systém a software obecně a to již od prvopočátku existence. Operační systém pro Macbook se nazývá MacOS Sierra a jedná se o aktuální verzi OS.

Jako uživatel Windows jsem byl po zapnutí značně zmatený z celé logiky operačního systému. Jiné klávesová zkratky a přihlašování, poté ovládání, okna a další prvky jsou zde úplně jinak a je nutné nepřemýšlet nad tím co děláte, ale proste to udělat.

Windows ale nejsou MacOS a bylo by pošetile tyto dva systémy srovnávat. Každý funguje jinak a pokud se systémem pracujete, zvyknete si na něj a je pro vás přirozený. Systému jako takovému nelze prakticky nic zásadního vytknout.

 
Fotogalerie:
Závěr

Macbook Pro 13 je zajisté skvělé zařízené, které má však i své nedostatky. Z naší recenze je patrné, že Macbook nás zajisté překvapil. Byli okamžiky kdy jsme tápali nad ovládáním, ale to bylo způsobeno spíše neznalostí OS. Avšak po týdnu jsme se zařízením fungovali na slušné úrovni.

Macbook jako produkt mnoho chyb nemá. Vylepšení by se dali očekávat v OS, kdy nám chyběl například multi-windows mod(režim několika oken vedle sebe) a také například některá gesta z Windows 10 a složitost některých zkratek nás také zarazila. Pokud se však přes tato negativa přenesete, nebudete mít s Macbookem jediný problém.

 

Za zapůjčení produktu děkujeme e-shopu Alza.cz, kde notebook MacBook Pro 13 Retina můžete rovněž zakoupit.

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář