Alternativní ROM pro Samsung Note 4 – i starého psa lze naučit novým kouskům

Sdílet:

Před nějakým časem jsem si pořídil, na dnešní dobu, již starší, ale stále dobře vybavený telefon Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910F) jehož hlavní devizou je pero S-Pen. I když je v telefonu od výrobce Android ve verzi 6.0.1 tak je na prostředí znát, že se jedná o model z roku 2014, což se mi po přechodu z hůře vybaveného, ale mladšího Huawei P8 Lite nelíbilo. Rozhodl jsem se tedy, že mu provedu mírnou softwarovou omlazovací kůru za pomoci custom ROM z XDA-devlopers.

Co jsem k tomu potřeboval? První věcí, kterou je potřeba zjistit, je typ procesoru a podle toho následně vybrat příslušné subfórum. To poznáme podle písmene v označení modelu.  N910C/U/H/S/L/K jsou procesory Exynos a v Evropě běžnější N910F/G/V/P/T mají Snapdragon.

Proč to dělat? V prvé řadě tím získáme nové funkce z aktuálních modelů značky, jako jsou Note 7, nebo S8 a širší možnosti nastavení/přizpůsobení telefonu. Ale ne vše je tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Hlavním negativem je ztráta záruky, která ale vzhledem ke stáří telefonu nás již nemusí trápit. Dále se musíme smířit s tím, že některé funkce nemusí fungovat korektně, nebo nebo nebudou fungovat vůbec.

Na začátek bych chtěl rozdělit dostupné ROM do několika skupin:

První jsou tzv. čisté ROM postavené na LineageOS 14.1 (dříve CyanogenMOD). Jejich výhodou je opravdu čistý systém v poslední dostupné verzi (7.1.2), který je rychlý a umožňuje mnohá nastavení a získává časté aktualizace. Nevýhodou je, že přijdeme o funkce S-Penu. Ten bude fungovat pouze jako obyčejný “hloupý” stylus.

Druhou skupinu tvoří upravené stock ROM. Ty se příliš neliší od oficiální oficiální verze od výrobce až na ten  rozdíl, že buď umožní více možností (např. možnost mít veškeré aplikace v oknech), nebo naopak jsou pročištěny od bloatwaru (nepotřebného předinstalovaného softwaru), případně mají různě upravené prostředí (čehož nejsem příznivcem).

Třetí skupinou jsou ROM, které jsou také nazývané jako porty. To jsou originální ROM, které jsou portované z nových zařízení, jako jsou Note 5/EDGE, nebo Note7 a S8. A právě této poslední skupině bych se chtěl podrobněji věnovat v následujících řádcích.

Pokud se do toho budeme chtít pustit, budeme muset podstoupit několik kroků:

První je root našeho zařízení metodou CF-AutoROOT, čímž se nám změní knox bit z 0x0 na 0x1, čímž přijdeme o záruku. Tento stav nelze vrátit zpátky ani přehráním originální ROM od výrobce.

Stáhneme si balíček určený pro naše zařízení N910F (Qualcom) nebo N910C (Exynos), který si rozbalíme do nějaké složky na PC. V ní pak spustíme Odin3-v3.10.6.exe a v řádku AP vybereme soubor CF-Auto-Root-trlte-trltexx-smn910f.tar.md5.

Následně vypneme telefon (můžeme pro jistotu na krátkou chvíli vyndat baterku) a pak za držení tlačítka pro snížení hlasitosti a tlačítka home telefon zapneme.  Vyskočí na nás dialog, (můžeme tlačítka uvolnit) pokud chceme do download modu, což potvrdíme stiskem tlačítka pro zvýšení hlasitosti. Takto připravený telefon připojíme k počítači.

 
 

 
Po správném připojení by se měl ukázat ID COM, na kterém je telefon připojený a v logu Added!! Pak již jen stačí kliknout na tlačítko Start a počkat, než se celý proces dokončí. To poznáme tak, že nám telefon naběhne do systému a v seznamu aplikacích se nám objeví aplikace SuperSu. Do té doby doporučuji na počítači nic dalšího neprovádět a telefonu se raději nedotýkat.

.

Pokud by se nám telefon nepřipojil, pravděpodobně nemáme nainstalované ovladače. Nejjednodušší cestou bude nainstalovat si oficiální software KIES od Samsungu, který ale nebudeme spouštět.

Dalším krokem bude nahrání custom recovery, nejlépe TWRP, to si můžeme stáhnout ZDE (Snapdragon verze). Následně zopakujeme předchozí postup s tím rozdílem, že do AP vybereme soubor s TWRP.

Do recovery se dostaneme podobně jako do download modu, jen s tím rozdílem, že vypnutý telefon budeme zapínat za držení tlačítka pro zvýšení hlasitosti a home tlačítka.

Před tím, než do download módu budeme vstupovat si musíme vybrat ROM, kterou budeme chtít instalovat. Po  stažení ji nakopírujeme nejlépe na paměťovou kartu.

Ačkoliv se při prvním pohledu na web XDA Developers může zdát, že máme na výběr velké množství portovaných ROM z Note 7, v našich končinách jsou použitelné pouze tři, respektive dvě. Většina z nich až na níže uvedené výjimky totiž neobsahují češtinu!

První možností je ROM Dr.Ketan (M12), která mi však hodně zahřívala telefon (vybíjel telefon) i při triviálních úkonech.

Druhou možností je NEMESIS v3, která je už celkem povedená až na pár drobností, jako je absence NFC v nastavení, nebo to, že si musíme dokopírovat různé FIXy, aby fungovaly všechny funkce S-Penu korektně.

Třetí a mou nejoblíbenější ROM je  Enhanced ROM v3.1, Ve výchozím stavu, jako jiné, nemá češtinu a má pár much. I přesto je ale relativně odladěná a nechá se velmi snadno kompletně počeštit a proto bych se jí chtěl dále podrobněji věnovat.

Nejdřív si stáhneme vlastní ROM, a pico variantu GApps. Dále je dobré mít v telefonu aktuální verze Bootloaderu a modemu, které opět nahrajeme přes Odin, s tím rozdílem, že použijeme tlačítka CP a BL přes která nahrajeme příslušné CP a BL soubory.

Před jakýmkoliv nahrávání je samozřejmostí provést zálohy svých dat ať už do PC, nebo třeba skrz Samsung účet, díky kterému se nám po nahrání alternativní ROM obnoví např. SMS a další položky, které si vyberete.

Stažené ZIP soubory s ROM a GApps nerozbalujeme, ale pouze nakopírujte na kartu, kde je snadno v TWRP recovery prostředí nalezneme.

Nyní telefon vypneme a nabootujeme do recovery trojhmatem přes tlačítka hlasitost +, home a power. Pro začátek si můžeme nastavit češtinu pod Settings a vpravo nahoře přes ikonu zeměkoule.

 


 
 

 
Před instalací samotné ROM je dobré udělat wipe, nebo-li vymazání stávajících dat. Osobně preferuji tzv. čisté instalace, kdy v telefonu nejsou žádné pozůstatky po předchozích verzích systému, nebo aplikacích. Vyhneme se tím možným chybám v systému a pádům aplikací.

Toho docílíme tak, že vybereme Vymazat (wipe) dále Rozšířené vymazání (advanced wipe). Následně vybereme oddíly, které chceme smazat, tedy Dalvik/ART cache, System, Data a Cache, viz. níže.  Vše potvrzujeme přesunutím modrého posuvníku doprava.

Poté se vrátíme na úvodní obrazovku, kde vybereme Instalovat a pravděpodobně budeme muset změnit zobrazené úložiště, pokud jsme si soubory s ROM a GApps nahráli na paměťovou kartu.

Nyní už bude stačit pouze vybrat soubor s ROM, tedy “DREAMUX_ v3.1.zip” a přesunutím posuvníku spustit instalaci. Spustí se nám průvodce (Aroma installer) kde si mimo jiné vybereme,  zdali chceme Note 4 prostředí a foťák, nebo Note7/S8.  Důležité je před začátkem instalace vybrat “EFS backup”, protože pokud bychom o EFS přišli, ztratíme IMEI identifikátor a telefon by se nám nepřihlásil nejen do mobilní sítě, ale ani k WiFi.

Další důležitou věcí je, po dokončení instalace NEDÁVAT restart, protože ještě budeme instalovat stejným způsobem druhý soubor s GApps. Pokud bychom je nenainstalovali, nemohli bychom se pop prvním spuštění přihlásit ke svému Google účtu. Nebylo by tak možné obnovit žádné aplikace z obchodu Google Play. Ty bychom museli stáhnout ručně jednu po druhé, což by nás akorát zdržovalo.

Po dokončení instalace GApps už můžete telefon restartovat. První spuštění trvá okolo 10 minut, takže se nelekejte, že se něco nepovedlo, když bude telefon delší dobu startovat.

Je možné že po restartu z recovery se vám v levém horním rohu displeje zobrazí červený a žlutý text, který mě poprvé také vyděsil, ale i přes to telefon bez problémů naběhl.

Jakmile nám sytém naběhne, a pakliže vše dobře proběhlo, ponecháme jazyk Angličtinu a přihlásíme se ke své WiFi. Potvrdíme podmínky, přihlásíme se ke Google a Samsung účtům pro obnovu našich dat. Jako první si spustíme Google Play, kde si vyhledáme aplikaci Language Enabler, Ta nám prostředí kompletně počeští.

V nastavení jazyku se pak vše jeví tak, že je čeština součástí systému.

Sice po otevření položky Jazyk je zde nastaveno “Bahansa Indonesia”, ale není nutné se tím znepokojovat.

Nyní si můžeme užívat nového systému a nových funkcí.

Bohužel ne všechno funguje tak jak má, autor ROM uvádí následující chyby:
  • někdy nižší jas při zapnutém AOD (always on display) – stačí vypnout a znovu zapnout displej, ale osobně mám AOD kvůli výdrži vypnutý, a také prý pak korektně funguje automatická regulace jasu
  • čtečka otisku prstů – ta nefunguje u žádných s N7/S8 portů
  • redukce modrého světla
  • VoLTE

Sám jsem přišel ještě na nefunkčnost “chytrého pohotovosntího displeje” i když je zapnutý a někteří uživatele hlásí, že jim nefungovalo sdílení připojení skrze WiFi, což lze opravit flashnutím  tohoto FIXu, Rovněž jsem měl estetický problém s černým čtverečkem u plovoucích SMS, ale protože používám alternativní aplikaci, tento problém mi nevadil.


 
 

 
Jedná se však o drobné problémy, které jsou v porovnání s přínosem nových funkcí, zanedbatelné a určitě stojí za to je alespoň vyzkoušet. Výhod je hodně. Některé jsou drobnosti, ale mnoho  z funkcí je návykových a když jsem se zkusil vrátit k originální ROM, připadalo mi prostředí jak z roku 2005. Třeba taková drobnost jako dvě ikony zástupců (ty si samozřejmě můžete změnit) na zamykací obrazovce, které jsou na dnešních telefonem standardem

Rovněž se mi také líbí možnosti přepínačů v notifikační liště, kdy po kliknutí na šipku dolů se zobrazí rozšiřující možnosti dané funkce, stejně jako svítilna, která mi u stock ROM chyběla

Možnost okamžitého psaní poznámky při vytažení S-Penu na vypnutý displej také využívám často.

V nabídce S-Penu získáme nové položky, mezi kterými jsem si oblíbil hlavně funkci překladu.

Stačí si ukázat perem na slovo, které chceme přeložit a po chvilce vyskočí malé okénko ve kterém se zobrazí slovo přeložené v nastaveném jazyce. Funkce využívá překladače Google, což znamená, že výběr jazyků i slovní zásoba jsou velké. Nevýhodou je nutnost mít datové připojení

Dalším příjemným a návykovým vylepšením je boční menu nazvané Aplikace na okraji. Zde můžeme mít na několika stranách zástupce aplikací. Mezi těmi můžeme přepínat posouváním prstu z jedné strany displeje na druhý.

Dlouhé podržení tlačítka pro multitasking umožní mít jakékoliv dvě aplikace rozdělené na celé obrazovce. Gestem tažení prstu od jednoho z horních okrajů můžete mít aplikace ve zmenšeném okně. Takto zmenšených aplikací můžeme mít kolik chceme a jaké chceme. Tuto možnost originální ROM nenabízí.

 

Seznam změn je samozřejmě mnoho a jejich výčet by byl dlouhý. Změnil se i vzhled Nastavení. Trochu mne mrzí, že v ROM je bezpečnostní aktualizace z listopadu 2016.

 

Na závěr bych chtěl podotknout, že vývoj všech tří, u nás použitelných ROM, se pravděpodobně zastavil a opravy byť drobných chyb se nejspíš od autora ROM nedočkáme. Na XDA jsou sice stále aktualizované minimálně další tři verze, ale u nich bohužel chybí čeština, což ale pro mnohé z řad čtenářů nemusí představovat problém.

 
Sdílet:

Komentářů

Nový komentář