Microsoft Surface Pro 4 – stříbrný nedostupný velikán

Sdílet:
Na našem trhu oficiálně stále chybí, a často se s ním nesetkáte, přesto by ho spousta uživatelů na našem trhu uvítala.Pro nás těžko dostupný Surface Pro 4 přináší výkon počítače zabalený do těla tabletu s jemným dvanáctipalcovým displejem podporujícím digitální pero Surface Pen. Vše poté podtrhuje exkluzivita a kvalita zpracování.
Pro mnohé Surface Pro 4 představuje ideální zařízení kombinující výkon s konvertibilní  konstrukcí. Mnoho výrobců se také inspirovalo. Typickým zástupcem těchto notebooků je například Lenovo Miix 700. Microsoft Surface už tak není jediným, přesto se s každou generací snaží Microsoft inovovat a Surface Pro 4 se na první pohled jeví jako „stříbrný král“. Pojdme se ne něj podívat.
Český trh a jeho dostupnost. Asi největší kámen úrazu. V kamenném obchodě jej nenajdeme vůbec a pokud zavítáme na internet zjistíme, že dostupnost je opět jen pro několik vybraných států. V tomto výčtu národů se bohužel naše země nenachází. Samozřejmě je zde však možnost jak si tento skvělý kousek HW zakoupit. Nejjednodušší cestou je asi český Microsoft a také obchody, jako CZC.cz a Alza.cz, kde můžete tato zařízen zakoupit. Nejedná se však o oficiální prodej. Tato zařízení překupují společnosti ze zahraničí a prodávají je zde. Reklamace je však řešena velmi pohodlně. Nám se do rukou dostala verze Microsoft Surface Pro 4 s procesorem Intel Core i5 SkyLake a 256GB, aktivním perem a také červenou Surface Type klávesnicí.

 

 

Technické specifikace
 • Displej
  • TFT IPS, 12,3″ (2 736 × 1 824 px), dotykový a kapacitní se samostatným digitizérem
 • Chipset
  • Intel Core I5, GPU: Intel HD Graphics 520
 • Paměť
  • RAM: 8 GB, disk: 256GB (SSD), paměťové karty: microSD
 • Konektory
  • 1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: Mini DisplayPort
 • Datové funkce
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0,
 • Operační systém
  • Windows 10 Pro
 • Akumulátor
  • 38 Wh, udávaná výdrž: 9 hodin
Myslíte si, že by vám tato výbava v těle nestačila, nebo je pro váš až příliš? Microsoft nabízí možnost nakonfigurovat si svůj vlastní model. Dostat se tak můžete až na Intel Core i7, obřích 16 GB RAM a 1TB SSD. Za ten si ale řádně připlatíte a jeho cena s DPH bude atakovat zhruba 80 tisíc korun.
Jen málo výrobců přidává ke svým zařízením nadstandardní příslušenství, jako tomu bylo například u nedávno testovaného Asus Zenbook Flip. Vzhledem ke skromné portové výbavě tabletu bychom byli rádi třeba i za redukci z USB 3.0 na LAN port. Ta se bohužel nekoná, ale více zamrzí absence klávesnice. Tu většina výrobců k odnímatelným zařízením 2v1 přidává, zatímco u Microsoftu si jí musíte samostatně dokupovat. Klávesnice vás navíc nevyjde vůbec levně. Tu základní prodává společnost za 130 dolarů, tedy v přepočtu více než 4 tisíce Kč s DPH, což je značně přemrštěná cenovka. V případě, že byste ocenili i čtečku otisků prstů, dostáváme se k 5 tisícům, což je částka pro nás nepochopitelná a až směšná.
 
Klávesnice je jako polovina zařízení a bez ní ztrácí Surface celou řadu výhod. My jsme ji k zařízení dostali a mohli jsme tedy vyzkoušet celou řadu vylepšení právě na zařízeních Surface.
Kromě klávesnice si asi ale všichni vybaví i Surface Pen, tedy digitální pero, které již výrobce naštěstí přibalil. V něm také najdete AAAA baterii. Nesmí chybět ani napájecí adaptér s podlouhlou magnetickou koncovkou, kterou přicvaknete ke konektorům na tabletu. K ní máme ovšem velké výhrady. Ano, magnetické řešení nabíjení je fajn v případě, že by mělo dojit k vytržení konektoru ze zařízení.  Microsoft již ale mohl integrovat USB-C, které by jistě netrpělo neduhy, jako je vypadávání kabelu. Magnet je totiž poměrně slabý a manipulace s tabletem při nabíjení musí být velmi opatrná. Chválíme Microsoft alespoň za přítomnou diodu na koncovce, která se při nabíjení rozsvítí, za to opět veliké plus.

 

Design a zpracování

Oficiální snímky často svým vzhledem matou a dělají ze zařízení to, co není. To samé platí o Microsoft Surface Pro 4, který na renderech vypadá skvostně a velmi elegantně.  Ve skutečnosti úplně nezklame, jen oproti té nablýskané krásce na obrázcích působí o něco obyčejněji. Na první pohled vás zaujmou velmi tenké rámečky okolo displeje, takže místem se naštěstí nemrhalo a tablet opravdu velmi kompaktní.

Díky dvanáctipalcovému displeji, který je kryt odolným sklem a orámovaného tělem ze slitiny hořčíku, se celková hmotnost zastavila na 766 gramech, což není vůbec špatná hodnota. Celkové rozměry 292,1 × 201,42 × 8,45 mm jsou pak velmi rozumné. V případě, že si vyberete jednu z variant s procesorem Intel Core i5 nebo i7, stoupne hmotnost tabletu o 20 gramů. Přes rozumnou hmotnost, ale tablet v ruce působí poměrně těžkým, za to ale bytelným dojmem. Na horní hraně vlevo nalezneme tlačítko zapnutí, které je poměrně tuhé a chvíli s ním budete bojovat. To samé platí i u kolébky pro regulaci hlasitosti hned vedle. Tlačítka jsou vzhledem k velikosti zařízení umístěna dost nevhodně a přesunutí na levý bok, který vyjma 3,5mm jacku zeje prázdnotou, by tabletu prospělo. Avšak chápeme toto rozhodnutí, jelikož levý bok byl využit pro přichycení digitálního pera Surface Pen.

 

  

 

Rozložení prvků
Na zadní straně najdeme už jen dva sekundární mikrofony a čočku 8megapixelového fotoaparátu bohužel bez přisvětlovací diody. Kromě fotoaparátu zdobí zadní stranu také logo Microsoftu, jež je vyraženo ve stojánku, který začíná vzadu již přibližně v polovině zařízení. Vyklopit jej můžete z každé strany pomocí zářezů, a to i jednou rukou, přitom ale kloub stojánku disponuje dostatečnou pevností, aby držel tablet na místě a s nějakým kroucením se nesetkáte. Ani klouby nevypadají na brzké unavení a podle prozatímních zkušeností po delším používání, které máme k dispozici, na nich není každodenní manipulace vůbec znát. Vyklopením stojánku také odhalíte čtečku microSD karet. Výrobce se snažil o čistý design a schoval jí do hůře dostupného místa, takže při vkládání karty musíte stojánek odklopit, avšak alespoň z těla zařízení nic nevyčnívá a vše je krásně schováno.

 

 

Pravá hrana pak už byla určena portové výbavě. Najdeme zde plnohodnotné USB 3.0, Mini DisplayPort a konektor pro nabíjení. Budeme se opakovat, když řekneme, že port USB-C by zařízení Surface slušel rozhodně lépe, avšak s novou generací se jej snad již dočkáme. Na LAN port vzhledem k tloušťce tabletu ani nepomýšlíme, ale například i další plnohodnotné USB by se neztratilo a při recenzování byly situace, kdy jsem nevěděl, zda mít připojen LAN kabel, nebo flash disk. Na spodní hraně jsou už jen konektory pro připojení klávesnice. Jistě vás ale zaujaly malé otvory zdobící horní hranu a rám celého zařízení.  Ty slouží jako výdechy horkého vzduchu v případě aktivně chlazených procesorů. K celkové pevnosti tabletu nemáme sebemenších výhrad. Je velmi pevný a vrzání či skřípání nepřipadá vůbec v úvahu. Ani při snaze ohnout zařízení se nám to nepovedlo. Díky zkoseným hranám tablet v rukou držíte velmi jistě.
Surface Pen – přidaná hodnota

 

  

 

Surface Pen – přidaná hodnota
K tabletu dostanete také digitální pero s jedním tlačítkem nahoře a jedním dole na těle pera. To slouží pro zapnutí vámi zvolené aplikace pro psaní, přednastavena je aplikace OneNote. Pero disponuje i malou diodou, která slouží jako indikátor při prvotním spárování. To funguje naprosto bez zaváhání a během chvíle tablet o peru ví. Pero Surface Pen je ale překvapivě těžké. Váží 20 gramů a manipulace s ním je těžkopádná. Hroty jsou vyměnitelné a pero i přes svoji hmotnost funguje  při nahnutí velmi jistě. Neměli jsme s ním jediný problém. Abychom pero neztratili, lze jej připnout na jednu ze stran, kde se přicvakne pomocí magnetu.

 

 

 

Finální verdikt

Zařízení Microsoft Surface Pro 4 je velmi povedeným hardwarovým kouskem za který si nechá společnost Microsoft náležitě zaplatit. Za tuto cenovku zákazník nedostane standardně klávesnici, ale musí si ji dokoupit. Výhodou je, ze výrobce přidává alespoň digitální pero Surface Pen a nabízí rychlý servis právě pro majitele Surface zařízení. Surface Pro 4 je velmi hezké zařízení s mnoha vylepšeními. Ztrácí body v konektivitě a také nelogickým příslušenstvím. Většina zákazníků by ale rozhodně ocenila přibalení klávesnice spíš, než pera.

Myslíme si, ze s několika vylepšeními se může Microsoft Surface stát skvělým zařízením, od kterého se budou ostatní inspirovat a budou vytvářet podobně skvělá zařízení. My se již těšme na novou generaci a doufejme, že se nám opět dostane do redakce.

Zařízení si můžete zakoupit na eshopu Alza.cz a CZC.cz, kteří jej nabízejí na českém trhu. V případě, že dojde na reklamaci, řešte ji s prodejcem, nikoliv s českým Microsoftem.

 

Kompletní fotogalerii naleznete na tomto odkazu

 

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář