Facebook představuje delegované obnovení hesla, které nahrazuje tradiční metodu obnovení

Sdílet:

Ačkoliv Facebook nepatří zrovna k  synonymu bezpečí a soukromí, i přesto se tento gigant prezentuje na poli vyvoje trendů v oblasti zabezpečení. Nově se Facebook zaměřuje na alternativní metodu obnovení zapomenutého heslo k účtům.

Tradiční metodu obnovení zapomenutého hesla asi všichni známe a jistě se s ní každý z nás někdy setkal. Standardem je obnovení skrze primární, či záložní emailovou adresu, anebo skrze SMS zprávu.

Facebook nyní testuje úplně nový způsob obnovení hesel. V tuto chvíli mohou tuto metodu testovat uživatelé, kteří mají účet na vývojářských stránkách GitHub.

Jak vlastně Faceboo delegate recovery funguje?

Aby bylo možné obnovit přístupové údaje k účtu, je nutné, aby tuto metodu poskytoval příslušný provozovatel webu, či služby. Ten musí aplikovat příslušný SDK balík nástrojů potřebný ke spuštění. Poté si uživatel sám zvolí metodu uložení klíčů pro obnovení skrze autorizaci aplikace na svém profilu na Facebooku. Následně dojde k bezpečnému uložení tokenů. Facebook sám ujišťuje, že k těmto klíčům má přístup pouze uživatel, nikdo jiný.

Pokud bychom zapomněli své heslo k účtu, stačí provést obnovu tak, že se přihlásíme do našeho účtu na Facebooku a zde v sekci “Zabezpečení” vybereme příslušnou položku pro obnovení.

Následně klikneme na zelené pole “Obnovit tento účet” a dojde k přesměrování na stránku, na které se chceme přihlásit.

Tato metoda obnovení účtu by měla pomoci především těm uživatelům, kteří ztratí přístup ke své emailové schránce pro zaslání údajů pro obnovení hesla a nebo těm, kteří si zvolili dvou-fázové obnovení účtu a nebudou mít u sebe telefon.

Celý proces zasílání ověřovacích tokenů probíhá přes zabezpečený protokol HTTPS. Společnost Facebook si je velmi dobře vědoma toho, že žádný systém není “neprůstřelný” a proto oslovila komunitu “bílých” hackerů, kteří by měli celé řešení otestovat a zjistit, zdali se v něm neobjevují kritické chyby, které by mohly učinit tuto metodu zranitelnou.

Co na tento nový způsob obnovení účtu říkáte? Využili byste jej? Dejte nám vědět do komentářů, nebo na našich sociálních sítích.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář