Telegram se musí přijmout ruské zákony, je to konec nejbezpečnější komunikační služby?

Sdílet:

Populární komunikační služba Telegram se nedávno dostala do křížku s ruskými zákony. Ruská federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací a informačních médií – Roskomnadzor na Telegram udeřila v souvislosti s útokem v Petrohradě. Atentátníci ISIS, kteří při bombovém útoku zabili 15 lidí údajně celou akci plánovali právě skrze Telegram.

Ten jak je známo mimo jiné používá pokročile možnosti zabezpečení komunikace, včetně možnosti mazání zpráv po určité době i na straně příjemce a podobně. Není tak divu, že se tato služba těší stále větší oblibě i teroristických skupin.

Telegram ale dostal ultimátum. Buď přijme ruské zákony a zaregistruje se na úřadě pro ochranu osobních údajů a nebo bude služba zablokována. Roskomnadzor totiž Telegram donutil, aby dodal potřebné údaje a kontakty na údajné strůjce bombového útoku. Zakladatel služby – Pavel Durov sice kývl, nicméně uživatelům slíbil, že i nadále služba nehodlá sdílet důvěrná uživatelská data.

Zakladatel služby Telegram – Pavel Durov
Co se pro uživatele Telegramu mění?

Komunikace v rámci Telegramu není ve výchozím stavu šifrovaná end-to-end šifrováním, tak jako tomu je například u WhatsApp. Komunikace je ukládána na ruských serverech v prostém textu právě proto, aby bylo možné případně potřeby ruské vlády komunikaci na soudní rozkaz přečíst.

Pokud tedy budeme chtít komunikovat šifrovaně, musíme šifrování v aplikaci pro daný chat zapnout. Pak se již ničeho není třeba obávat. Jak na to?

  • Otevřete aplikaci Telegram
  • Vyberte kontakt, se kterým chcete komunikovat
  • Klepnutím na jméno kontaktu vybereme „Start secret chat“ – která je zeleně zvýrazněna

Následně se otevře nový zabezpečený chat, který:

  • šifruje komunikaci end-to-end šifrováním
  • neumožňuje přeposílání zpráv
  • neumožňuje pořizovat snímky obrazovky z konverzace
  • není sledován servery provozovatele
  • umožňuje nastavení automatického vymazání odeslané zprávy na obou stranách po určitém čase. Podmínkou je, že si zprávu musí příjemce nejprve přečíst

V podstatě by se tedy dalo říci, že se nemění nic. Pokud zapnete tajnou konverzaci, pak jste v bezpečí, které nenabídne žádná současná komunikační služba. Pokud tajný chat nezapnete, pak se komunikace ukládá v prostém textu na serverech provozovatele a není nijak zabezpečena.

 

 

Telegram i přes to, že si na něj ruská vláda více posvítila, můžeme jen doporučit. Jedná se o službu, která nabízí špičkovou úroveň zabezpečení s designem podobným službě WhatsApp.

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free
‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free+
Telegram Messenger
Telegram Messenger

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář