Je vestavěná ZIP komprimace v systému Windows efektivní?

Sdílet:

Operační systém Windows 10 nabízí oproti Windows 7 jednu novou funkci. Tou je možnost vytvoření komprimované složky přes kontextové menu pravého tlačítka myši. Do takto vytvořené komprimované složky pak můžeme přidávat libovolně soubory. U starších verzí systému komprimace fungovala tak, že stačilo pravým tlačítkem kliknout na soubor, v menu vybrat “Odeslat” a následně zvolit Komprimovaná složka (Metoda ZIP).

Funkce je to samozřejmě hezká, ale je vůbec komprimační funkce integrovaná ve Windows k něčemu? Pokusili jsme se funkci otestovat, abychom zjistili, jak to vlastně je. Vzali jsme složku s aplikací Worona Mobile, která má v nekomprimované podobě 6,69 MB.

Windows 10 komprimace

 

Vytvořili jsme komprimovanou složku Worona Mobile compress, do které jsme přidali nezkomprimované soubory.

Windows 10 komprimace

 

Windows 10 komprimace

 

Následně jsme provedli kontrolu velikosti souborů po vložení do komprimované složky. Jaký byl výsledný efekt?

 

Windows 10 komprimace

 

Nijak valný, spíš by se dalo říci, že prakticky nulový. Komprimovaná složka měla, jak je vidět i na screenshotu, 6,16 MB. Kolik jsme tedy ušetřili? Ani ne jeden MB, což je opravdu směšné.

Vestavěná komprimace ve Windows má tedy minimální efektivitu a je lepší sáhnout po externích nástrojích.

Bohužel v systému můžeme marně hledat možnosti, jak nastavit komprimaci na vyšší poměr, tak jako to mají jiné nástroje. Nezbývá tedy, pakliže chceme opravdu kvalitně komprimovat, sáhnout po nástrojích, které jsou k tomu určeny. Samozřejmě jsou k dispozici nástroje placené, ale najdou se i kvalitní, které jsou úplně zdarma.

Za nás můžeme vřele doporučit nástroj 7-Zip. Poradí si nejrozšířenějšími formáty, tedy: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP a WIM, podporuje silné šifrování ve formátech 7z a ZIP, integruje se do průzkumníku a Windows shellu a podporuje 87 světových jazyků.

Stáhnout si jej můžete zde.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář