Tip na aplikace, díky kterým bude Vaše komunikace bezpečnější

Sdílet:

Patříte mezi paranoidní uživatele, kteří se bojí toho, že bude jejich komunikace odposlechnuta třetí stranou? Pak tu máme pro vás pár tipů na komunikátory, které se mohou pochlubit tím, že používají šifrování pro zabezpečení komunikace a mnoho dalších bezpečnostních prvků.

Vezmeme to pěkně popořadě od těch méně známých služeb, abychom nevyzvedávali pouze ty, které jsou notoricky známé. Uveďme na pravou míru to, že všechny zde uvedené služby nabízejí end-to-end šifrování zpráv, takže jsou na tom v podstatě z hlediska bezpečnosti podobně, nicméně každá z těchto služeb nabízí ještě něco navíc.

Telegram

Telegram jsme si hodně oblíbili. Jedná se o službu, která je dostupná jak pro PC, tak pro mobilní platformu. Rozhraní Telegramu je hodně podobné tomu, které nabízí služba WhatsApp.

Bezpečnostní prvky:

  • end-to-end šifrování zpráv
  • časovač pro automatické smazání odeslané zprávy po určitém čase (Tajné konverzace)
  • zabránění přeposlání zprávy jinému uživateli (Tajné konverzace)
  • zprávy nejsou sledovány na serverech poskytovatele služby (Tajné konverzace)

Právě tajné konverzace jsou silným prvkem Telegramu. Díky nim lze nastavit to, že se zpráva po přečtení druhou stranou za nějaký čas smaže.

Rovněž lze zabránit tomu, aby druhá strana přeposlala naší zprávu někomu jinému. V případě tajných konverzací není komunikace nijak sledována servery poskytovatele služby.

Stránky aplikace

Nám se Telegram moc líbí. Jedná se v podstatě o bezpečnější WhatsApp. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free
‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free+
Telegram Messenger
Telegram Messenger

 

 

Wickr Me

Jedná se o další službu podobnou Telegramu. Wickr Me aplikuje end-to-end šifrování pro veškerou komunikaci. Wickr Me již nenabízí ta líbivé rozhraní, jako například Telegram, nicméně funkčně je na tom podobně.

Bezpečnostní prvky:

  • end-to-end šifrování zpráv
  • nastavení časovače, který po určitém intervalu zprávy smaže
  • funkce skartace – nenávratně skartuje veškerou smazanou komunikaci v našem zařízení
  • vymazání metadat (informace, které by nás mohly identifikovat) ze zpráv a médií

Wickr Me můžeme rozhodně doporučit, pokud se poohlížíte po zabezpečení vaší komunikace. Jedná se o opravdu povedený nástroj, který je navíc zdarma.

Při registraci si zvolíme tajné ID a heslo, to  je vše. Pro lepší vyhledání kontaktů z okruhu našich přátel, je možné zadat telefonní číslo a email, nicméně toto je čistě volitelná položka.

Stránky služby

Wickr Me – Private Messenger
Wickr Me – Private Messenger
Developer: Wickr Inc
Price: Free
‎Wickr Me - Private Messenger
‎Wickr Me - Private Messenger

 

Signal Private Messenger

Signal pochází z dílny Open Whisper Systems a je vyvíjen jako otevřená platforma s otevřeným zdrojovým kódem. Nabízí pokročilé end-to-end šifrování komunikace. Lze jej používat jak pro proprietární komunikaci, tak jako klienta pro SMS zprávy. SMS zprávy jsou ale zasílány nešifrované. O tom, zdali zasíláme šifrovanou zprávu, nebo nešifrovanou SMS nás informuje ikonka šipky pro potvrzení odeslání. Pokud je ikona modrá a opatřená zámkem, jedná se o šifrovanou zprávu. Šedá ikona s odemknutým zámkem signalizuje odeslání SMS zprávy.

Bezpečnostní prvky:

  • end-to-end šifrování
  • nastavení automatického mazání zpráv po uplynutí určitého časového intervalu

Signal nepracuje s žádnými přihlašovacími údaji. Ověřování funguje pouze s naším telefonním číslem a ověřovacím kódem, kterým se zaregistrujeme.

 

Stránky služby

 

Kromě výše uvedených služeb, které se přímo specializují na privátní zabezpečenou komunikaci zde samozřejmě existují notoricky známé služby WhatsApp, Facebook Messenger a Viber. Všechny tři nabízejí rovněž end-to-end šifrování. Messenger nově nabízí i tajné konverzace, které přinášejí prvky podobné jako Telegram, či Signal. Viber zase nabízí skryté konverzace, které je možné v přehledu chatů skrýt a opatřit heslem.

Podělte se s námi, jaká služba je vaše nejoblíbenější a zdali se zaměřujete na bezpečnost komunikace, nebo jí neřešíte.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář