Fireball: další nebezpečný malware ohrožuje miliony počítačů po celém světě

Sdílet:

Bezpečnostní experti ze společnosti Checkpoint objevili další zákeřný malware pochzející z Číny, který nakazil již více jak 250 milionů počítačů. Tento malware nese název Fireball a zaměřuje se na infekci počítače skrze webový prohlížeč. Dotčené jsou platformy jak Windows tak i Mac OS.

Fireball se při útoku snaží převzít celkovou kontrolu nad webovým prohlížečem a poté špehovat činnost uživatele se snahou ukrást citlivá data jako jsou například hesla do internetového bankovnictví atd. Infikace tímto malwarem obvykle probíhá tak, že je stažen a nainstalován současně s jiným softwarem, obvykle freewarem z internetu. Po instalaci Fireball jsou dodatečně doinstalovány pluginy do prohlížeče.

Jak k infekci dochází

Dle bezpečnostních odborníků je celosvětově infikováno již více než 250 milionů počítačů, z toho zhruba 20% jich spadá do podnikových sítí. Níže je počet infikovaných počítačů dle zemí:

  • 25,3 milionů v Indii
  • 24,1 milionů v Brazilii
  • 16,1 milionů v Mexiku
  • 13,1 milionů v Indonesii
  • 5,5 milionů v USA
Jak poznám, že je můj počítač nakažen?

Pokud na některou z níže uvedených otázek odpovíte NE, je dost pravděpodobné, že je váš počítač nakažen malwarem Fireball.

Otevřete váš webový prohlížeč a zkontrolujte:

  • Jste schopni nastavit domovskou stránku ve svém prohlížeči?
  • Jste schopni nastavit výchozí vyhledávač? (např. Google, Yahoo atd?)

Pokud zjistíte, že je váš počítač infikován podobným malwarem, ideálně prohlížeč odinstalujte a nechte počítač zkontrolovat nějakým antivirovým programem.

Abyste se nákaze vyhnuli, doporučujeme vždy být opatrní při stahování a instalaci neznámých aplikací. Ty totiž mnohdy, pakliže povolíte automatickou instalaci, do počítače právě doinstalují různý adware atd. V ideálním případě je nejlepší namísto automatické instalace, zvolit vlastní, kde můžete zkontrolovat dodatečně instalované komponenty a případně je zakázat.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář