Recenze iPhone 7 Plus: jak androiďák jablko okusil

Sdílet:

Hodnocení

Design9
Displej10
Výkon10
Fotoaparát9.5
Výdrž baterie9
Poměr cena/výkon8

Celkové hodnocení

9.3

Recenzí na iPhone 7 Plus již vyšlo poměrně mnoho. Budu se tedy v této snažit nenosit dříví do lesa a recenzi pojmout jako pohled uživatele, Androidem odkojeného, kterému se dostal do rukou telefon z úplně jiného světa ….. Budu se snažit být co nejvíce objektivní a pokud snad občas sklouznu ke srovnávání jablíčka se zeleným robůtkem, promiňte mi ten nešvar, ale tomu se prostě uživatel více platforem nemůže ubránit.

iPhone 7 Plus je bezesporu nádherný kus hardwaru, který přináší vše co aktuální technologické možnosti nabízejí. Elegantní kovové tělo, nádherný displej s brilantním podáním barev a jasu, neskutečný výkon a špičkový fotoaparát. Na druhou stranu musíme říci, že oproti předchozím modelům toho příliš mnoho nového nepřináší a celkově se jedná spíše o drobná vylepšení.

Design

Design doznal pár kosmetických změn, především z pohledu typických plastových proužků pro umístění antén. Novinkou oproti předchozímu modelu je duální fotoaparát. Zde je prostor pro první srovnání s platformou, respektive telefony běžícími na Androidu. Je vidět, že se Apple nechal inspirovat konkurencí, která v podstatě hromadně přijala za své, duální fotoaparáty do svých zařízení implementovat a u mnoha zařízení s Androidem jsou dvouoké fotoaparáty již standardem.

Co se umístění fotoaparátu na zadní straně iPhonu týče, musím říci, že je poměrně nešťastné. Čočky, respektive jejich pouzdro, jsou oproti tělu vystouplé a tím pádem hodně náchylné na poškrábání. Pokud telefon neopatříme ochranným pouzdrem, ve velmi krátké době bude nejspíš  fotoaparát první částí, kterou si vlivem běžného používání poškodíme.

Tělo iPhonu je celé vyrobené z kovu, působí tak velmi pevným a bytelným dojmem. Apple si tradičně dává záležet na zpracování svých produktů a není tomu jinak ani u posledního modelu. Osobně se mi ale nelíbily celkové proporce telefonu. Displej čítá 5,5 palců. Tedy například stejnou úhlopříčku, jako má model LG G3. Pokud se ale podíváme na to, jak se každý z výrobců popasoval s celkovými rozměry telefonu, pak musíme velmi pochválit LG, kterému se podařilo stejně velký displej zakomponovat do těla, které je o 12 mm kratší a 3 mm užší. Apple si tedy s rozměry moc hlavu nelámal a stvořil tak telefon, který se drží v jedné ruce opravdu špatně.

To, že je iPhone 7 Plus vybaven konektorem Lightning nikoho nepřekvapí a uživatelé Apple produktů jsou na toto specifikum již zvyklí. Pro mne to byl zprvu nezvyk. Jakožto uživatel přivyklý na to, že všechny mé telefony připojím na nabíječku, či k PC skrze micro USB rozhraní, jsem často narazil. Kabel pro nabíjení jsem měl pouze jeden a ten jsem musel všude nosit. Nakoupit si několik Lightning kabelů jen tak do „foroty“ není úplně levná sranda a lidí z okruhu přátel, kteří mají iPhone, jsem kolem sebe také tolik neměl. Tohle tedy byla pro mne první lekce, kterou mi Apple zasadil.

 

To, že do iPhonu nezapojíme běžně sluchátka s 3,5mm jack konektorem je také poměrně známá a trochu i úsměvná věc. Naštěstí se v krabičce nacházela krátká redukce, která nám „zaostalým“ umožní připojit svá sluchátka s jackem k telefonu.

Čtečka otisků prstů se nachází na přední spodní části telefonu. Proto jsou rozměry na délku o tolik větší, než má konkurence. U té je totiž standardem čtečka na zádech, což je dle mého i mnohem praktičtější umístění. Čtečka u iPhonu je sice senzorová, ale je vybavena mechanismem, který generuje vibrace, takže máme pocit, jako bychom tlačítko mačkali. Co se spolehlivosti čtečky týče, tak jsme k ní neměli výhrady i když občas čtečka nechtěla číst ani jeden z naskenovaných prstů a museli jsme tak zadávat PIN. Obvykle se to stalo tehdy, byl-li prst vlhký od potu.

Celkově design a ergonomii hodnotíme kladně a to i přes vetší rozměry telefonu. Překvapivě se telefon drží pohodlně a neměli jsme pocit stálé hrozby vyklouznutí, jako u jiných „phabletů“.

Přechod z Androidu na iOS

Jako první, co nás zajímalo, když jsme se pustili do aktivace a nastavení iPhonu bylo to, jak vše, na co jsme zvyklí a co jsme používali na Androidu, přeneseme do nového a z hlediska platformního eko-systému, zcela odlišného zařízení. Hned na úvod si řekněme, že můžeme zapomenout na jakýkoliv komfort. Apple sice vyvinul aplikaci pro přenesení dat z Androidu do iOS, nicméně se jedná opravdu o nouzovku, která nám pomůže přenést kontakty, účet Google a fotky. Nečekejme tedy žádný zázrak a stejně si budeme muset vše nastavit úplně znovu.

 

Překvapivě se u platformy iOS Google činí a je zde v nabídce poměrně široké spektrum aplikací z jeho portfolia. Některé aplikace fungují tak, jak jsme zvyklí na Androidu, u některých je naopak znát, že holt nejsou ve svém prostředí. Obecně vzato, jsme ale neprožili šok z toho, že bychom najednou byli odříznutí od platformy a eko systému Googlu.

Problém však nastává například tehdy, když jsme si chtěli přenést veškeré chaty ze služby WhatsApp. Na Androidu jsou chaty synchronizovány s Google Diskem. U iOS se ale chaty synchronizují s iCloudem a z Disku Google konverzace pod iOS prostě neobnovíme. Poměrně velký oříšek, se kterým jaksi WhatsApp nepočítal.

Hardware, výkon a výdrž

Z pohledu hardwaru asi nemá příliš smysl cokoliv rozebírat. Apple totiž funguje úplně jinak než telefony s Androidem a to je prostě fakt. Tam kde se u Android telefonů rozebírá do detailu každý kousek hardwaru, poměřuje se výkon procesoru a kapacita RAM, u Apple se kolem toho až tak moc neřeší, protože není důvod. Ano, to jaký hardware Apple do svých zařízení implementuje je bezesporu věc o kterou se každý technologický fanoušek zajímá, nicméně prokazuje se, že Apple nemusí nutně použít ten nejvýkonnější hardware, aby dosáhl špičkového výkonu.

Důkazem toho je i iPhone 7 Plus, který v benchmark testu AnTuTu získal vůbec nejvyšší počet bodů (přes 150 tisíc) a dá se tak říci, že je stále aktuálně nejvýkonnějším zařízením vůbec. Když se ale podíváme na jeho technickou specifikaci, nejedná se o nic, co by neměla konkurence.

Čtyřjádrový procesor je dnes již spíše standard u střední třídy Androidů. Ani 3 GB RAM není z dnešního pohledu již nic extrémního a i přes to se Applu daří dělat skvěle odladěný a výkonný stroj. Co tedy iPhone 7 Plus nabízí za hardware?

  • procesor: čtyřjádrový 2,34 GHz (2 x Hurricane a 2 x Zephyr)
  • čipset Apple A10 Fusion
  • grafika: PowerVR Series  7XT Plus (šest jader)
  • 32/128/256 GB interní paměť, 3 GB operační paměť RAM
  • Full HD displej: 5,5 palců, LED backlite, LCD IPS, rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 16 mil. barev, 401 ppi

Jak je na tom iPhone 7 Plus s výdrží? Na to, že se jedná o výkonný telefon s velkým FULL HD displejem, je na tom velmi dobře. Nečekejme sice velké zázraky, ale i tak se s výdrží na jedno nabití dostaneme pohodlně na jeden den a klidně i více a to díky baterii s kapacitou 2 900 mAh.

Na své si rozhodně přijdou i hudební fanoušci a milovníci kvalitního zvuku. iPhone se totiž může pochlubit opravdu špičkovým zvukem, který v kombinaci s kvalitními sluchátky dostane i toho nejnáročnějšího audiofila. Bohužel špunty, které jsou k telefonu přibaleny, nepatří k těm, které by zvukové kvality telefonu vyzdvihly, nicméně pro běžný poslech postačí.

Rovněž excelentní je zvukový výstup reproduktorů. Ten nabízí nejen špičkovou kvalitu a dostatečnou hlasitost, ale i plné a kvalitní basy, které jsou na takto malé repro opravdu vynikající.

 

Systém iOS – vyladěn k dokonalosti?

Systém iOS byl pro mne, jako uživatele odkojeného Androidem, samozřejmě velký nezvyk. Co se designu a grafiky týče jsem neměl výhrady, zde panovala celkově spokojenost. Bohužel ale s ergonomií to již bylo horší. Nechci zde ale kritizovat něco, co je jen jiné a ne tak ihned nepoužitelné.

Prostředí iOS 10 je celkově funkčně perfektní. Oproti Androidu musíme uznat, že je to velká změna. Pokud totiž nevlastníte výkonnější zařízení, je vcelku standardem to, že se prostředí Androidu poměrně hodně zadýchává a nefunguje vždy spolehlivě. Je to ale dané tím, že každý výrobce si Android upravuje podle sebe, což u Applu odpadá.

Asi největší překážkou pro nás byla absence tlačítka zpět. Sice aplikace v rámci iOS systému jsou koncipované tak, že v levé části horní lišty je vždy šipka pro návrat zpět, nám se toto ale jeví jako silně nepraktické. iOS sice nabízí pohyb pomocí gest, ne vždy a všude jej ale lze efektivně použít a není to zcela přirozené, ale určitě se jedná pouze o zvyk. Hledat stále šipku prostě není ono a v tomto je navigace v Androidu mnohem více intuitivní.

AppStore je centrem, kde si můžeme stahovat aplikace, knihy, filmy, hudbu a mnoho dalšího. To, zdali je AppStore přehlednější, než Obchod Play od Google přímo nechci hodnotit a bylo by to určitě zavádějící. Obrázek a porovnání jsme si udělali. Co nám přišlo poměrně otravné byla nutnost pokaždé potvrdit stažení aplikace, byť i zdarma, zadáním Touch ID otisku. Smysl nám by to dávalo u placených aplikací, nikoliv u aplikací zdarma.

 

Skvělou funkcí, která byla vyzdvihována na konferenci Applu, je funkce 3D Touch. Ta totiž pracuje s různou silou přítlaku prstu na displej a díky tomu tak lze různým tlakem vyvolat různé funkce a interakce.

Díky skvěle odladěnému systému se ale iPhone prostě nezadýchá a to přes tuny spuštěných aplikací.  Systém běží stále svižně bez jediného zaváhání a v tomto na nás Apple rozhodně udělal dojem a dáváme palec nahoru.

Fotoaparát

iPhony patřily vždy k telefonům, v jejichž výbavě nechyběl špičkový fotoaparát. Jinak tomu není ani u nejnovějšího modelu. Dalo by se říci a je to i očekáváno, že s každým modelem Apple posouvá kvalitu fotoaparátu výš a výš. Tentokrát navíc přidal duální provedení, které přináší nový rozměr focení. Díky dvou čočkové optice lze dosáhnout u fotografií efektu hloubky ostrosti. Fotky pak působí mnohem více profesionálním dojmem, na který jsme spíše zvyklí u profi fotoaparátů.

iPhone 7 Plus je vybaven zadním fotoaparátem s rozlišením 12 MPx. Díky velmi dobré světelnosti čočky – f/1.8 lze docílit opravdu kvalitních fotografií i za horších světelných podmínek a v praxi je to opravdu znát. Fotografie za tmy vynikají skvělou ostrostí a relativně nízkým šumem.

Duální režim čoček pak funguje tak, že první 28mm čočka se světelností f/1.8 funguje jako primární širokoúhlý snímač. Pokud fotíme klasickou fotografii, pak se aktivuje pouze tento primární snímač. Fotoaparát ale umí, jak jsme se zmínili o pár řádků výše i tzv. efekt hloubky ostrosti. Jedná se o efekt, kdy se jedna čočka zaměří na focený objekt a druhá na okolí. Zde právě vstupuje do hry druhý  56mm snímač se světelnost f/2.8, který pořizuje snímek okolí. Výsledný snímek, resp. jeho hloubku ostrosti pak lze dodatečně upravovat. Díky fotkám, které umí iPhone ukládat do RAW formátu lze tak produkovat velmi kvalitní snímky na profesionální úrovni.

Zajímavou funkci, kterou fotoaparát přináší, je tzv. LIVE režim. Pokud v tomto režimu fotíme, fotoaparát při pořízení snímku nezachytí statickou fotografii, ale pořídí vlastně velice krátké video v řádu milisekund. Pokud se pa na fotografii podíváme, získáme jakoby živou fotografii s krátkým pohybem foceného objektu. Tato funkce samozřejmě funguje pouze v prostředí iOS a MacOS. Pokud fotografii pošleme někomu, kdo Apple zařízení nemá, bude se jednat pouze o statický snímek.

 

Fotogalerie

 

Zde naleznete fotografie v plné kvalitě ke stažení

 

Video pořízené iPhonem 7 Plus ve 4K kvalitě

 

Závěr a hodnocení

Jak jsem již předesílal na začátku tohoto článku, recenzi jsem chtěl pojmout jako uživatel Androidu, který měl možnost na týden si vyzkoušet iPhone. Musím říci, že i přes prvotní rozpačité dojmy jsem si zvykl a dokáži si představit Apple iOS používat.

Sice mi hodně chyběla otevřenost, přizpůsobitelnost Androidu. Chybělo mi také mnohem intuitivnější prostředí, které Android přináší. Na druhou stranu velmi oceňuji propracovanost celého prostředí včetně celého ekosystému, který dělá z Applu to, čím je. Nedalo by se říci, že jsem měl pocit jakéhosi luxusu, když jsem telefon držel v ruce, protože špičková Android zařízení z hlediska hardwaru a provedení mnohdy iPhone předčí. Měl jsem ale pocit, že v ruce držím dokonale sladěný stroj, který běhá jako švýcarské hodinky a nemusím se starat o to, zdali nedochází v zařízení paměť RAM, nebo nedochází místo v interním úložišti. V tomto ohledu jsou bohužel levná Android zařízení tím, co platformě škodí a co je mnohdy důvodem toho, proč mezi sebou dva tábory uživatelů stále bojují.

iPhone 7 Plus nabízí vše, co od špičkového telefonu můžeme očekávat. Bohužel tento „luxus“ je vykoupen extrémně vysokou cenou, která rozhodně neodpovídá tomu, co přístroj nabízí. Cena námi testovaného modelu s interní pamětí 256 GB vychází v průměru kolem 30 000 tisíc korun. Pokud bychom měli srovnávat s konkurencí, asi nejvíce se nabízí špičkový model Huawei Mate 9, který aktuálně testujeme a brzy vyjde jeho recenze.

Mate 9 nabízí prakticky shodné parametry, výkon a fotografické schopnosti a navíc ještě o malý kousek větší displej. Oproti námi testovanému iPhonu však vychází téměř o 10 tisíc korun levněji. Je to však dané tím, že Apple je značka, za kterou se platí a platí se za ní o to více v naší malé zemičce, kde jablko míti, znamená velkým člověkem býti.

 

 

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti T-Mobile

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář