Společnost Hewlett – Packard to se svou modelovou řadou Spectre rozhodne nevzdává. Dříve představovala tato zařízení spíše vyšší třídu konvertibilních zařízení. Tenké kovové šasi, kvalitní provedení a dlouhá výdrž na baterii dokázali oslovit i zájemce, kteří se původně poohlíželi po pracovních modelech konkurenčních výrobců. Nový 13“ Spectre x360 vyslyšel prosby zákazníků a přidává jim v neposlední řadě také punc luxusu. Dokáže si však obhájit svoji vyšší cenovku?
Tělem rozhodně nezklame
Kvalita zpracování nezklame, ale naopak Vás potěší a není se v této kategorii ani čemu divit. Základna má perfektní tuhost, nekroutí se ani neprohýbá. Víko je poměrně tenké a zde jsme již tendenci prohýbat se, zaznamenali. Již po vybalení z krabice zjistíte, že notebook je koncipován a stvořen pro velmi časté přenášení. Tomu odpovídá také kvalita zpracování.
U zařízení jsme tak trochu postrádali pouze obrazový výstup VGA a kabelové připojení do počítačové sítě LAN. Právě druhé jmenované může být stále při dnešním pracovním nasazení a cestování ještě problém hlavně tam, kde si nevystačíme s bezdrátovým spojením. Na řadu tak bude muset přijít USB síťový modul (redukce), takže toto příslušenství doporučujeme při pořizování notebooku rozhodně dokoupit.
Hlavní HW parametry
Multimédia a reproduktory
Stereo reproduktory s vylepšením Bang & Olufsen jsou umístěny v dolní části základny. Zvukový výstup je v dobré kvalitě, pokud vezmeme v potaz konstrukci notebooku. Oba reproduktory navíc hrají poměrně hlasitě a zvukovým výstupem vyšvihnou Spectre x360 do nadprůměru notebooků a konvertibilních zařízení.
Webkamera, které sekunduje duální mikrofon, je umístěna ve víku displeje. Kamerka má rozlišení 2 Mpx, avšak žádného WOW efektu jsme se nedočkali. Jedná se o průměrnou kvalitu snímání.
Klávesnice a ovládací prvky
Modely Spectre mají mechanické klávesnice a rozložení odvozené ze základních spotřebních řad, tedy těch levnějších notebooků.
Klávesnice je vybavena bílým podsvícením pouze s jedním stupněm intenzity a ručním přepínáním pomocí klávesy F5. Při vypnutém podsvícení tato klávesa jako jediná (bíle) svítí, abychom v noci přesně věděli, kde se podsvícení zapíná.
Podsvícení je dobře zpracované a z pozice uživatele neprosvítá nikde v mezerách mezi klávesami a tedy neoslňuje.
Pod klávesnicí je umístěna neskutečně velká dotyková plocha touchpadu Synaptics. Tato plocha je vycentrována vůči hranám zařízení, takže při psaní budeme mít na její pravé části opřenou částečně dlaň.
Ovladač však většinu náhodných dotyků, které nerozpozná, umí odfiltrovat za což musíme výrobce velmi pochválit. Touchpad je ale celkově pomalejší a „línější“ a řadíme jej spíše k průměru na dnešní dobu. Stisk jak levého, tak pravého tlačítka je ideální a neshledali jsme jediný zásadní problém.
Výdrž
Vhod přijde i silnější adaptér, který umožňuje nabít prázdnou baterii na 90 % zhruba za 1 hodinu a 45 minut. V zátěži dochází pouze k mírnému zpomalení nabíjení, a to je podle nás velice důležité.
Displej
Pro rozlišení Full HD se nám osvědčilo nastavení zvětšení ovládacích prvků v systému na 125 %. Vše poté vypadá a působí menším dojmem a i přes to se v režimu tabletu můžeme pohybovat pohodlně.
Zabezpečení – vzácnost u těchto zařízení
Notebook disponuje také čipem TPM pro bezpečné ukládání šifrovacích klíčů. Tuto technologii ocení zejména firemní klientela. Žádné další technologie zabezpečení se zde ale neobjevují (čtečka otisků, SmartCard). Na úrovni firmware jsou dostupná maximálně základní hesla.
Příslušenství
Spolu s notebookem dostaneme napájecí adaptér, pouzdro na samotný notebook a základní tištěnou dokumentaci. Nechybí ani čistící hadřík. Operační systém Windows 10 Home je již samozřejmě předinstalován.
Tovární instalace obsahuje standardní množství „bloatware“ (předinstalovaného softwaru) včetně zkušební verze antivirového programu, proto doporučujeme udělat čistou reinstalaci ještě před nastavováním.
Ceny a záruka
HP Spectre x360 je dostupný ve třech konfiguracích a ta naše testovaná verze s cenou představuje střed nabídky. Dražší verze má displej s vyšším rozlišením (2560 x 1440) a procesor Intel Core i7-5600U, nicméně připlatíme si za ni dalších šest tisíc a připravujeme se tak o výdrž na baterii. Ušetřit sedm tisíc můžeme, když se smíříme s poloviční kapacitou SSD disku, poloviční operační pamětí a „pouze “procesorem Core i5-5200U.
Pro koho je Spectre určen?
Závěr
13“konvertibilní zařízení HP Spectre x360 do kompaktního provedení kombinuje výhody několika notebooků, a to od těch nejlevnějších až po ty dražší. Důležitá je dlouhá výdrž na baterii (okolo 10 hodin), tiché chlazení, pohodlná klávesnice a kvalitní IPS displej. Díky těmto výhodám je radost s ním pracovat a v rámci své třídy patří k tomu nejlepšímu co si můžeme zakoupit.
Některé vlastnosti možná nepotěší, nebo je neshledáváme užitečnými – mluvíme zde o touchpadu, který je výrazně protažený až do míst, kde budeme mít při psaní položenou pravou dlaň, o špatné čitelnosti popisků klávesnice přes den při zapnutém podsvícení kláves, nebo samovolném sklápění víka při přenášení otevřeného notebooku.
Vlastnostem, které by ovšem vyloženě znepříjemňovaly používání, se naštěstí HP v tomto případě dokázalo vyvarovat.
Klady a zápory
+ výborná výdrž na baterii
+ pohodlná podsvícená klávesnice
+ tenký, odolný, stylový vzhled
– při přenášení otevřeného notebooku má víko tendenci ke sklápění a přepadávání dozadu
– přes den podsvícení kláves snižuje čitelnost a to velmi
Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Microsoft.cz
Co teploty a chlazení? Co vím, tak se děsně přehřívá.
Tomáši, musím říci, že s nějakým závažnějším problémem jsem se nesetkal. Ano HP umí pořádně vydechnout, když se mu „zatopí pod kotlem“. Takže občasné vydechnutí je přítomno, ale nic zásadního a rušivého. Zahřívání jen mírné, ale opravdu jen minimální.