Společnost MasterCard testuje platební karty s vestavěnou čtečkou otisku prstu

Sdílet:

Společnost MasterCard uvádí na trh nové platební karty, které jsou opatřeny biometrickými senzory otisku prstu, které umožní zákazníkům provádět transakce bez nutnosti zadávat PIN. Již nyní můžou zákazníci platit bez zadávání PINu a to skrze bezdotykovou technologii. Tato novinka by však měla osobní transakce bez zadávání PINu ještě více zabezpečit. Testovací provoz aktuálně probíhá v Jižní Africe, kde jsou použity karty kombinované s vestavěným čipem a biometrickým senzorem. Společnost chce tento nový typ karet rozšířit postupně do všech zemí po celém světě.

Samozřejmě se zde nabízí otázka, jak budou ošetřeny případy, kdy senzor nezafunguje. Na takové případy samozřejmě společnost myslela a pokud nebude možné platbu autorizovat otiskem prstu, jako záložní způsob ověření bude stále sloužit PIN kód.

Obchodníci nebudou muset přecházet na nové platební terminály

Dobrou zprávou je to, že obchodníci nebudou muset v rámci této změny přecházet na nové platební terminály. Ty stávající budou schopny nové karty odbavit. Nové biometrické platební karty budou kompatibilní se stávajícím EMV systémem, který využívají současné karty. Nové karty nebudou kompatibilní pouze s terminály, které používají metodu, kdy je nutné kartu platebním terminálem projet.

Banky se budou muset na novou technologii připravit

Aby bylo možné nový typ platebních karet rozšířit celosvětově, je nutné, aby se na tento krok připravily především banky, které platební karty vydávají. Zákazník se totiž při vydání biometrické karty bude muset osobně do banky zastavit a nechat si naskenovat prst, který bude následně sloužit k autorizaci plateb. Tento otisk bude následně uložen v zašifrované podobě na čip, který je součástí karty. Pro autorizaci bude možné použít až dva otisky prstu, nicméně vždy to mohou být otisky pouze samotného držitele. Nebude tedy možné kartu sdílet a mít tak uloženy otisky více osob.

Jak budou platební transakce probíhat?

Pokud bude chtít držitel karty provést platbu u obchodníka, přiloží kartu, nebo ji zasune do terminálu s přitisknutým prstem na senzoru umístěném na kartě. Otisk prstu bude ihned verifikován a pokud bude otisk souhlasit s údajem uloženým na čipu, platba bude úspěšně provedena.

 

   

Jak je to s bezpečností?

Použití biometrického ověření má primárně učinit transakce pohodlnějšími při osobním platebním styku. Bohužel ale bezpečnost není řešena při online nákupech, kde nebude možné identitu skrze biometrický údaj ověřit. Samozřejmě je zde také riziko padělání otisku prstu, které není v současné době žádný problém. Již byly zaznamenány případy, kdy padělatelé dokázali zhotovit otisk prstu ve vysoké kvalitě a ten následně implementovat na prst a použít jej tak pro škodlivou činnost.

Společnost MasterCard kromě biometrických platebních karet také plánuje zavést mobilní bezkontaktní platby fungující podobně jako Apple Pay, které budou fungovat na principu ověření otisku prstu a současném přiložení mobilního telefonu k platebnímu terminálu.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář