6 tipů jak uvolnit docházející místo ve vašem Android telefonu

Sdílet:

Když náš telefon zahlásí, že v interním úložišti je málo místa, je asi noční můrou každého z nás. Na řadu totiž přichází složité rozhodování co v telefonu vymažeme a jakou aplikaci musíme odinstalovat. Toto je bohužel nešvar, který stále mnoho výrobců naprosto ignoruje a do svých levnějších zařízení dávají malou interní paměť a celé to ještě korunují tím, že nám neumožní do zařízení vkládat SD karty. V dnešní době, kdy náklady na výrobu paměťových médií jsou minimální, moc nechápeme, proč výrobci stále na kapacitě úložiště tolik šetří.

Asi každý z vás se již dostal do situace, kdy telefon zahlásil, že mu dochází místo v úložišti. O to víc frustrující je, že mnohdy nevíme, jak hned telefon pročistit, abychom potřebné úložiště získali zpět. V tomto článku si popíšeme několik způsobů, jak volné místo v telefonu získat zpět.

Přesuňte aplikace a fotky  na SD kartu

Pokud patříte mezi majitele telefonů, který již získal operační systém Android 6 Marshmallow, pak hned nemusíte sahat po nástrojích na přesouvání aplikací třetích stran, které bohužel moc nefungují. Jeden takový nástroj už totiž Android 6 má v sobě. Pokud do přístroje vložíme kartu, systém nám automaticky nabídne možnosti, jak chceme tuto kartu používat. Můžeme ji použít buď pro klasické ukládání dat, nebo jí můžeme použít jako rozšíření interního úložiště, na které pak můžeme instalovat nové aplikace a přesunout ty stávající.

  

Pokud zvolíme druhou variantu, průvodce nás provede v několika krocích od zformátování karty až po přesunutí aplikací, fotografií a dat. Celá operace může trvat déle v závislosti na objemu přesouvaných dat.

Pokud máme starší verzi Androidu, musíme si vystačit s aplikacemi třetích stran, které můžeme nalézt v obchodě Google Play. Z praxe ale bohužel musíme konstatovat, že efektivita je velmi nízká a v reálu se nám podaří na SD kartu přesunout minimum aplikací a to z toho důvodu, protože aplikace obvykle potřebují pro běh systémové úložiště.

Použijte systémové nástroje na uvolnění místa

Novější verze Androidu (Android 5 a vyšší) v sobě již mají integrovaný nástroj pro mazání nepotřebných souborů a cache paměti. Tím, jak do zařízení instalujeme nové a nové aplikace, se zároveň rapidně snižuje kapacita úložiště. Můžeme si ukázat příklad. Instalační balíček aplikace Facebook má zhruba 68 MB. Ve chvíli, kdy aplikaci nainstalujeme, už ale v interní úložišti zabírá několik stovek MB, v našem případě 350 MB a to není rozhodně málo.

Pro zobrazení informací o úložišti stačí jít do nastavení systému a zde se obvykle nachází položka Úložiště a USB, nebo něco v tomto smyslu. Zde nalezneme poměrně detailní přehled o našem interním úložišti. Stačí klepnout na příslušné úložiště a získáme přehled o tom, kolik místa nám zabírají aplikace, kolik hudba, fotky atd. Klepnutím na příslušnou položku pak získáme přehled o tom, kolik dat zabírá konkrétní aplikace.

Rozhodně se jedná o poměrně užitečný nástroj, který je součástí systému a který ve starších verzích chyběl. Pokud bychom ale chtěli ještě detailnější analýzu interního úložiště a lepší rozhraní, budeme muset sáhnout po nějaké externí aplikaci. Za nás můžeme doporučit aplikaci Disk Usage. Ten totiž umí graficky ukázat, které soubory a složky v telefonu zabírají nejvíce místa a umožní rovnou data promazávat.

 

Zálohujte data do cloudu

Dnes má prakticky každý uživatel chytrého mobilního zařízení k dispozici úložiště v cloudu. Uživatelé Androidu mají Google Disk a Google Fotky, uživatelé iOS mají iCloud a uživatelé Windows mají k dispozici One Drive. Dnes si povídáme o Androidu a tak se podíváme na možnosti cloudu u Android uživatelů.

Jedna z možností je automatické zálohování fotografií. Google nabízí zdarma aplikaci Fotky, která umí automaticky nahrávat fotografie do cloudového úložiště.

  

Má to velkou výhodu. Nemusíme se totiž bát  o to, co se s fotkama stalo, když bychom o zařízení přišli a také můžeme s klidným vědomím fotografie v telefonu mazat, aniž bychom si lámali hlavu, kam fotky zálohovat. Google Fotky to prostě udělají za nás. Stačí aplikaci nastavit tak, aby automaticky fotky nahrávala cloudu.

Aplikace Fotky nám dokonce pomůže tehdy, když nám telefon začne hlásit, že nám dochází místo. Aplikace nám sama nabídne fotografie ke smazání s tím, že již byly bezpečně uloženy do cloudu. Samozřejmě kromě fotografií můžeme zálohovat i data v telefonu, čímž rovněž ušetříme místo. K tomu poslouží nějaké aplikace třetí strany opět na Google Play. Za nás můžeme doporučit aplikaci AutoSync Google Drive.

 
 

 

Odinstalujte aplikace, které nepoužíváte

Máte desítky aplikací ve svém telefonu, ale když přijde na lámání chleba tak si říkáte, že je všechny potřebujete? Opak je pravdou. Ve skutečnosti jich nejčastěji používáte tak 4 – 5, ostatní vám akorát zabírají mnohdy drahocenné místo a pokud vám toto místo začne docházet je na čease se jich zbavit. Aplikace Google Play obsahuje funkci, která nám v tom pomůže.

Pokud nám systém začne hlásit, že nemůže novou aplikaci nainstalovat, aplikace Google Play by nám měla pomoci s odinstalováním těch současným.  Nově aplikace Google Play provede analýzu nejméně používaných aplikací a ty nám navrhne k odinstalaci, čímž dojde k uvolnění. Pokud tuto funkci nemáte, možná jste již opravdu dlouho neaktualizovali své aplikace a je čas to provést.

 

Vymažte offline data hudebních aplikací

Používáte aplikaci Spotify, nebo Apple Music? Pak vězte, že pokud si uložíte skladby, nebo celá alba offline pro případ, že nebudete na internetu, tak rovněž zabírají v interním úložišti místo a někdy nemalé. Pokud se potýkáte s nedostatkem místa, pak věnujte pozornost i této oblasti. Pokud totiž v aplikaci zrušíte offline obsah, rázem zjistíte, kolik se vám uvolnilo místa v telefonu.

 

Vymažte cache aplikací

Jak už jsme si popisovali výše, každá aplikace používá data, která má nakešovaná pro rychlé načtení historie, rychlé spuštění atd. To je sice fajn, ale v některých případech se může jednat o stovky MB, které si ukrojí pořádný kus místa. Jedním ze způsobů, jak vyčistit cache je integrovaný nástroj v systému Android. Druhý způsobe je, že půjdeme přímo do sekce Aplikace v nastavení systému, kde můžeme projít aplikaci po aplikaci a podívat se, kolik místa zabírá. Poklepáním na konkrétní aplikaci se nám zobrazí potřebné informace.

Nás bude zajímat položka Cache a její velikost. My jsme nedávnou cache promazali, takže v případě aplikace Chrome je cache „pouze“ 59 MB, ale může být mnoho násobně více a pokud to vynásobíme desítkami aplikací v telefonu, můžeme se dostat až na GB dat. Tlačítkem Smazat cache nepotřebná data vymažeme.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář