Google v tichosti zavádí záchrannou funkci “Panic detection” v systému Android 7.1

Sdílet:

Jak je vidět, Google intenzivně pracuje na vylepšeních svého systému, především pak na bezpečnostních opatřeních. Jedno z novinek, které se objevila v nejnovějším systému Android 7.1, je tzv. funkce Panic Detection. Ta má za úkol chránit uživatele před aplikacemi, které zablokují odchod z aplikace na domovskou obrazovku a provede její ukončení.

Může nastat situace, kdy si do zařízení stáhneme aplikace, které se bude chovat nekorektně, zamrzne, nebude možné ji ukončit a uživatel se tak nedostane na výchozí stránku. Jedinou možností je pak tvrdý restart zařízení, což rozhodně není elegantní způsob řešení. Google v tichosti uvedl funkci Panic Detection, díky které bude možné aplikaci natvrdo ukončit. Efekt spočívá v počtu stisknutí klávesy zpět, čímž se funkce aktivuje. Aby bylo možné funkci aktivovat, v případě potíží bude nutné stisknou klávesu zpět více jak čtyřikrát během 0,3 sekundy (300 ms). V tu chvíli je volána funkce Panic Detection Mode, která běží na pozadí systému.

Google tuto funkci momentálně omezil pouze na zařízení se systémem Android 7.1 Nougát a není k dispozici pro všechny. Navíc je nutné ji v tuto chvíli ručně povolit uživatelem. To, zdali je funkce zapnuta, či nikoliv lze zjistit v v souboru config.xml ve složce SystemUI APK. Níže můžeme vidět, jak konfigurace nastavena ve výchozím stavu:

<!-- Control the behavior when the user panic presses the back button.
0 - Nothing
1 - Go to home
-->
<integer name="config_backPanicBehavior">0</integer>

Defaultně v případě několika stisků neprovede nic. V případě že je hodnota config_backPanicBehavior nastavena na 1, pak lze funkci použít.

Níže je pak kód, který rozhoduje, co se bude dít v případě, že uživatelské chování vyhodnotí jako volání funkce:

Je dobré vědět, že se Google snaží pracovat na vylepšování systému. Tato funkce sice v tuto chvíli není přístupná pro všechny uživatele, ale pouze pro určitou skupinu. Do budoucna se ale stane velmi užitečnou funkcí, které bude řešit případy, kdy aplikace, nebo škodlivá webová stránka znemožní z aplikace odejít a uzamkne tak obrazovku. Můžeme očekávat, že se brzy dočkáme rozšíření funkce pro běžné uživatele a nejen v nejnovějších verzích Androidu.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář