HP Spectre x360 – luxusní notebook s vysokou výdrží

Sdílet:

Hodnocení

Design9
Displej8
Výkon7
Výdrž na baterii9
Poměr cena/výkon9

Celkové hodnocení

8.4

Společnost Hewlett – Packard to se svou modelovou řadou Spectre rozhodne nevzdává. Dříve představovala tato zařízení spíše vyšší třídu konvertibilních zařízení. Tenké kovové šasi, kvalitní provedení a dlouhá výdrž na baterii dokázali oslovit i zájemce, kteří se původně poohlíželi po pracovních modelech konkurenčních výrobců. Nový 13“ Spectre x360 vyslyšel prosby zákazníků a přidává jim v neposlední řadě také punc luxusu. Dokáže si však obhájit svoji vyšší cenovku?

Tělem rozhodně nezklame
Celé tělo je zpracováno ze světlého broušeného hliníku. Vše lícuje pevně a nikde nic nevrže. Pokud budeme počítat části, tak celé zařízení je poskládáno ze dvou částí hliníku, a to obrazovky a základny. Hliník jako materiál působí velmi dobrým a elegantním dojmem, ale přináší i řadu nevýhod.
Tou první je, že studí do rukou, například v chladnějším prostředím. Druhou nevýhodou je jeho náchylnost ke škrábancům. Ve spojení s nízkými gumičkami ve spodku zařízení se jedná o velmi nepříjemný jev kdy po několika týdnech standardního užívání jsou vidět na spodní straně nemalé a nepěkné škrábance. Po stránce zpracování vás notebook nezklame, avšak určité prvky jsou nedořešené. Jediným opatření proti škrábancům je tak pozornost uživatele, který musí dbát na to, aby nepoložil zařízení na špinavý stůl, nebo s ním příliš „nešoupal“ po povrchu.
Displej je chráněn ochranným sklem Gorrila Glass 3 a je jednou z částí, které právě netvoří zmiňovaný hliníkový materiál. Mezi ně dále patří Touchpad, krycí sklo a také klávesnice.
Nově se u modelu x360 nenachází již kulaté logo společnosti, které nahradil jak pod displejem, tak na vnější straně víka nápis společnosti „Hewlett – Packard“. Dle našeho názoru je to zajisté krok správným směrem a nápis sluší tomuto notebooku rozhodně více.
Kvalita zpracování nezklame, ale naopak Vás potěší a není se v této kategorii ani čemu divit. Základna má perfektní tuhost, nekroutí se ani neprohýbá. Víko je poměrně tenké a zde jsme již tendenci prohýbat se, zaznamenali. Již po vybalení z krabice zjistíte, že notebook je koncipován a stvořen pro velmi časté přenášení. Tomu odpovídá také kvalita zpracování.

 

 

Na náš vkus jsou klouby v HP Spectre x360 v otevřeném stavu až moc měkké, což se projevuje „přepadáváním“ víka dozadu zejména při přenášení, nebo jakékoliv manipulaci. Tento problém je velice nepříjemný, ale zdá se nám, že klouby se po několika týdenním používání přeci jen zpevnily.  Na druhou stranu můžeme zařízení otevírat jednou rukou, což je u mnoha podobných zařízení veliký problém. Úkazem může být Dell Inspiron 13, u kterého musíme vynaložit opravdu veliké úsilí k otevření obrazovky.
Konektorová výbava je s ohledem na typ zařízení na poměrně dobré úrovni, i když také neobsahuje vše co je dnes již standardem. Pravý bok je vybaven dvojicí USB portů 3.0, dále zde nalezneme 5 milimetrový jack konektor a dva obrazové výstupy (HDMI, mini-display Port). Na protilehlé straně pak nalezneme další konektor USB 3.0 a čtečku SDXC karet. Zdířka pro napájení je zapuštěna také na levém boku.
U zařízení jsme tak trochu postrádali pouze obrazový výstup VGA a kabelové připojení do počítačové sítě LAN. Právě druhé jmenované může být stále při dnešním pracovním nasazení a cestování ještě problém hlavně tam, kde si nevystačíme s bezdrátovým spojením. Na řadu tak bude muset přijít USB síťový modul (redukce), takže toto příslušenství doporučujeme při pořizování notebooku rozhodně dokoupit.

 

 

V uzavřeném stavu má notebook rozměry 325 x 218 x 16 mm. Brašnu Vám se svými 1,48 kg neutrhne. Jedná se o průměrnou hmotnost pro tenké 13“ konvertibilní stroje s úspornými Intel Core i5/i7. Pro potřeby cestování je hmotnost velmi příjemná.
Hlavní HW parametry
Nám se do rukou dostal model obsahující dvoujádrový procesor Intel Core i5 – 5300U s výchozím taktem 2,3 GHz. Na zařízení nás také potěšila podsvícená klávesnice s nízkým zdvihem kláves, které však máj měkký stisk. Procesor je plně dostačující pro běžnou kancelářskou, domácí a online práci, zvládne však i úpravu médií.
Dostatek prostoru zajišťuje rychlý 256 GB SSD disk od výrobce Adata, který pracuje s rozhraním SATA-3. Notebook tedy nemá klasický HDD disk ale právě rychlý SSD, který zajišťuje rychlejší čtení a opětovný zápis dat.

 

 

Spectre počítá v základním nastavení pouze s bezdrátovým přenosem dat a je proto vybaven kartou od společnosti Intel, která umožňuje připojit se jak přes Bluetooth 4.0, tak přes dvoupásmové Wi-Fi připojení, a to v pásmech (2,4/5GHz). Uživatelé, kteří potřebují připojení k síti LAN tedy budou potřebovat ještě USB redukci.

 

Multimédia a reproduktory

Stereo reproduktory s vylepšením Bang & Olufsen jsou umístěny v dolní části základny. Zvukový výstup je v dobré kvalitě, pokud vezmeme v potaz konstrukci notebooku. Oba reproduktory navíc hrají poměrně hlasitě a zvukovým výstupem vyšvihnou Spectre x360 do nadprůměru notebooků a konvertibilních zařízení.
Webkamera, které sekunduje duální mikrofon, je umístěna ve víku displeje. Kamerka má rozlišení 2 Mpx, avšak žádného WOW efektu jsme se nedočkali. Jedná se o průměrnou kvalitu snímání.

Klávesnice a ovládací prvky

Modely Spectre mají mechanické klávesnice a rozložení odvozené ze základních spotřebních řad, tedy těch levnějších notebooků.
Klávesnice je vybavena bílým podsvícením pouze s jedním stupněm intenzity a ručním přepínáním pomocí klávesy F5. Při vypnutém podsvícení tato klávesa jako jediná (bíle) svítí, abychom v noci přesně věděli, kde se podsvícení zapíná.
Podsvícení je dobře zpracované a z pozice uživatele neprosvítá nikde v mezerách mezi klávesami a tedy neoslňuje.

Pod klávesnicí je umístěna neskutečně velká dotyková plocha touchpadu Synaptics. Tato plocha je vycentrována vůči hranám zařízení, takže při psaní budeme mít na její pravé části opřenou částečně dlaň.
Ovladač však většinu náhodných dotyků, které nerozpozná, umí odfiltrovat za což musíme výrobce velmi pochválit. Touchpad je ale celkově pomalejší a „línější“ a řadíme jej spíše k průměru na dnešní dobu. Stisk jak levého, tak pravého tlačítka je ideální a neshledali jsme jediný zásadní problém.

Výdrž
S maximálním jasem při kancelářské práci se výdrž notebooku pohybuje lehce pod hranicí osmi hodin. Naopak třeba při polovičním jasu a využití jako terminál vzdálené plochy notebook umožnil běh 11 hodin na jedno nabití. Výsledky jsou opravdu dobré a celý pracovní den na jedno nabití není vůbec nereálný.
Vhod přijde i silnější adaptér, který umožňuje nabít prázdnou baterii na 90 % zhruba za 1 hodinu a 45 minut. V zátěži dochází pouze k mírnému zpomalení nabíjení, a to je podle nás velice důležité.

 

Displej
Zařízení se chlubí 13“ lesklým displejem s IPS technologií a rozlišením Full HD. V rámci nabídky se jedná o skvělý střed a lze tedy vybírat, jak lepší, tak horší konfigurace. Displej přináší velmi kvalitní podání obrazu. Má ideálně nastavenou sytost barev a jas má velmi široký rozsah. Což využijeme především v horších světelných podmínkách, kdy se bude obrazovka lesknout jako zrcadlo.

 

 

Pro kancelářskou práci, prohlížení webových stránek a občasnou základní práci s grafikou je tento displej více než dostatečný a s notebookem se díky němu pracovalo velmi příjemně. Nižší rozlišení má za následek vyšší výdrž na baterii.
Pro rozlišení Full HD se nám osvědčilo nastavení zvětšení ovládacích prvků v systému na 125 %. Vše poté vypadá a působí menším dojmem a i přes to se v režimu tabletu můžeme pohybovat pohodlně.

 

Zabezpečení – vzácnost u těchto zařízení

Notebook disponuje také čipem TPM pro bezpečné ukládání šifrovacích klíčů. Tuto technologii ocení zejména firemní klientela.  Žádné další technologie zabezpečení se zde ale neobjevují (čtečka otisků, SmartCard). Na úrovni firmware jsou dostupná maximálně základní hesla.

Příslušenství

Spolu s notebookem dostaneme napájecí adaptér, pouzdro na samotný notebook a základní tištěnou dokumentaci. Nechybí ani čistící hadřík. Operační systém Windows 10 Home je již samozřejmě předinstalován.
Tovární instalace obsahuje standardní množství „bloatware“ (předinstalovaného softwaru) včetně zkušební verze antivirového programu, proto doporučujeme udělat čistou reinstalaci ještě před nastavováním.

Ceny a záruka

HP Spectre x360 je dostupný ve třech konfiguracích a ta naše testovaná verze s cenou představuje střed nabídky. Dražší verze má displej s vyšším rozlišením (2560 x 1440) a procesor Intel Core i7-5600U, nicméně připlatíme si za ni dalších šest tisíc a  připravujeme se tak o výdrž na baterii. Ušetřit sedm tisíc můžeme, když se smíříme s poloviční kapacitou SSD disku, poloviční operační pamětí a „pouze “procesorem Core i5-5200U.

Pro koho je Spectre určen?
HP Spectre x360 je rozhodne velmi poutavé a reprezentativní zařízení. Rozhodně velikou výhodou je dlouhá výdrž na baterii a lze tedy říci, že své potencionální zájemce zajisté za dobu svého působení na trhu již našel. Spectre nenabízí mnohé pokročilé technologie pracovních notebooků – má však to hlavní, co je pro integraci do pracovního prostředí potřeba: čip TPM pro ukládání šifrovacích klíčů.

 

 

Závěr

13“konvertibilní zařízení HP Spectre x360 do kompaktního provedení kombinuje výhody několika notebooků, a to od těch nejlevnějších až po ty dražší. Důležitá je dlouhá výdrž na baterii (okolo 10 hodin), tiché chlazení, pohodlná klávesnice a kvalitní IPS displej. Díky těmto výhodám je radost s ním pracovat a v rámci své třídy patří k tomu nejlepšímu co si můžeme zakoupit.
Některé vlastnosti možná nepotěší, nebo je neshledáváme užitečnými – mluvíme zde o touchpadu, který je výrazně protažený až do míst, kde budeme mít při psaní položenou pravou dlaň, o špatné čitelnosti popisků klávesnice přes den při zapnutém podsvícení kláves, nebo samovolném sklápění víka při přenášení otevřeného notebooku.
Vlastnostem, které by ovšem vyloženě znepříjemňovaly používání, se naštěstí HP v tomto případě dokázalo vyvarovat.

Klady a zápory

+ výborná výdrž na baterii
+ pohodlná podsvícená klávesnice
+ tenký, odolný, stylový vzhled
– při přenášení otevřeného notebooku má víko tendenci ke sklápění a přepadávání dozadu
– přes den podsvícení kláves snižuje čitelnost a to velmi

 

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Microsoft.cz

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Komentářů

  1. Tomáši, musím říci, že s nějakým závažnějším problémem jsem se nesetkal. Ano HP umí pořádně vydechnout, když se mu „zatopí pod kotlem“. Takže občasné vydechnutí je přítomno, ale nic zásadního a rušivého. Zahřívání jen mírné, ale opravdu jen minimální.

Nový komentář