Aplikace vydávající se za “průvodce” infikovaly téměř 2 miliony zařízení s Androidem

Sdílet:

Možná jste si také všimli, že se v obchodě Google Play objevuje poměrně mnoho aplikací, které se vydávají za průvodce různými populárními hrami jako jsou například Pokémon Go, Ninjago, Spiderman, FIFA a podobné. Pozor, tyto aplikace mohou být krajně nebezpečné, protože v sobě obsahují malware zvaný FalseGuide. Původ tohoto malwaru sahá do Ruska.

Podle zjištění bezpečnostní společnosti Check Point dosahuje současný počet infikovaných zařízení k hranici 2 milionů. Podle hloubkové analýzy společnosti se aktuálně v obchodě Google Play nachází více jak 40 aplikací, které tento malware obsahují.

Dávejte si pozor, jaký aplikací udělujete administrátorská práva

Aplikace díky škodlivému kódu působí to, že jsou do zařízení odesílány různé zprávy s odkazy na další nebezpečné aplikace, nebo reklama se škodlivým obsahem. Do zařízení jsou rovněž otevřená vrátka, skrze která je pak možné provést root a získat tak plnou kontrolu nad zařízením a dále skrze něj vést DDoS útoky, nebo pronikat do privátních sítí a působit tak další škody a to vše bez vědomí samotného uživatele.

Společnost Google sice na tuto hrozbu zareagovala a škodlivé aplikace odstranila, nicméně tyto aplikace jsou stále na zařízeních nainstalovány a tak mohou dále škodit. CheckPoint Googlu toto zjištění oznámil letos v únoru a Google na něj v tichosti zareagoval bezpečnostním opatřením.

Jak se bránit? Vždy stahujte a instalujte aplikace z ověřených zdrojů a vždy kontrolujte, jaká oprávnění aplikace požaduje. Zvýšenou pozornost věnujte aplikacím, které požadují oprávnění správce – administrátorské oprávnění. Rovněž nikdy neklikejte na odkazy v SMS a MMS zprávách a v emailech, pokud neznáte jejich původ.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář