Firefox 54 přináší podporu funkce Multi-Process, která přináší navýšení výkonu prohlížeče a stabilitu

Sdílet:

Dlouho očekávaná funkce Multi-Process přichází s aktualizací Firefoxu na verzi 54. Jedná se významný posun, který přináší zvýšení výkonu, který v sobě nese celkové navýšení odezvy prohlížeče a efektivnější práci s procesy a efektivnější využití paměti.

Na této nové funkcionalitě, která nese kódové označení Electrolysis, vývojáři z Mozilly pracovali více než osm let a nyní konečně spatřuje světlo světa. Úkolem bylo zabránit vysoké spotřebě systémových prostředků a celkově optimalizovat běh prohlížeče. V současné době Firefox používal až čtyři procesy současně v rámci otevřených záložek. I tak je to výrazně méně než prohlížeč Chrome, který využívá samostatný proces pro každou otevřenou záložku, jak je znázorněno na obrázku níže.

Funkce Multi-Process výrazně usnadní využití všech jader procesoru a do budoucna se počítá i se sandboxováním webového obsahu. To vše by mělo rovněž výrazně zlepšit bezpečnost a stabilitu prohlížeče, kde bychom se již neměli setkávat s tím, že jeden alokovaný proces, který bude neočekávaně ukončen, způsobí pád celého prohlížeče.

Tato nová funkce je v nové verzi Firefox 54 ve výchozím stavu zapnutá. Její funkčnost ale závisí na doplňcích, které jsou v prohlížeči nainstalovány. Některé doplňky totiž nejsou s Electrolysis kompatibilní a proto prohlížeč funkci automaticky vypne.  Abychom si mohli ověřit, zdali je funkce zapnutá, či nikoliv, zadáme do adresního řádku tento řetězec: about:support. Na nové obrazovce se zaměříme na řádek, kde se nachází “Multiprocesová okna“. Pokud se zde nachází informace: “0/1 (Zakázáno doplňky)“, znamená to, že je funkce blokována.

Provedeme tedy ideálně odebrání všech doplňků, abychom měli Firefox čistý. Poté opět provedeme kontrolu, zdali funkce běží. V našem případě se povedlo, došlo ke změně: 1/1 (Povoleno ve výchozím nastavení). Po odebrání doplňků je tato funkce již plně podporována.

Nastavení využití procesoru, resp. nastavení kolik procesů bude využito, provedeme takto:

  • do adresního řádku zadáme řetězec: about:config
  • vyhledáme položku dom.ipc.processCount
  • do políčka v okénku zadáme hodnotu 1 a vyšší (defaultně je nastaveno na hodnotu 1)

To je vše.

Vývojáři z Mozilly si slibují, že toto vylepšení by mohlo přimět mnoho uživatelů prohlížeče Chrome k přechodu na jejich prohlížeč. Není pochyb o tom, že Chrome je prohlížeč velmi populární, nicméně jeho nároky na systémové prostředky jsou extrémní. Stačí mít nainstalováno pár pluginů a otevřeno několik karet a spotřeba Chrome vyšplhá na 1 GB RAM a více.

Jen pro porovnání. Aktuálně máme na notebooku Dell s 8 GB RAM otevřeno několik aplikací. Využití paměti RAM je na 3,16 GB. Chrome s pěti otevřenými kartami a několika doplňky zabral téměř 2 GB RAM, kdy při jeho běhu bylo v systému najednou využito 5,2 GB. Naproti tomu Firefox při stejném počtu karet se stejným webovým obsahem zabral zhruba 600 MB. Sice jsme jej zbavili doplňků, ale i tak je rozdíl opravdu propastný.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář