Recenze Samsung Galaxy S8: špičkový, nikoliv dokonalý

Sdílet:

Hodnocení

Design9.6
Displej9.8
Výkon10
Fotoaparát9.6
Výdrž baterie9.3
Poměr cena/výkon9.7

Celkové hodnocení

9.7

Samsung nedávno světu předvedl své nové vlajkové modely, aby tak ukázal, co se za uplynulý rok naučil a jak vybroušené a špičkové telefony dokáže vyvíjet. Model S8 byl velmi netrpělivě očekáván. Panovaly zde sice jisté obavy po loňských peripetiích, kdy korejského výrobce zradila modelová řada Note s pořadovým číslem 7, nakolik tento nezdar uvedení S8ky na trh ovlivní. Hned na úvod můžeme říci, že neovlivnil, ba naopak. Samsung uvedl špičkový a dech beroucí stroj, který je v noha ohledech výjimečný.

Pro mne přineslo recenzování tohoto modelu i mírnou nostalgii. Jeden z mých prvních smartphonů byl model Galaxy S2. Na svou dobu to byla špička v oblasti chytrých telefonů. Následovaly telefony Galaxy Note a Galaxy Note 2. Po té jsem značku Samsung opustil a přesunul se k celé řadě dalších značek. Když se podívám na model S8 a zároveň se ohlédnu do minulosti právě na zmiňované starší modely, teprve tehdy jsem si uvědomil, jak moc jde vývoj v mobilním světě kupředu.

První dojem

Když jsem poprvé S8 uchopil do ruky, měl jsem podobný pocit, jako u mnoha dalších telefonů. Jako příklad bych uvedl Honor 8, nebo Huawei P9. Stejně jako tyto modely, i Galaxy S8 je subtilní konstrukce, s hladkým, lesklým povrchem u kterého se neustále bojíte, že vám vyklouzne z ruky.

Telefon je ale úžasně lehký, se zaoblenými hranami, takže v ruce působí jinak příjemným dojmem. Dominantní na telefonu je jeho displej, který přesahuje čelní plochu až do boků avšak ne tolik, jako loňský model Galaxy S7 Edge.

Samsung zvolil netradiční poměr strany, díky čemuž je telefon hodně protáhlý. Díky prakticky bezrámečkovému designu by člověk ani neřekl, že je telefon vybaven displejem s úhlopříčkou 5,8 palců. Telefon tak dobře sedne do ruky i ženské dlani menších rozměrů.

Telefon každopádně svým designem rozhodně budí pozornost. Displej díky zakřivení do stran působí atraktivně, což ještě umocňuje AMOLED technologie, která displeji propůjčuje jasné a zářivé barvy. Jaký byl tedy první dojem? Shrnuto jedním slovem – WOW.

Galerie – Samsung Galaxy S8
Výkonu na rozdávání

Vzhledem k tomu, že se jedná o žhavou novinku a vlajkovou loď, je vcelku jasné, že se bude jednat o jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu vůbec. Je tomu tak? V podstatě ano. Pokud porovnáme výsledky testovacího nástroje AnTuTu, tak se Galaxy S8 umístil na druhém místě hned za iPhonem 7 Plus se 173 tisíci body. Na třetí příčce se pak umístil iPhone 7 a hned za ním model Xiaomi Mi6.

  

 

Co Samsungu dodává tak vysoký výkon? Tak především se jedná o nejnovější osmijádrový procesor Exynos taktovaný na frekvencích 4 x 2,3 GHz a 4 x 1,7 GHz a dále pak slušná porce RAM, která činí 4 GB. Ani s grafikou na tom Samsung není špatně, o tu se stará čip Mali – G71 MP20.

Z hlediska interního úložiště se Samsung také pochlapil a oproti loňským modelům navýšil kapacitu ze 32 na 64 GB, což zajistí dostatek místa pro uživatelská data.

Z hlediska výkonu tak není co vytknout. Telefon funguje perfektně, systém šlape jak hodinky a plynule. I přes zhruba 150 nainstalovaných aplikací telefon rozhodně nedal najevo jakékoliv zaváhání.

[irp posts=“7791″ name=“Recenze iPhone 7 Plus: jak androiďák jablko okusil“]
Displej vám vytře zrak

Pokud bychom měli hodnotit jedním displej jedním slovem, pak bychom řekli – excelentní. Displej je opravdovou chloubou tohoto modelu a je radost se na něj dívat. Zklamaní možná budou ti z vás, kteří mají radši přirozené barvy, ale AMOLED displeje už jsou takové …. omalovánkové. Naštěstí Samsung myslí i na ty, kteří mají rádi přirozenost a my si tak můžeme vybrat z několika režimů zobrazení. Na druhou stranu AMOLED technologie nabízí vynikající zobrazovací výsledky, především pak pozorovací úhly a podání barev, především černé. Vynikající je rovněž zobrazení na slunci.

Jak jsme se již zmiňovali, úhlopříčka displeje činí 5,8 palců  s rozlišením QHD+, chcete-li přesná čísla, pak tedy 2 690 x 1 440 pixelů. Z důvodu úspory energie telefon nabízí i možnost nastavení nižšího rozlišení a to buď Full HD (1 920 x 1 080), nebo HD (1 280 x 720). Defaultně na námi testovaném modelu bylo nastaveno Full HD rozlišení.

K displeji jsme neměli sebemenší výtky. Lepší na trhu nenaleznete a je opravdu radost se na něj dívat.

 

Systém a prostředí: zatím to nejlepší co Samsung kdy nabídl

Samsung Galaxy S8 je samozřejmě vybaven nejnovějším operačním systémem Android 7 Nugát. Ten se však v telefonu tradičně nenachází v čisté podobě, nýbrž je opatřen nadstavbou. Nadstavba Experience přináší svěží a čistý design, který se podle našeho míně opravdu povedl. Dávno jsou pryč doby ošklivého TouchWiz UI. Samsung na svém prostředí opravdu zapracoval.

Samsung s modely S8 a S8+ přichází také s inteligentním asistentem Bixby, který by měl přinést podobné funkce jako například Apple asistentka Siri, nebo Cortana od Microsoftu. Myšlenka je to rozhodně skvělá a Bixby vypadá dobře, bohužel ale, jak už to v našich končinách bývá zvykem, jeho možností těžko využijeme.

Skrze asistenta Bixby je možné hlasem ovládat telefon, Bixby by nám měl umět odpovídat na naše dotazy atd. Bixby je ale bohužel lokalizován pouze do angličtiny, což je do jisté míry handicap. Na druhou stranu Bixby nabízí zajímavé rozhraní ve kterém nalezneme mnoho užitečných informací ať už přehled nenavštěvovanějších webových stránek, propojení se službou Spotify, přehled zpráv ze světa, nebo například přehled fitness aktivit z aplikace Samsung Health.

Pokud se podíváme na funkce a aplikace, rozhodně stojí za zmínku zabezpečení telefonu pomocí oční duhovky, které funguje naprosto spolehlivě a přesně a to i v úplné tmě díky IR snímači. Další příjemnou funkcí je tzv. inteligentní výběr, díky kterému můžeme udělat screenshot výřezu obrazovky, nebo dění na displeji uložit do GIF animace.

Rozhodně zajímavou je aplikace Samsung Health, která umí monitorovat naše fitness aktivity a díky integrovanému snímači i srdeční tep a také míra okysličení krve SpO2 , neboli pulsní oxymetrie. Nakolik jsou výsledky přesné či nikoliv si netroufáme říci a spíše se jedná o orientační výsledky.

 

Jak bychom tedy hodnotili systém a prostředí u Galaxy S8? Povedené, intuitivní a rychlé.

 

Jak Galaxy S8 fotí? Na jedna mínus

Fotoaparát u tohoto telefonu patří jistě k tomu nejlepšímu, co současné špičkové mobily nabízejí. Bohužel ale jisté vady na kráse jsme našli a trochu nás zamrzely. Stejně jako ostatní mobilní telefony, dokáže i Samsung za dobrých světelných podmínek pořídit skvělé snímky. Trochu nás ale zklamaly výsledky nočních snímků. Očekávali jsme že takto špičkový model bude podávat i špičkové snímky za každých podmínek. Bohužel tomu tak ale není vždy. Výsledeky nočních snímků nás úplně nepřesvědčily, ale možná jsme příliš zhýčkání nedávno testovanými telefony Huawei, které jsou vybaveny optikou Leica.

 

I přes to ale můžeme fotoaparát Galaxy S8 zařadit mezi to nejlepší, co na trhu můžeme nalézt. Fotoaparát nabízí mnoho funkcí jako například pořizování snímků v mnoha režimech, pořizování stabilizovaných videí v extrémní kvalitě UHD, slow motion videa a další. Pořízené fotografie a videa je možné následně upravit pomocí integrovaných nástrojů.

 

Kompletní fotogalerii v plné kvalitě naleznete na tomto odkazu.

 

  

 

Ovládání, ergonomie a výdrž

Jak jsme již zmiňovali, telefon se díky svým subtilním a zaobleným tvarům příjemně drží v ruce. Nevýhodou je lesklý povrch díky kterému jsme občas měli strach, aby nám telefon nevyklouzl  z ruky. Celkově je ale ovládání a ergonomie na skvělé úrovni.

Za co by ale Samsung měl dostat za uši je snímač otisků prstů. Ten je totiž tak nešťastně umístěn, že namísto na čtečku klademe prst na čočku fotoaparátu a trvá poměrně dlouho, než si na správný prstoklad zvykneme. Netušíme proč Samsung zvolil jednak úzký obdélníkový tvar čtečky namísto klasického kruhového a ještě ji umístil hned vedle fotoaparátu namísto osvědčeného umístění pod fotoaparátem. Rovněž spolehlivost čtečky nás příliš nenadchla. U takto špičkového telefonu bychom očekávali stoprocentní spolehlivost a ne odemčení telefonu na druhý, či třetí pokus.

Rovněž senzor tepu je poměrně nedobře umístěn. Vzhledem k jeho vzdálenosti od kamery pak poměrně často končilo snímání tepu neúspěchem. Rozvržení foťáku a čtečky se Samsungu rozhodně nepovedlo. Snad bychom mohli prominout to, že Samsung poprvé upustil od tradičního umístění tlačítka na přední straně, ale páni inženýři a testeři mohli věnovat více času na otestování ergonomie.

Celkově design ale hodnotíme velmi vysoko a kombinace použití kvalitních materiálů v podobě kovu a skla z telefonu činí opravdový klenot.

Pozornost jsme rovněž zaměřili na výdrž baterie. Ta byla v případě S8ky dodána s kapacitou 3 000 mAh. Větší model S8+ pak nabízí kapacitu 3 500 mAh. Model Galaxy S8 byl obvykle nabitý během hodiny a půl z nuly na sto procent. Revoluce ve výdrži telefonu na jedno nabití však nečekejte. Vzhledem k tomu, jak vysokým výkonem telefon oplývá a kolik energie si jen ukousne displej, je jasné, že se na více jak jeden den výdrže nedostaneme. Telefon jsme se snažil poměrně hodně vytěžovat a intenzivně používat a musíme říci, že mnohdy jsme už museli nabíjet i v podvečerních hodinách. Pokud budeme ale telefon používat běžný způsobem, pak bychom měli přežít celý den bez problémů.

 

Voděodolnost je samozřejmostí? Dnes již ano

Samsung již své předchůdce vybavil voděodolností s certifikací IP67. Galaxy S8 je vybaven stupněm krytí IP68, který deklaruje to, že lze telefon bez problémů ponořit do vody za podmínek určených výrobcem.

My jsme telefony samozřejmě na voděodolnost vyzkoušeli a testem bez problémů prošel. Pokud telefon namočíme, sám nás upozorní, že například ve zdířce pro připojení nabíjecího kabelu detekoval vlhkost a v tom případě není doporučeno telefon hned nabíjet.

Výbava – slušný standard + něco navíc

V balení nalezneme standardní příslušenství, tedy nabíjecí USB-C kabel, redukci, sponu na vytlačení šuplíku pro SIM kartu a brožury. Tím něčím navíc jsou ale sluchátka značky AKG, která rozhodně ke standardu nepatří. Jedná se o opravdu kvalitní příslušenství, díky kterému si budete moct vychutnat na „špunty“ výjimečně kvalitní poslech hudby.

Závěr a hodnocení

Nebýt zklamání z poněkud rozporuplné čtečky otisku prstů a celkově nešťastného rozvržení prvků na zadní straně, bychom mohli směle říci, že je Samsung Galaxy S8 dokonalým telefon. I přesto, že dokonalý není, můžeme s klidem říci, že se jedná o špičku mezi současnými smartphony.

Pokud se rozhodujete zdali koupit či nekoupit, můžeme telefon rozhodně doporučit. Pokud však vlastníte telefon Galaxy S7 Edge, zřejmě byste koupí S8ky kromě mírného redesignu, navýšení výkonu a interní paměti, nic zásadního nezískali.

V tuto chvíli bychom tedy mohli Galaxy S8 s klidem prohlásit za krále smartphonů. Jeho pozice však zřejmě nebude mít dlouhého trvání. S příchodem očekávaného iPhonu 8(X) je zcela jasné, že bude mít Samsung velkého konkurenta.

Rozměry 148 x 68,1 x 8 mm
Váha 155 g
SIM SIM (Nano-SIM) nebo Dual SIM (Nano-SIM)
Displej Typ Super AMOLED, kapacitní dotykový, 16M barev
Velikost displeje 5.8 palců (~83.6% poměr displeje k tělu telefonu)
Rozlišení  2 960 x 1 440 pixelů (hustota 570 ppi)
Ochrana displeje Corning Gorilla Glass 5
Operační systém Android 7.0 (Nougát), nadstavba TouchWiz Experience UI
Čipset Exynos 8895 Octa
Procesor Octa-core (4×2.3 GHz  a 4×1.8 GHz)
GPU Mali-G71 MP20
Paměť Slot na microSD, až do velikosti 256 GB
Interní paměť/RAM 64 GB, 4 GB RAM
Fotoaparát zadní 12 MP, f/1.7, 26 mm, dualní LED dioda, optická stabilizace OIS, HDR, panorama, slow motion
Video [email protected], [email protected]
Fotoaparát přední 8 MP, f/1.7, [email protected]
Konektvita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, DLNA, WiFi Direct, hotspot, dual band, Wi-Fi direct, hotspot
Bluetooth verze 5.0, A2DP, LE
GPS A-GPS, GLONASS/ BDS, GALILEO
NFC ANO
Radio Ne
USB USB 3.1, Typ USB-C
Baterie Integrovaná neodnímatelná Li-Ion 3000 mAh
Za zapůjčení děkujeme společnosti a e-shopu Alza.cz, kde si tento telefon můžete zakoupit.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář