Dell XPS 13 – výkonný pracant bez rámečků

Sdílet:

Nedávno jsme vám přinesli článek o tom, že v redakci testujeme notebook Dell XPS 13.  Tento článek o prvních pocitech si můžete přečíst zde. Na dnešním trhu s výpočetní elektronikou je složité se zviditelnit. Společnost Dell to však umí. Na trh přinesla nejmenší 13 ” notebook s ultra jemným displejem. Přes všechny specialitky mu nechybí výkon a také výdrž.

Řade XPS se již od uvedení snaží cílit na zákazníky, kteří hledají výkon v malém těle. U tohoto modelu se však odlišuje mnohem více a především svým displejem. Ano, rámečky jsou minimalizovány a vše vypadá úžasně a strhává na sebe veškerou pozornost.

Námi testovaný model obsahuje Intel Core i7 6500 U taktovaný na 2.50 GHz. Sekunduje mu 8 GB RAM paměti. Počítač běží na plnohodnotných Windows 10 Home. Skvělý displej nabízí jemnost 3 200 x 1 800 pixelů a je radost se na něj dívat. Displej je lesklý a dotykový. Na výběr jsou i varianty se slabším procesorem a matným nedotykovým displejem. Lze u těchto modelů vybírat i z 4 GB RAM paměti.

Technické specifikace
  • Konstrukce : 316 × 205 × 18 mm, 1 370 g, konstrukce: klasická
  • Displej : TFT IPS, 13,3 palce s rozlišením 3 200 x 1 800 (QHD+) a dotykovou vrstvou
  • Chipset : Intel Core i7 6500U, 3,1 GHz 2 jádra
Obsah balení

Bohužel to je spíše chudší a Dell se v tomto ohledu nijak nečinil. V krabici tak nalezneme napájecí adaptér a samotné zařízení a několik příruček. V kabelu se již nenachází dioda signalizující hodnotu nabití baterie, popřípadě napájení. Přesunula se totiž do samotného zařízení. Napájecí adaptér již však neposlouží jako powerbanka na cesty, tak jako tomu bylo u modelů roku 2015.

Design a konstrukce

Již po odklopení víka budeme v úžasu co si pro nás Dell připravil. Vše je skvěle zpracováno, vše dokonale sedí, lícuje  nevrže. O pevnou konstrukci rámu se stará hořčíkový rám a hliníkové šasi.  Konvertibilitu zde ale hledat nelze, jelikož se jedná o klasickou konstrukci, víko lze vyklopit pouze do 135 stupňů, což je plně dostačující, ale za cenovku téměř 40 000 Kč bychom uvítali konvertibilní zařízení s překlopením víka za klávesnici.

Displej je chráněn ochranným sklem Gorilla Glass. Škrábanců se bát tedy nemusíte. při používání jsme na jedinou vadu a škrábance nenarazil. Nejlepší na zařízení je, že v 11″ těle dostaneme 13″ displej. To se jen tak nevidí. Displej téměř postrádá postranní a horní rámeček a tím je zařízení unikátní. I díky tomuto kroku bylo nutné přesunout webkameru s HD rozlišením na spodní stranu, avšak během hovorů jsem omezení či problém v této změně nepozoroval.

Vnitřek zařízení je vyroben z měkčeného materiálu imitující karbon, který se ale snadno upatlá a při delší práci to příjemné není. Klávesnice nabízí nízký zdvih kláves a psaní je velmi pohodlné . Navíc je příjemně podsvícená. Na přední hraně zařízení lze najít identifikační led diodu, která upozorňuje na nabíjení notebooku. Podobná notifikace je z boku zařízení, kdy po stisknutí tlačítka zjistíme přibližný stav baterie.

Klávesnice

Klávesnice typu chiclet má velice nízký zdvih kláves a nebrání tak rychlému psaní, přesto se na ní píše jistě a není problém s vynecháváním znaků atd. Podsvícení klávesnice také zajisté potěší a je rovnoměrné.

Touchpad – překvapení

Touchpad je většinou veliká slabina u notebooků a málo výrobců je za něj chváleno. Co se týče Dell XPS 13, tak musíme opět chválit. Touchpad je matný a vyroben na omak z měkčeného materiálu se zabudovanými tlačítky. Perfektně reaguje na dotyk a posun prstu. Reaguje na Windows gesta a práce na něm je opravdu pohodlná.

Displej – preciznost sama

Téměř bez rámečku, technologie IPS, vysoké rozlišení. Co by mohlo chybět? Nic. Výrobcem je společnost Sharp a není k němu co dodat. Snad jen, že dotyková vrstva je fajn a my si ji moc pochvalujeme. Maximální jas je na výborné úrovni, avšak venku se nám oči nevypálí a uvidíme na displej skvěle, i když je lesklý. Senzor okolního světla funguje také spolehlivě. Jediná nevýhoda, která nás napadá je přesycenost barev, ale to je u společnosti Dell normální. Pozorovací úhly jsou na výborné úrovni. Při práci venku ale brání pohledu v úhlu odlesky.

Konektivita

Kromě běžných standardů a bezdrátových připojení jako je Bluetooth a další se musíme smířit, že do tak tenkého těla se nedá vtěsnat vše a mezi konektory notebooku řadíme  2 USB konektory, 1 USB konektor typu C, čtečku SD karet, 3,5 mm jack a vstup pro napájecí konektor. Tím končíme, proto doporučujeme zakoupit redukci z USB typu C na HDMI.

Reproduktory

Zařízení je osazeno stereo reproduktory o síle 2W. Jsou umístěné ze stran zařízení, takže jej nezaslepíme přiložením ruky. Reproduktory hrají výborně, mají kvalitní basy i výšky. Hlasitost je také na vysoké úrovni a není problém ozvučit vetší místnost.

Výkon zařízení

Osazený procesor i7 má dostatek výkonu pro pokročilý multitasking a náročnějších úkonů se rozhodně nezalekne. Horší je to s grafickou kartou, takže na náročné tituly a multimédia zapomeňme. I přes jeho výkon je zařízení tiché a rušit nás při chlazení nebude.

Pro hraní her notebook není. Herní pecky si na něm nezahrajeme, ale takovou Fifu a podobné méně náročné hry ano, takže na ukrácení cesty vlakem ideální.

Úložiště je kapitola sama o sobě, ale zde řekneme, že s 250 GB jsem si jen taktak vystačil, avšak vždy záleží na požadavcích a náročnosti uživatele. Prodává se i varianta se 128 GB úložištěm, ale to je extrémně málo i pro běžného uživatele, protože jen 20 GB zabere systém.

Výdrž

Výdrž nezklame a Dell XPS 13 má skvělou výdrž. Tu výrobce udává na 11 hodin, avšak reálných je při vytížení 9, ale stále se jedná o nadprůměr.

Fotogalerie
Závěrem

Musíme říci, že notebook Dell XPS 13 Touch nás mile překvapil. Musím uznat, že práce s ním byla po celou dobu výjimečná, tak jako je výjimečné zařízení. Skvěle a mile nás v redakci překvapil a musíme říci, že předčil naše očekávání. Práce s notebookem je velice pohodlná a zařízení jako celek je dotaženo k dokonalosti. Solidní je celkový výkon a výbava, i když musíme oželet několik portů. Cena zhruba 40 000 korun je vysoká, ale Dell si ji zvládá obhájit a navíc přidává skvělý design, který vás jen tak neomrzí.

 

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Microsoft CZ.

 

 

 
Sdílet:
Michal Braný

Michal Braný

Student vysoké školy a nadšenec do IT novinek.

Nový komentář