Pozor! Internetem se šíří masivní phisingová hrozba skrze sdílené dokumenty Google Docs.

Sdílet:

Internetem se šíří masivní vlna útoků. Na vině jsou sdílené dokumenty Google Docs, které v sobě ukrývají odkaz, který se tváří jako důvěryhodné schválení oprávnění Google Docs, který však útočníkům umožní plný přístup ke správě našeho Google účtu s přístupem k našim emailům, kontaktům a dalším citlivým informacím.

Ekosystém Google mimo jiné umožňuje jednoduchým způsobem sdílet mezi uživateli dokumenty v rámci služby Google Docs. Takový dokument je odeslán jinému uživateli formou emailové pozvánky ke sdílení. Hackeři ale tuto službu zneužili a nyní se internetem šíří falešné zprávy, které sice vypadají jako důvěryhodné, ale mohou v sobě skrývat hrozbu.

 

Podle dostupných informací se jedná o celosvětový problém, postižen tak může být v podstatě kdokoliv, kdo používá Gmail, Google Docs a další.

Pokud tedy obdržíte oznámení o tom, že s vámi někdo chce sdílet dokument a po kliknutí na odkaz se objeví oznámení, že Google Docs po nás chtějí plný přístup k emailům a kontaktům, pak nikdy tento požadavek neschvalujte. Neschvalujte jej ani tehdy, přijde-li žádost o sdílení od vašeho známého.
 
 

 


 

Měli byste vědět: Google Docs při sdílení dokumentů nikdy nevyžadují přístup k účtu Gmail.

 
Pokud bychom nabídku sdílení schválili, útočník ihned obdrží plný přístup k naší schránce Gmail. Stejný dokument pak naším jménem rozešle všem našim kontaktům uloženým ve službě Gmail. Proto dochází k masovému šíření této hrozby, která již postihla obrovské množství uživatelů včetně větších organizací a je opravdu na místě být maximálně obezřetní. Společnost Google již problém řeší a škodlivé aplikace dává na blacklisty. Rovněž důrazně varuje na odkazy neklikat a rovnou email nahlásit jako phishingový útok.

Pokud bychom již sdílený dokument schválili a stali se tak potenciální obětí, je možné rychle zareagovat. Je nutné provést následující kroky v našem Google účtu:

  1. Přejdeme do nastavení našeho Google účtu
  2. Přejdeme do sekce Přihlášení a zabezpečení -> Přidružené aplikace a weby
  3. V seznamu vyhledáme Google Docs a klikneme na “Odebrat”

 

 

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář